+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül alırken vesvese yapıyorum... Boy abdesti hakkında bana yardım edin? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  masterkiller
  Üye
  Reklam

  Gusül alırken vesvese yapıyorum... Boy abdesti hakkında bana yardım edin?

  Reklam

  Gusül alırken vesvese yapıyorum... Boy abdesti hakkında bana yardım edin? Mumsema Ben de bugun gusül abdesti alırken başta kovadan su alıyordum sonra fıskiyeyle yıkanmaya basladım Kovanın icinde de bir miktar su vardı ama ben suyun icine ustumden su sıcramasına dikkat etmeden yıkandım ve o suyun icine ustumdeki su sıcramıs olabilir ve miktarı hakkında herhangi bir bilgim yok. Ama zaten fıskyeyle yıkandıgım icin dikkat etmiyordum Tam guslüm bitti kovanın icindeki suyu da dökeyim öyle çıkayım dedim Sonra bir anda hatırladım ya üstümden su sıçradıysa diye. Kovanın icindeki suyu dökünce bu sular ayaklarma geldi ben de hemen temiz suyla ayaklarımı tekrar yıkadım guslüm geçerli olur mu ?

 2. 2
  Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Gusül alırken vesvese yapıyorum LÜTFEN YARDIM EDİN


  Reklam


  Ben de bugun gusül abdesti alırken başta kovadan su alıyordum sonra fıskiyeyle yıkanmaya basladım Kovanın icinde de bir miktar su vardı ama ben suyun icine ustumden su sıcramasına dikkat etmeden yıkandım ve o suyun icine ustumdeki su sıcramıs olabilir ve miktarı hakkında herhangi bir bilgim yok. Ama zaten fıskyeyle yıkandıgım icin dikkat etmiyordum Tam guslüm bitti kovanın icindeki suyu da dökeyim öyle çıkayım dedim Sonra bir anda hatırladım ya üstümden su sıçradıysa diye. Kovanın icindeki suyu dökünce bu sular ayaklarma geldi ben de hemen temiz suyla ayaklarımı tekrar yıkadım guslüm geçerli olur mu ?
  Kovadaki suyun içine, bedenden su sıçrasa bile gusül geçerlidir.
  Önemli olan müsta'mel suyun(kovaya sıçrayan kullanılmış su), temiz suyu oranla geçmemesidir.

 3. 3
  Misafir
  Selamun aleykum, gusülde veya abdestte yerden sıçrayıp üzerimize gelen sudan dolayı tekrar aynı bölgeyi yıkamalımız diğer sorumda gusülde terlik ile ayak arasında biriken sudan dolayı tekrar ayağımızı yıkamalımıyız.Cevaplarınız için Allah razı olsun

 4. 4
  Misafir
  gusül suyunun içine kıl tüy saç vb. vücuttan düşşe su pis sayılır mı ???

 5. 5
  mum
  Administrator
  Gusül alınan suya kıllar düşerse
  suyunun içine kıl tüy saç
  Hayır su haram olmaz.

 6. 6
  Misafir
  gusül almadan önce suyu doldurduğum kovayı şampuan yada sabunla yıkamak gerekirmi?

 7. 7
  arifselim
  Yönetici
  Kesinlikle öyle bir şeye gerek yoktur. Suyun normal temiz su olması gusül için yeterlidir. Guslün farzları ve sünnetleri bellidir. Dinde olmayan şeyleri yapmaya çalışmak insana daha çok sevap kazandırmaz.

+ Yorum Gönder