+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yüzükteki Şekil Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Araştırmacı_
  Emekli
  Reklam

  Yüzükteki Şekil

  Reklam

  Yüzükteki Şekil Mumsema yüzüğümde çok küçük hayalete benzer şekiller var bu yüzükle namaz kılmak uygunmudur? mekruh olurmu ?

 2. hicret622
  Üye

  Cevap: yüzükteki şekil


  Reklam


  yüzüğümde çok küçük hayalete benzer şekiller var bu yüzükle namaz kılmak uygunmudur? mekruh olurmu ?
  Sorunuza vereceğim cevap herhangi bir ayet veye hadisle olmayacak. Sadece şunu diyeceğim Müslüman bir insanın gönlünün razı olmadığı aklına şüphe getirdiği şeylerden uzak durması takva yönünden en doğrusudur en güzelidir. Bu sorunun ve cevabının namaz sırasında o yüzüğü görerek aklınıza gelmesi namazın sıhhatini güzelliğini bozmaktadır, bunun olmayacağının garantisini verebiliyorsanız Rabbim sizin namazının huzurunu bizlere de nasip eylesin demeyi uygun görürüm.

  Hadis söylemeyeceğim demiştim ama aklıma geldi yazmak istedim. Peygamber Efendimiz (s.a.v) üzerindeki desenli giysiden dolayı namazda duyduğu rahatsızlıktan dolayı hemen kendisine sade bir giysi istemiştir. Bu desenler resim falan değil düz çizgiler veya kare kare şekiller gibi bu tarz birşeydi. Okuduğum hadisin aklımda kalan kısmı böyle. Çokça olan hadis inkarı uydurması konusuna binaen diyeceğim şey; bu bilgi yanlış olsa bile tüm bu açıklamalar ne yapmamız gerektiği konusunda aklımıza hitap etmiyor mu?
  Allah'a (c.c) emanet olunuz. Rabbim takva sahiplerinden olabilmeyi bizlere nasip eylesin...

+ Yorum Gönder