+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Vesveseli yeminler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hsn10
  Üye
  Reklam

  Vesveseli yeminler

  Reklam

  Vesveseli yeminler Mumsema ben çok vesveseli biriym lütfen yardım edin..
  o kadar vesveseliym ki namaz abdestini 15 dk da filan alıyorum. besmele çekemiyorm, aslında çekiyorm ama sanki harfler tam çıkmamış gibi oluyor ve defalarca besmele çekiyorm harfleri çıkarabilmek için. tam düzgün besmele çekip niyet ediyorm abdeste başlıyorm elimi yıkarken sanki gaz kaçırmış gibi oluyorm veya sanki dübünden bi baloncuk patlarmış gibi oluyor, hava çıkmış gibi hissediyorm ve tekrar baştan alıyorm.
  bide gusül abdesti var ki o daha da kötü. 4-5 saat banyoda kalıyorm bazen gusül abdesti alabilmek için. ve bunun1-2 saati besmele çekmeye çalışmakla geçiyor. biliyorm sünnet ama yinede tam yapmak istiyorm ve vesvese yüzünden olmuyor.
  bazen yemin ediyorm; ''3 defa besmele çekip abdestimi alacağım, düzgün çekemesem bile üçüncüde kesin alacağım.. Allah'ım, dinim, imanım, herşeym üzerine yemin ederim'' diye ama yine alamıyorm ve defalarca bu şekilde yemin ediyorm. lütfen yardımcı olun bu yeminleri tutmadığm için dinden çıkar mıyım? çünkü gusül abdestini alabilmek için din iman herşeyin üzerine yemin edip tutmadım. yardım edin lütfen...

  ben boşa edilmiş bir yemini geçerliliği yoktur diye duymuştum böyle bişey varmı? yardım edin lütfen..

 2. Guray
  Karadeniz

  Cevap: ben çok vesveseli biriym lütfen yardım edin..


  Reklam


  yemin edip tutmazsan bunun için kefaret vermen gerekir dinden çıkarmaz. Kefaretide 10 fakir doyurmak ancak gücü yetmeyen arka arkaya üç gün oruç tutar.

  Vesvese konusuna gelince kardeşim sıkma canını eline bir dakkada su tutsan 1 saatte su tutsan aynı şekilde ıslancak boşa giden su olcak şeytan israf etmeni istiyor uyma sen ona çok acele etmeden suyuda israf etmeden güzelce abdestini al. Aklına vesvese geldiği anda eüzü besmele çek Rabbimize sığın Ayet el Kursi oku .

  Sahabe-i Kiram’dan Efendimize gelip, “Ya Rasulallah, vesveseye müptelayım” diyen birine, Efendimizin (sav) cevabı: “Endişe edilecek birşey yok; o mahz-ı imandır, imanın ta kendisidir.” (Müslim, İman 211; Müsned, 2/456; 6/106) şeklinde olmuştu.

  Bak hadiste de Efendimiz (S.a.v.) vesvesenin imandan olduğunu söylüyor şeytan imanını kıskanıyor sen kulak asma onun dediklerine bildiğini güzelce yap. Allah'a emanet ol

 3. hsn10
  Üye
  yemin edip tutmazsan bunun için kefaret vermen gerekir dinden çıkarmaz Kefaretide 10 fakir doyurmak ancak gücü yetmeyen arka arkaya üç gün oruç tutar
  çok sağol kardeşm tavsiyelerin için ama ben dinimin üzerine yemin edip tutmuyorm bide ne kadar yemin ettiğimi bilmiyorm. 150-200 kere etmişimdir en az. bunu ödeceyek gücüm yok, oruç tutmakla olsa 2-3 yıl oruç tutmam lazm.
  abdest konusunda isi defalarca yıkama sorunu var ama daha çok gaz çıkarmış gibi oluyor bu yüzden çok sıkıntım var.

 4. Guray
  Karadeniz
  gaz kaçırma sesli veya koku ile olur eğer bu ikisi yoksa vesveseye kapılma namazını kıl.

 5. Saif Al-Din
  Devamlı Üye
  Bi kere besmele çek içindeki ses ne derse desin devam et, vücudunu ıslat, içindeki ses ölse bile dinleme sen zaten her yerini yıkadın. Vesveseye sahip biri için bu dediklerimi yapmak çok zor ama başka kurtuluşu yok sen herşeyi uygun olarak yap içindeki sese kulak verme. İsterse gaz kaçırdın desin isterse besmele çekemedin desin sen hepsini boşver, ona yaptım de. Ondan sonra gusul aldıktan sonra güzelce bide namaza dur iyice çatlasın mel'un iblis. Zaten senin içinden de konuşan da o.

  Gaz kaçırma konusunda Peygamberimiz(s.a.s) eğer ses veya koku çıkmamış ise bi sıkıntı olmadığını buyurmuştur. Aynısı bende vardı 1 saatte akşam namazı kıldığımı hatırlarım bunun yüzünden 4-5 kez tekrar tekrar abdest alırdım.

  Sonra bu olay olsa bile önemsemedim, inşaAllah, Allah benden kabul eder de çünkü bak kendin demişsin ben herşeyi yapıyorum ama tam olmamış gibi oluyor.
  Yani tam yapıyorsun ama olmamış gibi olması da şeytanın hainliği.
  Sen yine tam yap ikinci seferi sakın yapma, kısa zamanda bu hastalıktan Rabbim kurtarır inşaAllah bu şekilde.

 6. islamyolu
  Emekli
  Sırf bu abdestle uğraşan bir şeytan var.insanlara vesveseler veriyor. Abdestlerde içine kuşku düşürüyor işi gücü bu şeytanın.. bazen bendede oluyor . ama hiç aldırmıyorum. içime ufak kuşku girse. biliyorum vesvesedir. ben elimden geleni yaptım işte. daha ne uğraşacam diyip abdesti bitiriyorum

 7. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün Aleyküm

  Kardeş abdest almak için oraya "Allahumme inni eûzu bike minel hubsi vel habaisi" diyerek sol ayağını atarak gir.
  İyice taharetlen ihtiyacını gider ve sadece bir kere Eûzu besmele getir ve abdestini al.
  Kendi kendine düşün ki defalarca besmele getirirsem veya başka neyi çok tekrar ediyorsan belki günah olur diye düşün ki, kendini vesveseden korumaya ve abdestini normal bir şekilde almaya çalış unutma ki suyu da fazla israf etmek haram olur. Guslederken de aynısını uygula.

  Kuranı Kerim'de buyrulur ki, "o Şeytanlar sizin onları göremeyeceğiniz yerden sizi görürler"
  Melun abdestte'de rahat vermiyor onun için abdest almaya giderken de o şeytanların şerrinden Allah'a sığınmalıyız.

+ Yorum Gönder
vesveseli yeminler