+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kul hakkı alınan kişiye sevap bağışlamak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Saif Al-Din
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kul hakkı alınan kişiye sevap bağışlamak

  Reklam

  Kul hakkı alınan kişiye sevap bağışlamak Mumsema Vakti zamanında kul hakkına gidiğimiz ama helalleşemediğimiz ve tekrar görüşme şansımız olmayan kişi için sadaka verilip sevabı ona bağışlanabilir mi ?
  Bu konuyu çok yede duydum ama bir açıklaması var mıdır ?

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Kul hakkı alınan kişiye sevap bağışlamak


  Reklam


  Vakti zamanında kul hakkına gidiğimiz ama helalleşemediğimiz ve tekrar görüşme şansımız olmayan kişi için sadaka verilip sevabı ona bağışlanabilir mi ?
  Bu konuyu çok yede duydum ama bir açıklaması var mıdır ?
  Boynunda kul hakkı olup ödeyecek kişi ve varislerini bulamayan kişiye Alimlerimiz; o kişi adına sadaka vererek ödenmelidir şeklinde tavsiyede bulunmuşlar.
  Dayandıkları hadislerden birisi:
  Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz şöyle buyururlar:

  "Bir kimse kardeşinin haysiyetine, yahut malına haksız olarak taarruz etmişse, iltimas olarak verilebilecek altın ve gümüşün bulunmadığı günden (Kıyamet) önce helâlleşsin Aksi halde, yaptığı haksızlık nisbetinde onun iyi amellerinden alınıp hak sahibine verilir İyiliği yoksa, hak sahibinin günahından alınıp haksızlık eden adama verilir"
  Buhari, Mezalim, 10

  Dünyadadan göüp helalleşemediğimiz kişiye ulaşmanın tek yolu varisleridir onlarda yok iseler onun adına sadaka yolu ile göndermektir.

+ Yorum Gönder
sevap bağışlamak