+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaz Kılıyordum Ancak.. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hiss1
  Devamlı Üye
  Reklam

  Namaz Kılıyordum Ancak..

  Reklam

  Namaz Kılıyordum Ancak.. Mumsema Selamun aleyküm değerli mümin kardeşlerim. Namaza başlayalı baya oldu. O günden sonra namazı bir alışkanlık haline getirdim,bağlandım. Sebepsiz yere kılmadan duramaz oldum.Ancak okuduğum bir yazı sonucu bir süre ara vermeye, inşallah beş gün sonra babannemgile gittiğimizde orada doğru bir şekilde öğrenmeye karar verdim. Ancak kılmayacak olmak içimi çok acıtıyor. Namazda Sübhaneke,Fatiha,ihlas ve nas okuyorum. Bazen ikinci rekata geçince kevser,ayet-el kürsi okuduğum oluyor. Ve namazın sahih olması için bir surenin diğerinden kısa olmaması,aynı sureleri okumamak,ihlas okuduktan sonra nas suresini okumamak gerekiyormuş. Arkadaşlar bu hanefi mezhebine göre mi? Yine öğrenene kadar bana kolay gelen şekilde kılsam sahih olur mu? Yardımcı olursanız sevinirim çünkü bile bile namazı kaçırmak beni çok üzüyor...

 2. sevim yalçın
  Sürgün dünya....

  Cevap: Namaz Kılıyordum Ancak..


  Reklam


  Namazda Sübhaneke,Fatiha,ihlas ve nas okuyorum. Bazen ikinci rekata geçince kevser,ayet-el kürsi okuduğum oluyor. Ve namazın sahih olması için bir surenin diğerinden kısa olmaması,aynı sureleri okumamak,ihlas okuduktan sonra nas suresini okumamak gerekiyormuş.
  Selamunaleykum kardeşim bunun için namaza ara vermen yanlış namazın kılmaya devam et...

 3. Guray
  Karadeniz
  sıralamayı şöyle yapabilirsin

  ayetel kursi -- kevser
  ayetel kursi -- ihlas
  ayetel kursi -- nas
  kevser -- ihlas

  Bunlar farz namazlar için. Senin söylediğin şekildede namaz Allah'ın izniyle sahih olur ama sünnet terkettiğin için mekruh olur farzı terketmedikçe namaz bozulmaz.

 4. Hiss1
  Devamlı Üye
  Allah Razı olsun kardeşim gerçekten kalpten söylüyorum içimi rahatlattın...

 5. Guray
  Karadeniz
  Allah hepimizden razı olsun

 6. kanarya
  Devamlı Üye
  Selamun aleyküm değerli mümin kardeşlerim. Namaza başlayalı baya oldu. O günden sonra namazı bir alışkanlık haline getirdim,bağlandım. Sebepsiz yere kılmadan duramaz oldum.Ancak okuduğum bir yazı sonucu bir süre ara vermeye, inşallah beş gün sonra babannemgile gittiğimizde orada doğru bir şekilde öğrenmeye karar verdim. Ancak kılmayacak olmak içimi çok acıtıyor. Namazda Sübhaneke,Fatiha,ihlas ve nas okuyorum. Bazen ikinci rekata geçince kevser,ayet-el kürsi okuduğum oluyor. Ve namazın sahih olması için bir surenin diğerinden kısa olmaması,aynı sureleri okumamak,ihlas okuduktan sonra nas suresini okumamak gerekiyormuş. Arkadaşlar bu hanefi mezhebine göre mi? Yine öğrenene kadar bana kolay gelen şekilde kılsam sahih olur mu? Yardımcı olursanız sevinirim çünkü bile bile namazı kaçırmak beni çok üzüyor...
  ve aleykumusselam kardeş sen namazını kılmaya devam etmelisin çünkü namaz hiçbir nedenden dolayı terkedilemez.

  Namazın belli başlı vâcibleri şunlardır:
  1 - Namazlarda Fâtiha-i şerîfe`yi okumak. Diğer üç mezhebde Fâtiha okumak farzdır.
  2 - Farz olan iftitah tekbîrini Allâhü Ekber şeklinde tam olarak söylemek yalnız Allah demekle yetinmemek.
  3 - Fâtiha`ya ilâveten kısa bir sûre veya buna denk üç kısa âyet yahut da uzun bir tek âyet okumak. Buna zamm-ı sûre denir. Zamm-ı sûre, farz namazların sadece ilk iki rek`atinde olur. Nâfile namazlarda ise, bütün rek`atlarda Fâtiha`ya ilâveten sûre okunur. Diğer mezheblerde zamm-ı sûre sünnettir.
  4 - Fâtiha`yı zamm-ı sûreden önce okumak.
  5 - Namaz içindeki rükünlerden herhangi birini, meşrû miktarından fazla yapmamak. Meselâ 2 yerine 3 secde yapmamak. Yapılırsa vâcib terkedilmiş olur.
  6 - Secdede alınla beraber burnu da yere koymak.
  7 - Üç veya dört rek`atlı namazlarda ikinci rek`attan sonra ilk oturuşu yapmak.
  8 - Üç veya dört rek`atlı namazlar ile vitir ve öğle namazının sünnetlerinde ikinci rek`attan sonra Tehıyyat`ı okur okumaz vakit geçirmeden üçüncü rek`ata kalkmak. Tehıyyattan sonra kalkılmayıp salâvat ve dualar da okunursa, vâcib terkedilmiş olur, dolayısıyla sehiv secdesi gerekir.
  9 - Namazların ilk ve son oturuşlarında teşehhüdde bulunmak, yani Tehıyyât`ı okumak.
  10 - Namazın vâciblerinden herbirini yerinde yapıp terk ve te`hire (gecikmeye) uğratmamak. Farzları da te`hir etmemek. Meselâ, kırâet bittikten sonra ayakta gecikmeden hemen rükû`a gitmek gibi... Farzın te`hiri, yani, geciktirilmesi; vâcibin ise terk ve te`hîri, sehiv secdesini gerektirir. Farzın terkedilmesi ise, namazı bozar.
  11 - Tek başına namaz kılan kimsenin öğle ve ikindi namazlarında hafî (kendi işitecek kadar) okuması vâcibdir. Gündüz kılınacak nâfile namazlarda da bu şekilde okunmalıdır. Sabah, akşam, yatsı namazları ile gece kılınan nâfile namazlarda hafî de, cehrî (sesli) de okunabilir (*).
  12 - İmamın, cemaatla kılınan namazlardan sabah, bayram, cuma, teravih ve vitir namazlarının her rek`atında cehren; öğle ile ikindinin bütün rek`atlarıyla akşamın 3. ve yatsının 3 ve 4. rek`atlarında ise, hafî kırâette bulunması vâcibdir. Akşam ve yatsı namazlarının ilk iki rek`atında ise, cehren okur.
  13 - Vitir namazlarında kunut duası okumak ve kunut tekbiri almak. Cemaatla kılınırken hem imam, hem de cemaat kunut duasını içinden okur.
  14 - İmamın iftitah tekbîrini sesli alması. Tek başına kılanlar veya imama uyanlar gizli alabilir.
  15 - İmama uyan kimsenin Fâtiha ve sûre okumadan susması, imamı dinlemesi. İmama uyan kimse, sadece rükün aralarındaki tesbih ve duaları kendi duyacak şekilde içinden okur.
  16 - Namazın sonunda selâm vermek. Yani önce sağ tarafa, sonra da sol tarafa yüz çevirerek اَلسَّلامُ Esselâmü demek. Böylece namaz bitmiş olur. Selâm kelimesi üzerine عَلَيْكُمْ وَرَحْمَةُ اللّهْ aleyküm ve rahmetullah ilâvesi vâcib değil, sünnettir. Bir görüşe göre de, sadece sağ tarafa selâm verilmesi vâcibdir, sol tarafa ise sünnet. Namazdan çıkmak için sadece bir tarafa selâm vermiş olmak kâfidir. Binâenaleyh, bir tarafına selâm vermiş imama artık uyulmaz.
  17 - Namazda ta`dîl-i erkâna riâyet, İmam-ı A`zam ile İmam-ı Muhammed`e göre vâcibdir. 18 - Bayram namazlarının 3`er ziyade tekbirleri de vâcibdir. * * *

 7. Hiss1
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun. Son bir soru, Şöyle kılsam olur mu:
  Örneğin 4 rek'at ikindi namazını kılıyorum.
  1.rekat: subhaneke-fatiha-ayet-el kürsi
  2.rekat:fatiha-ayet-el kürsi-kevser
  3.rekat:fatiha-ayet-el kürsi-ihlas
  4.rekat:fatiha-ayet-el kürsi-nas
  Bu sorunun cevabu benim için çok önemli kardeşlerim. İkindi namazını henüz kılmadım inşallah cevabı alınca kılacağım. Cevaplarınızı bekliyorum...

 8. Guray
  Karadeniz
  1. rekat subhaneke fatiha ayetel kursi
  2.rekat fatiha kevser
  3.rekat fatiha kevser
  4.rekat fatiha ihlas

  eğer başka sure bilmiyorsan böyle okuyabilirsin ayrıca bilmiyorum diye de kılmamazlık yapma namazın farzlarını yaptığın sürece Allah'ın izniyle kabul olur

 9. kanarya
  Devamlı Üye
  tek başına kılarsan doğru sıralama aşağıda verilen örnek gibidir.
  1. Rekat subhaneke fatiha ayetel kursi
  2.Rekat fatiha ihlas
  3.Rekat:fatiha
  4.Rekat fatiha

 10. Hiss1
  Devamlı Üye
  Kardeş emin misin?en az 3 sure gerekli diye biliyordum? Farz namaz için yalnız fatiha sahih oluyor mu?

 11. Muhasibi
  Editör
  Kardeş emin misin?en az 3 sure gerekli diye biliyordum? Farz namaz için yalnız fatiha sahih oluyor mu?
  En az üç sure değil kardeş üç ayet uzunluğu.
  Ayrıca şafi mezhebine göre fatiha yeterli ama hanefi mezhebine göre yetersizdir.

 12. Hiss1
  Devamlı Üye

  Reklam


  peki kardeşlerim hepinizden allah razı olsun.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu