+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yellenme Özürlü hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  peugeot_bor
  Devamlı Üye
  Reklam

  Yellenme Özürlü hakkında

  Reklam

  Yellenme Özürlü hakkında Mumsema Bismillahirrahmanirrahim
  Benim sürekli yellenme gibi bir sorunum var. Bundan dolayı özürlü sayılıyorum ama vakit içinde hiç yellenmediğimde oluyor. Bir kaç kere denedim namaz kılmaya başladığımda yellenmem yine başlıyor. Bu durmda ne yapmam gerekir. Özrüm devam ediyor diye biliyorum ama vakit içinde kesildiğinde hemen abdest alıp kıldığım namazı tekrar edamı etmem gerekirmi? Birde özürlü iken namaz kıldığımda huşu bulamıyorum, tekrar tekrar abdest alıp kıldım oluyor ama yine gazım çıkıyor sonunda allahım affet diyorum. Ama sanki hiç namaz kılmamışım gibi bir his oluyor. Bu his şeytandan mıdır? Birde baırsaktaki gazı azaltmakla ilgili bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi? Karnım çok şiş ve çok gaz üretiyor. Hap kullanmaya başladım ama şimdilik bir faydası yok cevaplarınız için çok teşşekkür ederim.

 2. 2
  Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Yellenme Özürlü hakkında


  Reklam


  Bismillahirrahmanirrahim
  Yellenme Özürlü hakkında Benim sürekli yellenme gibi bir sorunum var. Bundan dolayı özürlü sayılıyorum ama vakit içinde hiç yellenmediğimde oluyor. Bir kaç kere denedim namaz kılmaya başladığımda yellenmem yine başlıyor. Bu durmda ne yapmam gerekir. Özrüm devam ediyor diye biliyorum ama vakit içinde kesildiğinde hemen abdest alıp kıldığım namazı tekrar edamı etmem gerekirmi? Birde özürlü iken namaz kıldığımda huşu bulamıyorum, tekrar tekrar abdest alıp kıldım oluyor ama yine gazım çıkıyor sonunda allahım affet diyorum. Ama sanki hiç namaz kılmamışım gibi bir his oluyor. Bu his şeytandan mıdır? Birde baırsaktaki gazı azaltmakla ilgili bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi? Karnım çok şiş ve çok gaz üretiyor. Hap kullanmaya başladım ama şimdilik bir faydası yok cevaplarınız için çok teşşekkür ederim.

  Sürekli gaz (yellenme) problemi olan kimse, nasıl abdest alır ...


  Sessiz ve kokusuz yellenmek abdesti bozmaz deniyor, bu durum namaz ...  Gusül abdesti alırken yellenmek guslü bozar mı?


  Yellenmekten dolayı taharet gerekir mi?  Yellenmenin abdesti bozmasının hikmeti nedir?  Kendisinde devamlı yellenme mazereti bulunan bir kimse, özür


  Allah şifa versin.

 3. 3
  peugeot_bor
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun. Bendeki durum ilk başta vesvese ile başladı ama sonunda rahatsızlığa sebep oldu. Şimdi gerçektende yellenme şikayetim var. İlaç kullanıyorum inşallah geçer.

 4. 4
  Hoca
  erimeye devam...
  Allah şifa versin.

  İslam fıkhında yellenme ve mazeret

  Kendini tutamayacak şekilde yel çıkması bir özürdür. Bir illetin özür sayılabilmesi için bir müddet vardır. Şöyle ki, bir özür, önce abdest alınıp namaz kılınacak kadar bir zaman kesilmememek üzere tam bir namaz vakti devam etmelidir. Sonra da her namaz vaktinde hiç olmazsa bir kez daha o illet meydana çıkıp durmalıdır ki, bu illet sahibi özürlü sayılsın. Özürlü bir kimse o vakit için aldığı abdest iledilediği kadar farz ve nafile namaz kılabilir. (28)
  Kaynak: Büyük İslam İlmihali, Ömer Nasuhi Bilmen

 5. 5
  ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün Aleyküm

  Kardeşim gaz problemi genellikle mide bağırsak hastalığından ileri gelir. Eğer süt dozuna veya buğdaya karşı alerjin varsa ondan olabilir. Deneyebilirsin bir bardak süt iç eğer gaz problemi devam ediyorsa demek ki süt dozuna karşı alerjin vardır. Bu durumda süt ve peynir türleri örneğin Kaşar veya beyaz peynirden uzak durman lazım. Aynı şekilde buğday ve beyaz ekmeği de deneyebilirsin o da aynısını yapıyorsa mecburen bundan da uzak durman lazım. Sık sık büyük abdestini gidermeye çalışmalısın. Bu durumu çok iyi bilirim çünkü aynısı uzun zamandan beri bende de var daha yeni iyileşmeye başladım.

  Karnında sürekli bir şişkinlik hissediyorsan bu sindirim sorunundan ileri geliyor. Sindirim hapları kullanmak fayda verir.

 6. 6
  Esma
  Üye
  Tam bir namaz vakti devam etmelidir
  Yani namaz kılacağımız Zaman suretli yel çıkmak mı ? Yoksa bir namazın başka namaza kadar vaktine ? Bende hep abdest aldığım Zaman yellenme oluyor , namazda da aynı şey ama namazdan sonra da oluyor . Namazdan sonra eğer kesilse , yani başka namazının vaktine kadar kesilse yeniden abdest alıb kılmalıyız mı ?

+ Yorum Gönder