+ Yorum Gönder
8. Sayfa BirinciBirinci ... 578911 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cenabet Kalmak Günahmıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 85
  delinacak
  Üye
  Reklam

  Reklam  sekizinci sayfa yazısı mumsema.com
  selamün aleyküm ben rüyamı paylaşabilirmiyim

  ya mesajlara hiç cevap alamıyorum nasıl oluyo bu iş

 2. 86
  şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...

  --->: Cenabet Kalmak Günahmıdır?


  Reklam


  selamün aleyküm ben rüyamı paylaşabilirmiyim
  ve aleykumselam kardeş.rüya tabiri yapılmıyor forumda..Allah hayra çıkarsın diyelim..

  ya mesajlara hiç cevap alamıyorum nasıl oluyo bu iş
  altı üstü iki mesaj yazmışsın

 3. 87
  nurol
  Devamlı Üye
  CENABET nedir ? bunu iyi bilmek lazım simdi cunüp olmak demek erkeklerden MENİ nin cıkması+atılması demek iliski yada rüyada olan bosalmadır . Peki meni guslu gerektiren akıntı koyu katı olandır . bırde aynı yerden gelen fakat cıvık sıvı BUNA MEZİ DENİR mezi nin organdan akması guslu gerektirmez temızlenıp abdest gerektirir .bu ıkısını ayırt etmekiçin yazma ihtiyacı duydum mezi abdesti bozar meni gusul gerektirir .namaz vaktine kadar izin vardır gusuliçin .yıkanma imkanını bulamayanlarada yada subulamayanlara .hastalara bir kolaylık var bunuda bilelim allah cc teyemmüm kolaylıgını verdi teyemmüm de cok önemli allah cc cekemeyecegimiz yuku bize vermemıstır bizimdinimiz islam enkolay en güzelidir allah cc bunu dini islamile tamamlamıstır .... nurol

 4. 88
  demiroluk
  Üye
  cavuoglu senin koydugun hukmun hangı kaynaga dayandıgını ogrenebilirmıyım acaba.

 5. 89
  hatalı_kul
  Üye
  Öncelikle Selamün Aleyküm

  Ben Bir Şey Sormak İstiyorum.Bir Bayanla İlişkiye Girerken Ön Yerine Arkadan İlişkiye Girersek Ömür Boyu Cenabet Kalır Mıyız?

  Gerçekten Çok Merak Ediyorum Yoksa Bu Bir Hurafe Mi?
  Ya Da Gerçekten Kuran-ı Kerim De Bununla İlgili Bir Ayet Var mı ?

 6. 90
  mumsema
  Administrator
  Öncelikle Selamün Aleyküm
  Ben Bir Şey Sormak İstiyorum.Bir Bayanla İlişkiye Girerken Ön Yerine Arkadan İlişkiye Girersek Ömür Boyu Cenabet Kalır Mıyız?
  Gerçekten Çok Merak Ediyorum Yoksa Bu Bir Hurafe Mi?
  Ya Da Gerçekten Kuran-ı Kerim De Bununla İlgili Bir Ayet Var mı ?
  ve aleykumusselam ve rahmetullah.
  Bir ömür cenabet kalınma olayı uydurmadır ama eşine arkadan yaklaşana bir ömür cünüp kalmaktan daha beter bir durum var, o da lanete müstehak olmaktır.

  İslamda Kadına (eşine) Arkadan Yanaşmanın Hükmü

  Huzeyme b. Sabit'ten:
  Rasulullah (sav) erkeğin karısıyla dübüründen temasta bulunmasını yasakladı.” *

  İbni Abbas'tan: Rasulullah (sav) şöyle dedi:
  "Allah Teâla bir kadınla ya da bir ekekle dübüründen temasta bulunan kimseye (kıyamet günü) rahmet nazarıyla bakmaz.” *
  Amr b. Şuayb babasından onun da dedesinden rivayet ettiğine göre Rasulullah (sav) şöyle demiştir:
  "Karısına dübüründen temasta bulunan kimse küçük livata yapmış olur.” *
  Ali b. Talk'dan Rasulullah (sav) şöyle dedi:
  "Kadınlara dübüründen temasta bulunmayın. Şüphesiz ki Allah hakkı söylemekten (açıklamaktan) utanmaz." *
  Bu hadisi ayrıca Ahmed İbni Hanbel, Ebu Muaviye'den rivayet etmekte ve şöyle demektedir: Bize Abdürrezzak anlattı, Ma'mer Süheyl b. Ebu Salih'ten, el-Haris'ten, Muhlid'den o da Ebu Hüreyre'den nakletti:
  "Şüphesiz ki Allah, karısına dübüründen temas kuran kimseye (kıyamet günü rahmet) nazarıyla bakmaz.” *
  Yine Ahmed'den: Bize Affan, Vüheyb, Sehl Haris b. Muhalled'den onun da Ebu Hüreyre'den rivayet ettiği bir hadiste Rasulullah (sav) şöyle dedi:
  "Şüphesiz ki Allah, karısı ile dübüründen cima yapan adama (kıyamet günü) bakmaz." *


 7. 91
  ahmedcanım
  Üye
  s.a soruyu soran kardeşim türkiyede artık su sorunu yok küresel kriz falan dediler ama deremiz falanda kurumadı camimizde sular şarıl şarıl yağmur şakır şakır akıyor ne yapacağız hemen suya girip yıkanacağız sonrada yarabbi şükür diyeceğiz su yok deme bana insan istesin caminin wc sinde bile yıkanır aklın yolu bir kardeşim vesselam

 8. 92
  muallimfatih
  Üye
  Erkeklerin aslında elle tatmin yapmaya ihtiyaçları yoktur!
  Ben 65 yaşlarında bir zât tanıyorum. Kendisi genelde İstanbul Fatih İtfaiye durağının, Saraçhane'nin yakınındaki parkta insanları tartarak sakız satarak geçinir. Kendisi Irak Türkmenlerinden olup ehl-i sünnetir ve dînî konulara vâkıftır. Ona sorunuz.
  Alacağınız cevabı da söyleyeyim ki hem doğru söylediğimi anlayınız hem de kendisinden duyunca şaşırasınız:
  "Ben el vasıtasıyla ihtilâm olmaya ihtiyaç duymuyorum. Çünkü o bölgeme hiç dokunmadım! Kızlar için de aynı durum muteberdir. Fazlalığı, vücudum uyku halinde boşaltıyor. Uyanınca iç çamaşırımda leke görürsem guslediyorum"
  Evet, bu cevabı duyacaksınız ve istimnânın oraya dokunmadıkça hâsıl olmayacağını anlayacaksınız ve ergenlik çağına yeni girenlerin bundan korunmasına yardımcı olabileceksiniz.
  Fakat iş işten geçmiş halde olanlara tavsiyeler ve diğer açıklamalar, "istimna" sorusuna cevap verilen sayfada bulunmakta.
  ahmedcanım:
  su yok deme bana insan istesin caminin wc sinde bile yıkanır aklın yolu bir kardeşim vesselam
  Mecburiyet karşısında, tuvalette yıkanabilmek için tuvaletin üzerini kapatmak veya tuvaletle yıkanılacak yer arasına tahta, perde, kabin vs. bir engel koymak gerekir ki bunun dînî hükmünü sayın yöneticiler dile getirirlerse yerinde olur. Zira onların benden daha iyi bildikleri, muhakkak!
  Bazı eski evlerde alaturka tuvaletle yani hela, yüznumara dediğimiz hâcet yeriyle banyo beraberdir. Tuvalet, alafranga yani klozet dediğimiz türdense klozeti kapatınca gusül de alınabilir, namaz abdesti de. Fakat alaturka tuvaletin de olduğu bir banyoda ya duş kabini ya perde ya da başka bir tür ayırıcı olmalı ya da üzeri kapatılmalıdır.
  Aksi halde bir davranış; hastalığın yanısıra cinlere uğrama ve fakirlik sebebidir.
  Allah Celle Celâlûh, hepimizi istimnadan uzak tutsun! AMİN!

 9. 93
  tuzluca76
  Üye
  kardeşim sabah rüyalandım işe geldim işte geri kalan kısmı geldi abdest te alamıorum bişey olur mu... bide rüyalanmadan da gelio zevk suyu olsa gerek ondan dolayı da cenabet olunuomu ?

 10. 94
  DZALBAY
  Üye
  kardeşim sabah rüyalandım işe geldim işte geri kalan kısmı geldi abdest te alamıorum bişey olur mu... bide rüyalanmadan da gelio zevk suyu olsa gerek ondan dolayı da cenabet olunuomu ?
  Arkadaşlar ben 12 yaşındayken yani küçüktüm döl akıtmaya çalışmıştım ozaman cenabetin ne oldugunu gusul abdestinin ne oldugunu ve yemek yiyip su içmenin haram oldugunu bilmiyodum sonra bunu 3-4ay geçmeden öğrendim ve gusül abdesti aldım şimdi 3-4 ay içerisinde bana günah yazılmışmıdır sizce çok mutsuzum hala aklımdan çıkaramıom
  Muhterem kardeşler...Bir konuya girmişsiniz ama,neresinde?Gidin,konunun başındaki fıkhi açıklamaları okuyun;neden en sona soru ekliyorsunuz ki?Sorularınızın cevabı,aynı konunun baş tarafında var çünkü...

 11. 95
  mehmedinho
  Üye
  s.a beyler gusül abdestini yanlışmı alıyorum bilmiyorum lütfen bana bi yardımcı olun

 12. 96
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Reklam


  sa beyler gusül abdestini yanlışmı alıyorum bilmiyorum lütfen bana bi yardımcı olun
  ve aleykumusselam.
  Gusül nasıl alınır.

  Guslü dar ve geniş zamanda olmak üzere iki türlü almak mümkündür:

  1 - Suyun azlığı, soğukluğu, vaktin müsaadesizliği gibi hallerde, acele olarak yapılan gusülde evvelâ ön ve arka taraftaki kirler giderilir. Sonra üç defa ağıza, üç defa buruna su çekilerek içlerinde kuru yer kalmaması te'min edilir. Bundan sonra da baştan, sağ ve sol omuzlardan dökülen su ile bedenin tamamı yıkanıp ıslatılır. Kuru yer kalmadığı anda, gusül yapılmış olur. Bu, dar ve sıkışık anlarda ve sadece guslün farzları yerine getirilerek yapılan gusüldür.

  2 - Müsait zaman ve mekânda yapılan gusülde ise, yine edeb yerleri yıkandıktan sonra, evvelâ, namaz abdesti gibi güzelce bir abdest alınır. Önce baştan, daha sonra ise sağ ve sol omuzlardan sıra ile üçer defa su dökülür. Her döküşte bedenin tamamı bir güzel ovalanır, mânevî kirlerin yanında maddî kirlerden de temizlenmeye çalışılır. Bu arada vücutta iğne ucu kadar kuru yer kalmamasına itina gösterilir. En sonunda da, kirli suların döküldüğü yere basan ayaklar, son olarak tekrar yıkanıp çıkılır. Guslün her iki halinde de, şart ve farz olanı ağız ve burun içi ile bedenin tamamında kuru yer kalmamasıdır. Bu yapıldıktan sonra, gusül yerine getirilmiş, mânevî ve maddî temizliğe kavuşulmuş olunur.

+ Yorum Gönder
8. Sayfa BirinciBirinci ... 578911 ... SonuncuSonuncu

cenabet

cenabet olmak

cenabet namaz kılmakcenabet durmakcenabet kalmakcünüp durmakcenabetlik günahmıdır