+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bu durumda gusül gerekir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. gzm_dnz
  Üye
  Reklam

  Bu durumda gusül gerekir mi?

  Reklam

  Bu durumda gusül gerekir mi? Mumsema elimde olmadan erotik bir resiim internette dolaşırken karşıma çıktı. reklam gibi olanlarından. ama çok açıktı. bi anda şeytana uydum öylece baktım. sonra cinsel organımda bi sıcaklık hissettim. elimle hiç bi şekilde temasta bulunmadım. çok hafif uyarılar ve sıcaklık vardı sadece. zaten hissedince hemen kapadım. bu durumda gusül gerekir mi? biliyorum şimdi bana "gusül gerekmesi için ıslaklık olması gerekiyor" diyeceksiniz. ama ıslaklık her zaman var. erkekler için ayırt etmesi kolay ama bayanlar için zor. gusülün gerekmesi için orgazma ulaşmak mı gerekiyor? rahatlamanın hissedilmesi mi gerekiyor?

 2. gzm_dnz
  Üye

  Cevap: bu durumda gusül gerekir mi?


  Reklam


  yani şöyle diyelim: cinsel organı elle uyarmadım. çıplak resmi görünce organımda sıcaklık hissettim. tam orgazm yaşamadım.

 3. Guray
  Karadeniz
  Büluğ çağına ermiş kimsenin dört çeşit suyu vardır.

  1. İdrar, 2. Meni, 3. Mezî, 4. Vedî.

  Bunlardan guslü gerektiren yalnız menidir. Meninin üç özelliği vardır:

  1. Sıçrayarak çıkması,

  2. Hazzın hasıl olması.
  3. Yaş iken hamur kokusunu, kuru iken yumurtanın beyaz kısmının kokusunu vermesidir.

  Vedi; küçük abdestten sonra veya ağır bir şey kaldırmaktan dolayı gelen biraz kalınca yapışkan sıvıdır. Bu sıvı guslü gerektirmez. Çünkü insandan şehvetle gelen meni değildir. Fakat abdesti gerektirir. Yani kişi küçük abdest bozsa ve abdest alsa hemen akabinden de öyle bir sıvı gelse o kimsenin yeniden abdest alması gerekir (el-Merğınanî, el-Hidâye, I, 17; İbnü'l-Hümam, Şerhu Fethu'l-Kadîr I, 60; Ayn el-Binâye Şerhu'l-Kidâye, I, 290).
  Mezî; cinsel oynaşma, hayal etme ve "şakalaşma sonunda duyulan haz sebebiyle cinsel organdan gelen, ince, şeffaf ve kaygan sıvıdır. (Meydânî, Lübâb I/17; Hattâb es-Sübki, el-Menhel N/257) Geldiğinin farkına varılmayabilir. Erkekte de kadında da olur. Vedî"nin tersine bu, kadında daha çok bulunur. (Hattâb es-Sübki, agk.)

  Menî ise, şehvetin en üst düzeyinde (şehvetle) ve hızla (difk) gelen ve kendine has kokusu ve rengi olan bir sıvıdır. Kokusu yaşken hurma tomurcugu, kuru iken yumurta kokusunu andırır. (Meydânî age. I/16) Gusül sadece bundan dolayı gerekir. Ilk ikisinin gelmesiyle sadece abdest bozulur, geldiği yer yıkanır ve abdest alınır.

  Peygamberimizin eşlerinden Hz.Ümmü Seleme yanında Ümmü Süleym adındaki hanım peygamberimize gelerek şöyle sorar:

  -Ya Resulullah! Rüyasında kocasının kendisiyle cinsi yakınlıkta bulunduğunu görürse kadının gusletmesi gerekir mi?

  Bunun üzerine Ümmü Seleme, Ümmü Süleym'e şöyle der:

  -Baltayı taşa vurdun ya Ümmü Süleym! Resulullah huzurunda kadınları küçük düşürdün. Allah iyiliğini versin."

  Ümmü Süleym'de şu cevabı verir:

  -Şüphe yok ki Cenab-ı Hak, gerçeği öğrenmek için utanmayı emretmez. Bizim bilemediğimiz bu durumları peygamberimize sormamız onları bilmememizden daha hayırlıdır.

  Bunu üzerine peygamberimiz şöyle buyurdu:

  -Çıkmaza esas giren sensin. Allah senin iyiliğini versin ya Ümmü Seleme, rüyalanan kadının menisi geldiği zaman yıkanması gerekir." (bk. Ebu Davut,Taharet 95 ; Tirmizi Taharet 82)


  Sorularla islamiyet

 4. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Bu gibi detaylı soruları mumine.com da sorardan daha net cevap alırsın kardeş.  Mumine

+ Yorum Gönder