+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kul hakkı yiyip o kişiden helallik alıp ona dua edersek ALLAH bizi affeder mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. yeskaraa
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kul hakkı yiyip o kişiden helallik alıp ona dua edersek ALLAH bizi affeder mi?

  Reklam
 2. menekse23
  Devamlı Üye

  Cevap: Kul hakkı


  Reklam


  Insaallah affeder...

 3. yeskaraa
  Devamlı Üye
  İnşaallah... ama ben helallik aldm duada ediyorum hala içim rahat değil. Rahatladım zannediyorum ama rahatlayamıyorum..

 4. Guray
  Karadeniz
  Üzerinde kul hakkı olan kişi buna nasıl ödemelidir?

  Bilinen ve ödenme imkânı olan haklar aynen ödenmeli, sahibinden de ayrıca helâllık alınmalıdır. Ödenme imkânı olup, her nasılsa sahibine ödenemeyen maddi haklar, sahibi adına, yani sevabı ona olmak üzere muhtaçlara verilmeli, sahibi için de istigfar etmelidir.

  Sahibine söyleme ve ödeme imkânı olmayan, başkasına da ödenemeyen haklar için, hakkın sahibine ve kendine çokça mağfiret dilemeli, ona kendisindeki hakkını helâl ettirmesini Allah`tan israrla istemeli ve yakarmalıdır.

  Sorularla islamiyet


  Ahirete kalan kul hakkı için Allah dilerse hak sahibinede hakkını vermek kaydıyla kul hakkını affedebilir. Ancak Kul hakkını dünyada ödemek ve bu konuda dikkatli olmak en iyisidir.
  Şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz. Bunun dışında kalan (günah) ları ise dilediği kimseler için bağışlar. Allah'a şirk koşan kimse, şüphesiz büyük bir günah işleyerek iftira etmiş olur. (Nisa / 48 )

 5. yeskaraa
  Devamlı Üye
  ALLAH razı olsun...

  ____________

  Ya ama vicdanım rahatlayamıyo tevbe de ettim ama

 6. nur1986
  Devamlı Üye
  hazır burda konu açılmışken konu sahibi kardeşimizin izniylede sormak istiyorum kul hakkı malını çalan yada birinden alınan borçun ödenememesimidir ...diğer sorumda bir kişinin başka biri hakkında konuşması kötü şekilde, ayrıca birine umut verip daha sora yarı yolda bırakmakta buna benzer şeylerde kul hakkına giriyormu??? ve hakkımızı helal etmezsek o kişi nasıl bir cezaya maruz kalır ve biz helal etmedik diye günaha girermiyiz???....kusura bakma kardeş hazır konu açılmışken bunu sormak istedim helallik aldıysan dua ediyorsan allah dualarını kabul ettiğinde inşallah rahatlayacaksın senin içinin rahat etmemesi biraz vicdan azabı gibi allah dualarını kabul etsin inşallah selametle kal inşallah

 7. ahzadi
  Üye
  nur1986 nın yorumundan yeskaraa ile aralarında bir husumet geçmiş gibi bir izlenim oluşturdu bende.

  kul hakkına Allah kendisinin karışmayacağını bildirdiği için kişiler arasında helalleştikten sonra problem kalmaz sanırım

 8. nur1986
  Devamlı Üye
  kendisini tanımıyorum

 9. ahzadi
  Üye
  peki o zaman hakkını helal et yoruma göre yanlış zanda bulunmuşum ( :

 10. nur1986
  Devamlı Üye
  helal olsun.....

 11. yeskaraa
  Devamlı Üye
  İnşallah nur1986 kardeş

 12. irticacı
  Emekli

  Reklam


  Yanılmıyorsam hayatımızda sadece 1 kere kılamamız gereken bir namaz vardı, ismini unttum kandil günü kılınıyordu. O namaz sayesinde, haksızlık yaptığımız kişiyle öbür dünyada yüz yüze getirilecekmişiz ve helallik isteyebilecekmişiz. Bu konuda bilgisi olan biri burada paylaşırsa sevinirim.

+ Yorum Gönder
umut verip yarı yolda bırakmanın günahı,  sevdiğini yarı yolda bırakmanın günahı nedir,  umut verip yarı yolda bırakmak,  kul hakkı nasıl affedilir,  bir insanı yarı yolda bırakmanın günahı,  seni seveni yari yolda birakmanin gunahi,  birine umut vermek günahmı helallik istedim