+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Müstehcen Görüntüler izledikten sonra Gusül gerekir mi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. aaööa
  Üye
  Reklam

  Müstehcen Görüntüler izledikten sonra Gusül gerekir mi ?

  Reklam
 2. Galus
  Özel Üye

  müstehcen görüntülere bakmak guslü gerektirir mi


  Reklam


  müstehcen görüntülere bakmak guslü gerektirir mi

  ,

  öncelikle herhangi Birinin karşı cinse bakması kesinlikle haramdırbu tür davranışlar müslümanın ahlakından uzaktır

  gusule gelince: buyrun sizlere gusul almayı gerektiren halleri açıklayayım

  Şiddetle yerinden kopan ve şehvetle dışarı boşalan meniden dolayı, gusül lâzım gelir. Şehvetle yerinden ayrılıp, şehvet dindikten sonra dışarı akan meniden dolayı ise, İmam-ı A`zam ve İmam-ı Muhammed`e göre yine gusül lâzım gelirse de, Ebû Yûsuf`a göre, gusül gerekmez. Bu kavle göre, şehvetle yerinden ayrılan meninin, o anda dışarı boşalması önlenir ve şehvet dindikten sonra dışarı akmasına yol verilirse; bu durum guslü gerektirmez. Ebû Yûsuf`un bu görüşünde, misafirlikte veya kış mevsiminde böyle bir durumla karşılaşanlar için, büyük kolaylık vardır.

  * Gusül için, cinsî birleşme sırasında, erkeğin tenasül uzvu (penis) ile kadının tenasül uzvunun (vagina) tam birleşmesi gerekmez. Penisin sadece uç kısmının vaginaya girmesi ile, meni aksın akmasın gusül lâzım gelir. Yalnız kadın ile erkeğin bülûğa ermiş olmaları da şarttır. Sadece biri bülûğ çağında ise; gusül, bülûğ çağında olana gerekir, diğerine gerekmez.

  * Erkeğin tenasül uzvunu bez gibi bir şeye sararak cinsî birleşmede bulunması hâlinde, ancak bu birleşmeden tarafların lezzet almaları durumunda gusül gerekir. Lezzet alınmazsa, gusül gerekmez. Fakat lezzet alınmasa da, ihtiyaten yıkanılması takvâya uygun görülmüştür.

  * Ön ve arka yoldan birine parmağını sokmak, guslü gerektirmez.

  * Birini el ile tutmak, okşamak veya bakmak neticesinde meni gelirse, gusül gerekir. Bu durum, erkek için de kadın için de böyledir.

  * Uykudan kalkan kimse, yatak çarşafında veya iç çamaşırında veya butlarında bir yaşlık görse, duruma bakılır: Eğer rü`yada ihtilâm olduğunu hatırlıyorsa, gusletmesi gerekir. Fakat ihtilâm olduğunu hatırlamıyorsa, Ebû Yûsuf`a göre gusletmesi gerekmez. Çünkü, o yaşlık mezi de olabilir. Kaldı ki, meni bile olsa, şehvetle geldiği bilinmemektedir. İmam-ı A`zam ve İmam-ı Muhammed ise, o yaşlığın meni olmayıp, mezi olduğu kesin bilinmesi halinde guslü gerekli görmezler. Fakat meni veya mezi olduğunda tereddüt edilse veya meni olduğu zannı hâsıl olsa, ihtiyaten gusül gerekir, derler.

  * Rü`yada ihtilâm olduğu halde, dışarı meni akmamışsa gusül gerekmez.

  * Bir kadından, yıkandıktan sonra, kocasının menisi akacak olsa, tekrar yıkanması gerekmez.

  * Dövülme, ağır bir şey kaldırma gibi sebeblerden dolayı şehvetsiz olarak gelen meni guslü icab ettirmez. İmam-ı Şâfiî ise, bu halde de guslü gerekli görür.

  * Gayr-i müslimin biri, cünüp veya hayız veya nifaslı halde iken İslâm`a gelse, kendisine gusül etmek farz olur. Fakat bu haller kendisinde yokken İslâm`a girmesi durumunda, yıkanması ona farz değil, mendubdur.


 3. Guray
  Karadeniz
  müstehcen şeylere bakmak gusül gerektirirmi?

  Erkeğin, kendinden gelen meninin kesilmesini gerçekleştirmek için meninin akmasından sonra, ya uyuması veya bir müddet yürüyüp gezinmesi veyahut da birkaç damla da olsa idrar çıkarması gerekir.

  Şiddetle yerinden kopan ve şehvetle dışarı boşalan meniden dolayı, gusül lâzım gelir. Şehvetle yerinden ayrılıp, şehvet dindikten sonra dışarı akan meniden dolayı ise, İmam-ı A'zam ve İmam-ı Muhammed'e göre yine gusül lâzım gelirse de, Ebû Yûsuf'a göre, gusül gerekmez. Bu anlayışa göre, şehvetle yerinden ayrılan meninin, o anda dışarı boşalması önlenir ve şehvet dindikten sonra dışarı akmasına yol verilirse; bu durum guslü gerektirmez.

  Ancak, biraz uyuduktan veya bir miktar yürüdükten sonra gusül alsa, sonra da kanalda kalan meni dışarı çıksa, bu durumda bütün alimlere göre sadece abdesti bozulur ve kesinlikle gusül gerekmez.

  Bir kadından, yıkandıktan sonra, kocasının menisi akacak olsa, tekrar yıkanması gerekmez. Sadece abdesti bozulur.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 4. aaööa
  Üye
  Yani izlemek değil meninin akması lazım gusül için. Teşekkürler.

 5. Misafir
  Kardeş sen okadar şey izledikten sonra izliyorsun demiyorum da nasıl rahat olacaksın

 6. Misafir
  Mustehcen seylere baktiktan sonra gusul gerekir mi

 7. arifselim
  Yönetici
  Müstehcen şeylere bakmak haramdır günahtır göz zinasıdır. Meni çıkmadığı sürece gusül abdesti almak gerekmez ama bu günahının az olduğu anlamına da gelmez.

 8. Misafir
  hocam iyi güzelde kaynak belirtseniz de bizde ordan baksak iyi olur.
  kaynaksız konuşmanız hiç doğru değil. bide sizin ilmi durumuzdan da bi haber oolmamız cabası.
  lütfen" mühtehcem şeyleri izlemek güslü gerektirir" kısmına kaynak yazınız. (teşekkürler )

 9. ACİLSERVİS
  Administrator
  Sadece izlemenin guslü gerektirdiğini yazdığımızın kanıtını sen göster.

+ Yorum Gönder
müstehcen görüntülere bakmak guslü gerektirir mi,  müstehcen görüntüler,  müstehcen görüntüler guslü gerektirir mi,  müstehcen şeylere bakmak gusül gerektirirmi,  açık resme bakmak gusül gerektirirmi,  izlemek gusül gerektirir mi,  Mustehcen goruntuler