+ Yorum Gönder
5. Sayfa BirinciBirinci ... 245
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İmsak vakti geçtiği halde bir şey yemek oruç olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir
  Reklam

  Yorum: İmsak vakti geçtiği halde bir şey yemek oruç olur mu?

  Reklam  Yorum: İmsak vakti geçtiği halde bir şey yemek oruç olur mu? ile alakalı yazı mumsema.com Yorum: İmsak vakti geçtiği halde bir şey yemek oruç olur mu?
  1 - Orucluyken imsak vakti kectiği zaman yemek yemek orucu bozar mı?


  2 - Ben pazartesi perşembeleri oruç tutuyorum. Bugün dişlerimi fırçalarken fazla oyalanmışım ,en son su içtim saate baktığımda 2 dk geçtiğini fark ettim orucumu tutsam olur mu, yoksa bozayım mı

 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: İmsak vakti geçtiği halde bir şey yemek oruç olur mu?


  Reklam


  1- İmsak vaktini geçirerek yemek bilerek olsun veya olmasın orucu bozar ve bir gün kaza gerektirir.

  2- İki dakika olsa bile imsak geçtiği için orucun bozulmuş olur. İmsakı bir dakika bile geçiremezsin yoksa oruç bozulur.

 3. Misafir
  Selamun aleykum. Gecen yil ramazan ayında orucumu bozdum ve şuan kefaret orucu tutuyorum. Sahura uyanamadim tam uyandigimda ezan okunuyordu hemen su içip uyudum. Daha sonra öğrendim ki imsak vaktinden sonra yiyip içilmez mis ve ezan imsaktan yaklaşık 20-30 dk sonraymis. Simdi bu durumda oruca yeniden mi başlanan gerekiyor? (17 yasindayim lise sondayim YGS hazirliklari okul vs. Derken çok yoruluyorum bastan almak çok zor geliyor)

 4. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Evet maalesef bu durumda kefaret orucuna yeniden başlaman gerekiyor. Eğer şu an hazırlık sınavların varsa bunları bitirdikten sonra tutabilirsin.

 5. Misafir
  Niyet etmeden önce unuturak sigara yaktim fark edince biraktim.. sonra niyet ettim.. orucum gecerli midir?

 6. arifselim
  Yönetici
  Bir şey yiyip içtikten sonra veya sigarayı içine çektikten sonra niyet edilirse bu geçerli olmaz. Ancak oruçluyken unutarak bir şey yiyip içmek orucu bozmaz.

 7. Misafir
  ben ALLAHIMA güveniyorum.biliyorum ki bilmeden imsak vaktinden geç orucumu kapatdım.amma ALLAH buna göre beni cezalandırmaz.O bu orucumu kabul eder.

+ Yorum Gönder
5. Sayfa BirinciBirinci ... 245
imsaktan sonra su içmek orucu bozar mı,  nafile oruç imsakla mı başlar,  nafile oruçta imsak vaktinden sonra yemek,  imsak vaktini bilmeden yemek,  imsaktan sonra yemek yenirmi,  imsaktan sonra yemek yemek orucu bozar mı,  imsak vaktinden sonra yemek yenirmi