+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Günahkar birini düşünüp ben Allah yerinde olsam affetmezdim demek şirk midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. noıdnoname
  Üye
  Reklam

  Günahkar birini düşünüp ben Allah yerinde olsam affetmezdim demek şirk midir?

  Reklam

  Günahkar birini düşünüp ben Allah yerinde olsam affetmezdim demek şirk midir? Mumsema Mesela bir insan bir günah işlese ve Allah affedermi diye düşünürken kendini haşa Allahın yerine koyup düşünse ben affedermiydim diye bu şirkmidir ?

 2. Saif Al-Din
  Devamlı Üye

  Cevap: Arkdaşlar bu şirk midir?


  Reklam


  şirk meselesini bilmem ama, bence sence diye olmazki bunun Kur'anı var, hadisi var sünneti var.
  Bide yalnış hüküm verdin diyelim, içinden çıkılmaz olur.
  En güzeli Allah'a bırakmak, onu esirgeyici bulacağımızı düşünmek. Bu düşünceyle yaşayıp ölürsek zaten inşaAllah onu esirgeyici bulacağız.

 3. islamyolu
  Emekli
  sen kendini tövbe Haşa Allahın yerine koyamazsın. bir tür ortak koşmak olur ve şirk tir

 4. noıdnoname
  Üye
  bir anlık bir düşünce geldi işte bana affedilirmiyim diye düşünürken sonra haşa sen ne yapıyorsun dedim ve tövbe ettim. sizce bu düşünce Allah korusun beni şirke sokarmı ?

  Ya ben battıkça batıyorum bir günah işledim affedilirmiyim diye düşünürken aklıma geldi şimdi ben cehennemlikmiyim?

 5. Saif Al-Din
  Devamlı Üye
  Yok battıkça batmıyorsun niye batasın.
  İnşaAllah tövbeni et, çünkü Allah'ın elçisi(s.av.) "Ademoğlunun hepsi günah işler. Günah işleyenlerin en hayırlısı ise tevbe edenlerdir" buyurmuş.

  Allah Teala ise kendisi "Allah, kullarından tevbeyi kabul eden, kötülükleri bağışlayan ve yaptıklarınızı bilendir" (Şura,25) demiştir.

  Son olarak da Rasulullah(s.a.v.) :"Kulunun tevbesinden dolayı Allah Teala'nın sevinci, sizden birinizin çölde devesini kaybedip de tekrar bulduğundaki sevincinden daha fazladır" buyurmuşlardır.

  Güzel bir tövbe et, ondan sonra da bilemediğin birşey olursa onu sadece Allah'a bırak, Allah güvenip dayan. Cehennemlik olmak o kadar kolay değil dur bakalım yau
  160 - Allah size yardım ederse, sizi yenecek yoktur. Eğer sizi yardımsız bırakırsa, artık ondan sonra size kim yardım edebilir? Müminler ancak Allah'a güvenip dayansınlar. (Ali İmran)

 6. islamyolu
  Emekli
  yav kardeşim sendede ne vesvese varmış öyle. o kadar kolay insan dinden çıkmaz. hemen sonrasında Tövbe haşa demişsin zaten. Şu vesvesedende kurtul artık. senin konularına cevap vermekten bana bulaşacak diye korkuyorum

 7. noıdnoname
  Üye
  kardeşim ben kimseye vesvese bulaşmasını istemem ben acaba bağışlanırmıyım diye sabaha akşam düşünüyorum ve aklıma birden bu şey geldi bende üzerinde düşündüm vesvesemidir bilmiyorum. ama sonra hemen bunu düşündüğüme pişman oldum şirkemi düştüm diye korktum. bi sorayım dedim demekki kortuğum kadar varmış sen hakkını helal et.

 8. islamyolu
  Emekli
  ya kardeşim Kafana Takma sen kafana taktıkca o vesvese daha cok gelir. ha vesvese gelmemesi için al tespiyi eline zikir çek. unutursun vesveseyi. Nas süresini oku bol bol bildigin sureleri oku. o vesvese gelmez. kafandan silmeye çalış. bu vesvese öyle berbat birşeyki. banada geçen geldi. sanki savaş açmışız birbirimize hemen kafamı başka yerlere verdim. unuttum. içine gelen vesveseden bizler sorumlu değiliz dedigim gibi o vesveseyi sesli olarak dışarı vurmadıgın sürece bir sorun olmaz.

 9. noıdnoname
  Üye
  kardeşim ben ama üzerinde düşündüm bunun bildiğin yani düşündükten sonra kortum tövbe haşa şimdi yine şirke girermiyim ? daha demin şirk dedin şimdi vesvese diyosun ?

 10. Hoca
  erimeye devam...
  Mesela bir insan bir günah işlese ve Allah affedermi diye düşünürken kendini haşa Allahın yerine koyup düşünse ben affedermiydim diye bu şirkmidir ?
  Kötü düşünceler Şeytandandır.
  Bu gibi düşünceler insanı müşrik yapmaz.
  Bu şekilde kötü düşünce geldiğinde hemen tevbe istiğfar etmelidir.

 11. noıdnoname
  Üye
  Allah razı olsun ben bi an şirke girdim sandım... sadece düşündüm hiçbişey söylemedim kafamda.... Allah korusun.

 12. islamyolu
  Emekli

  Reklam


  kardeşim ben ama üzerinde düşündüm bunun bildiğin yani düşündükten sonra kortum tövbe haşa şimdi yine şirke girermiyim ? daha demin şirk dedin şimdi vesvese diyosun ?
  sen konuyu anlatamıyorsunki . sen kendi yazdıgında vesvese var dedinmi. sen direk dedinki Kendimizi Tövbe Haşa Allahın yerine korsak şirk olurmu bende dedim evet şirk olur.

  Mesela bir insan bir günah işlese ve Allah affedermi diye düşünürken kendini haşa Allahın yerine koyup düşünse ben affedermiydim diye bu şirkmidir
  burada şirk ten başka birşey anlaşılmaz. ama sen vesvese geldi birden öyle istem dışı düşündüm. sonra tövbe ettim dersen işte o vesvesedir bunda bir zaruret yoktur. Ama sen canın sıkılmış böyle bir günah işledim. Tövbe haşa Allahın yerine koyim kendimi yani empati yapayım ne olacak dersen şirke girersin. aradaki farkı gör

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu