+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazda yellenmeyi engellemek namazı bozarmı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ceddindede
  Üye
  Reklam

  Namazda yellenmeyi engellemek namazı bozarmı

  Reklam

  Namazda yellenmeyi engellemek namazı bozarmı Mumsema Hayırlı geceler.Ben namazda iken bazen yellenme geliyor ve ben namazı bozmamak için içime doğru cekme seklinde bunu engelliyorum acaba bu namazı bozuyor mu.Yardımlarınızdan dolayı cok tesekkur ediyorum Allah razı olsun hepinizden.

 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: namazda yellenmeyi engellemek namazı bozarmı


  Reklam


  Hayırlı geceler.Ben namazda iken bazen yellenme geliyor ve ben namazı bozmamak için içime doğru cekme seklinde bunu engelliyorum acaba bu namazı bozuyor mu.Yardımlarınızdan dolayı cok tesekkur ediyorum Allah razı olsun hepinizden.
  sıkışıkken namazı kıla bilirsiniz fakat mekruhtur. yellenme olmadıkçada namazınız bozulmaz.
  “Kişi namaza dururken tuvalete gitme ihtiyacı duyarsa önce tuvalet ihtiyacını gidersin.” (Ebû Dâvûd, Tahara: 43; İbn Mâce, Tahara: 114)


  NAMAZ VAKTİ GİRİNCE SIKIŞIK OLAN ÖNCE TUVALETE GİTMELİ
  142- Abdullah b. Erkâm (r.a.)’den rivâyet edilmiştir: Namaz için kamet getirildi, O gün o toplumun imâmı olan Abdullah b. Erkâm bir adamı elinden tutarak imâmlık yapmak üzere mihrâba geçirdi ve dedi ki: Rasûlullah (s.a.v.)’den işittim buyurdular ki: “Kişi namaza dururken tuvalete gitme ihtiyacı duyarsa önce tuvalet ihtiyacını gidersin.” (Ebû Dâvûd, Tahara: 43; İbn Mâce, Tahara: 114)
  žTirmîzî: Bu konuda Âişe, Ebû Hüreyre, Sevbân ve Ebû Ümâme’den de rivâyet edilmiştir.
  Tirmîzî: Bu Abdullah b. Erkâm hadisi hasen sahihtir. İmâm-ı Mâlik, Yahya b. Saîd el Kattan ve hadis hafızlarından pek çok kişi Hişâm b. Urve, babası ve Abdullah b. Erkâm’dan bu hadisi böylece bize aktardılar. Yine bu hadis Vuheyb ve daha başkalarınca Hişâm b. Urve, babası ve başka bir kimse vasıtasıyla Abdullah b. Erkâm’dan rivâyet edilmiştir.
  Rasûlullah (s.a.v.)’in ashabı ve tabiinden pek çok kimse bu görüştedir. Ahmed ve İshâk bu görüşte olmakla beraber şöyle demektedirler: “Küçük veya büyük abdest ihtiyacı duyan namaza başlamaz, namaza başladığında böyle bir ihtiyacı hissederse tamamen kendisini meşgul etmediği sürece namazdan çıkmaz”
  Bir kısım ilim adamı: “Küçük ve büyük abdest ihtiyacı, namazından alıkoyacak kadar o kimseyi meşgul etmediği sürece bir sakınca yoktur” demektedirler.

+ Yorum Gönder
yellenmeyi önlemek,  yellenmeyi engellemek