+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şeytanla mücadele Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. NURİMERCAN
  İNNALLAHE MEASSABİRİN
  Reklam

  Şeytanla mücadele

  Reklam

  Şeytanla mücadele Mumsema selamünaleyküm,namaz esnasında aklıma bazı şeyler geliyor yada belli bazı şeyler hatta bazen birkaç saniyeliğinede olsa dalıyorumki sanki hayal ediyorum yani kafamda resim oluşuyor toparlıyorum hemen ama içimde rahat değil içimden bir ses sen çok günahkarsın ne kadar namaz kılarsan kıl boşa diyor.acaba bu şeytanmı yoksa benim içimde yarattığım bir şeymi.vesvese şeytandandır ama acaba diyorum insan kendi kendinede vesvese edebilirmi.?her namazdan sonra namazımdan hoşnut kalmıyorum bu kötü birşeymi.?o kadar kendimi zorlamama rağmen o huş'u yu yakalayamıyorum zaten huş'u ya din adamları bile zorlanırmış diye duydum.! aklıma takılan bir soruda peygamber efendimiz sav zamanındaki hayat ve mücadele ile şuanki hayatı kıyaslarsak o dönemdemi şimdiki zamandamı ibadet etmek zordur zor bir soru olsa gerek o zamanı yaşamadık ama en azından öğretilenler var.? bazen namaz esnasında bu konu bile takılıyor aklıma

 2. Guray
  Karadeniz

  Cevap: şeytanla mücadele


  Reklam


  Öncelikle aklına gelenler Allah'ın izni ile vesvese sakın onlara kulak asma sen elinden geldiğince güzel bir şekilde namazını kıl. Şeytanıda huzursuz eden zaten bu senin namaz kılmanı istemiyor sen namaz kıldıkça sana boşuna olduğunu söyleyip ümitsizliğe sevkediyor.

  "Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü kafirler topluluğundan başkası Allah'ın rahmetinden ümidini kesmez " (Yusuf / 87)

  Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'ın bu konu hakkındaki hadislerini paylaşıyım sanırım aklındaki sorulara cevap olur.

  Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in ashabından bir kısmı ona sordular: "Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz." Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?" diye sordu. Oradakiler Evet! deyince: "İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez) dedi. "Müslim, İman 209 (132); Ebu Dâvud, Edeb 118 (5110).

  Diğer bir rivayette: "(Şeytanın) hilesini vesveseye dönüştüren Allah'a hamdolsun" demiştir.

  Müslim'in İbnu Mes'ud (radıyallahu anh)'dan kaydettiği bir rivayet şöyledir: "Dediler ki: "Ey Allah'ın Resulû, bazılarımız içinden öyle sesler işitiyor ki, onu (bilerek) söylemektense kömür kesilinceye kadar yanmayı veya gökten yere atılmayı tercîh eder. (Bu vesveseler bize zarar verir mi?)". Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Hayır bu (korkunuz) gerçek imanın ifadesidir" cevabını verdi."

 3. nisa :)
  Üye
  Bende bu düsüncelerle namazi birakmayi cok düsündüm amaa nefsime ve seytana inat 7 yildir devaammm
  Rabbim kabul eder insallah

 4. KaLPNuRu
  Devamlı Üye
  Namaz kilarken acaba kabul oldumu ? Acaba dogru mu kildim ? Acaba söyle mi böyle mi diye düsünmeye baslar isek bu sorularin ardi sirasi asla gelmez.
  Önemli olan Namazi ilk önce Allah Rizasi ile kilmak.
  Allahin emri oldugu icin.
  Allahin huzurunda oldugumuzu bilmek.
  Elimizden geldigi kadar dogru kilmaya calismak.
  Tevekkür etmek.
  Basimizi her secdeye koydugumuzda Allah-Tealaya en yakin oldugumuz anin farkinda olup o zamanin tadini cikarmak.
  Bu tür düsünceler dolsun kafamiza..
  O zaman her bir sey daha kolaylasir..

 5. ikindi
  Devamlı Üye
  inan bana kardesim namaz kilarken öyle seyler oluyorki bana. seytan kilmami istemiyor ondan öyle bir bastiriyorki. bak ben basimdan gecen bir olayi anlatim. bir kere namaz kilarken seytan bisey hesaplamami istedi. bende icimden namaz kilarken hayir hesaplamicam dedim. sonra bi baktim seytan benim icin hesaplamis cözümü söylüyor

 6. Misafir
  namaza başladığınız zaman kafamızdaki hayal kısmına . düşünce kısmına ALLAH lafsını sürekli durmadan tekrarlarsak namazımız daha huşu içinde olacağını ve düşüncelerden uzaklaşacağımı sanıyorum

+ Yorum Gönder