+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İmam nikahı nasıl kıyılır? Farz mı? Sünnet mi? Dindeki yeri nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sevgiii
  Devamlı Üye
  Reklam

  İmam nikahı nasıl kıyılır? Farz mı? Sünnet mi? Dindeki yeri nedir?

  Reklam

  İmam nikahı nasıl kıyılır? Farz mı? Sünnet mi? Dindeki yeri nedir? Mumsema S.A.benim sorum imam nikahı farzmı yoksa sünnetmi.imam nikahı olmasa neolur.birde imam nikahından sonra namaz kılınıyormu?

 2. arifselim
  Yönetici

  Cevap: İmam nikahı nasıl kıyılır?Farz mı? Sünnet mi? Dindeki yeri nedir?


  Reklam


  Aleykum selam. İmam nikahından maksat islami olan nikahtır. Bu nikahı kıymak evlenmek isteyen her kadın ve erkek için farzdır. Bu nikah kıyılmadan evlilik gerçekleşmiş olamaz. Bir kadın ve erkek birbirlerine ancak imam nikahı ile helal olabilirler. Bu nikah olmadan zina işlemiş olurlar.


 3. sevgiii
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun arkadaşım.ama ben hala anlamadım farzmı değilmi

 4. Muhasibi
  Editör
  Kardeşim imam nikahı şarttır.
  Kıymazsan zina etmiş olursun.
  Yani sadece resmi nikah yetmiyor.
  Dinen evli olmak için imam nikahı şarttır.

 5. Misafir
  şart derken farz mı sünnet mi ?

 6. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  şart derken farz mı sünnet mi ?
  Şart farz anlamına gelir.

 7. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  bazı yerlerde resmi nikahın dini nikah yerinede geçtigi belirtiliyor .;
  LAKİN BU KONU ÇOK HASSASTIR!DİNİ NİKAH ŞARTTIR!

 8. Misafir
  Bilgiler için teşekkür ediyorum

 9. Misafir
  Farz olan bir evliligi resmiyete koymak yani belgelemek evli ciftlerin ve daha sonra olacak cocuklarin hukukunu korumaktir yoksa imamin ne yaptigini kendisininde cok anlamadigi bir sey yapmak degil.

 10. Misafir
  İmam nikahı ne zaman kıyılmaya başladı ve nikah kıyılma maksadı ne idi cok araştırmama ragmen halen sünnet olduguna inanmaktayım bunu detaylı avıklayacak kimse varmı günümüzdeki hoca vasıflı şahıslar kendince yorumluyor herkesin yorumu farklı islam dinine mensup olmuyanlar sürekli zinamı yapıyorlar imam nikahı peygamber s.a.v efendimizin zamanında eşi savaşta ölen bir kadına mirasından verilmedigi ve o kadının magdur oldugu için cıktıgı söylenmekte ölen eşten miras hakkı olsun diye peygamber s.a.v tarafından kıyılmıştı böyle ise sünnet olması gerekmiyormu bunuacıklarmısınız ben böyle düşünğyorum diye dindenmi cıkmış oluyorum acıklarmısınız

 11. arifselim
  Yönetici
  Nikah kıyılması ta Adem aleyhşsselamdan beri vardır. Bütün ilahi dinlerde nikah ve nikaha ait hükümler tarih boyunca olmuştur. Bu inkar edilemeyecek kadar çok açık bir vakıadır. Hem kuranda hemde hadiste kesin bir hükümdür. Dindeki kesin bir hükmü inkar etmek dinden çıkarır. Bilmediğinden dolayı yapan kimse hemen tövbe istiğfar etmelidir.

+ Yorum Gönder
imam nikahı farz mıdır,  imam nikahı farz mı,  dini nikah farz mıdır,  dini nikah farz mı,  imam nikahi farz mi,  nikah farz mıdır,  imam nikahı farz mı sünnet mi