+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Makineli kesimhanelerde kesilen tavukların yenmesi caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Sergen Osman
  Emekli
  Reklam

  Makineli kesimhanelerde kesilen tavukların yenmesi caiz midir?

  Reklam

  Makineli kesimhanelerde kesilen tavukların yenmesi caiz midir? Mumsema Selamualeykum,bu konuya cogu diyor haram mesela sitelerdede haram diyor turkiyeden alim hocalarda diyor boyle ,pes pese kesilen tavuk ilk kesilen helal olur oburleri haram olur,yani her birine ayri besmele cekmek sartmis! evet mum hoca ne diyor bununla ilgili

 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Makineli kesimhanelerde kesilen tavukların yenmesi caiz midir?


  Reklam


  Birden fazla hayvanın bir makinede, bir düğmeye basılarak kesilmesi caizdir. Kesen ya Müslüman veya Ehl-i Kitap olacaktır. Besmele sünnet olmakla beraber, çekilmediği zaman hayvan Şafiilere göre haram olmaz. Hanifilere göre de; eğer unutularak olsa bir şey olmaz, ama kasten söylemezse o zaman haram olur. Malikilere göre de; kasten de olsa unutarak da olsa çekmemek haramdır.

  Ayrıca kesimhanelerde hayvanı bayıltmayla ilgili olarak da: Bayıltılmış hayvan, usulüne uygun olarak kesildiğinde eti yenir. Kanın tamamen boşalıp boşalmaması hükmü değiştirmez. Kafasına vurulduğunda hayvan ölürse, ölmüş hayvanı boğazlamak onu helal kılmaz.

  En iyisini bilen Yüce Allah (cc)’dır. (1987’de Mekke-i Mükerreme’de toplanan İslam Fıkıh Konseyi Kararı, Prf. Dr. Hayrettin Karaman Hoca’nın değerlendirmeleri)

 3. Sergen Osman
  Emekli
  hayrettin hocaminiz caiz demis ama cogu hocalar hayir diyor eger caizse neden ve neyi onu caiz kiliyo?

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  hayrettin hocaminiz caiz demis ama cogu hocalar hayir diyor eger caizse neden ve neyi onu caiz kiliyo?
  Kesen ya Müslüman veya Ehl-i Kitap olacaktır. Besmele sünnet olmakla beraber, çekilmediği zaman hayvan Şafiilere göre haram olmaz. Hanifilere göre de; eğer unutularak olsa bir şey olmaz, ama kasten söylemezse o zaman haram olur. Malikilere göre de; kasten de olsa unutarak da olsa çekmemek haramdır.

 5. NuuR_
  Devamlı Üye
  Bir hristiyan besmelemi cekiyor?
  Bu durumda kasten ter olmuyormu?

 6. Sergen Osman
  Emekli
  desert rose hoca ben makineyle kesmeyidiyorum yoksa ,ehli kitabin kesenin eti helaldir,-hayrettin hoca diyor caizdir ama cubbeli ahmet hoca diyorki makineyle pespese kesilen hayvanin eti ilk besmeleyle kesilen helal oburu haramdir sitelerdede ayni ahmet hoca gibi diyorlar.

 7. muhasebeci
  Emekli
  bu kafadar seyı kafanıza takmayın sen dnın gerektıgı her seyı yapta
  tavuk eksık kalsın

 8. melankoliq
  Emekli
  Risale i nur talabeleri bu konulara dikkat ettikleri için belki haram kesiliyor diye şüphede kaldıkları için araştırmalar sonucu kesin helal olan yani şüpheli olmayan markaları bulmuş yiyorlar.Az bir araştırma sonucu şüpheli olmayıp kesin helal olan tavuk markalarını bulabilirsin.Bazı tavuk fabrikaları tavuğun tüyünün kolay yolunması için sıcak suya batırırlarmış.Onlar için sıcak suya batırmak tavuğu haramlaştırıyor.Kaynamış gibi olduğu için içindeki pislikler ve derideki kirler beraberinde pişiyor olduğu için bu insana zarar verip hastalık yaptığından dolayı sıcak suya batırılarak yolunan tavuk fabrikalarının tavuklarını yemiyorlar.

  Boşver olurmu hiç muhasebeci kardeş.Bunlar önemli şeyler ve muhakkak ki böyle şeylere de dikkat etmemiz gerekir.Mazallah damlaya damlaya göl olur.

 9. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  hayrettin hoca diyor caizdir
  Hayrettin hocaya konu hakkında itibar edebilirsiniz kardeşim.

  Bir hristiyan besmelemi cekiyor?
  Bu durumda kasten ter olmuyormu?
  Besmele çekmiyor ama kendisine kitap gönderilmiş
  yani ehl-i kitap dinsiz değildir.
  Kesimde Besmelenin hükmü Sünnettir.

+ Yorum Gönder
fabrikada kesilen tavugun,  fabrikada kesilen tavukların eti