+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden 6.denememde de gusül abdestinde şüpheye düştüm, lütfen bakar mısınız.... Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ziya3400
  Devamlı Üye
  Reklam

  6.denememde de gusül abdestinde şüpheye düştüm, lütfen bakar mısınız....

  Reklam

  6.denememde de gusül abdestinde şüpheye düştüm, lütfen bakar mısınız.... Mumsema Arkadaşlar bugün de 2 kere gusül abdesti aldım. Pazartesi gününden bu yana sıkıntım büyük içimdeki şüpheyi gidermeye çalışıyorum, eksiksiz abdest alıyım diyorum daha da kötü oldu.


  Banyodan çıktıktan 2-3 saat sonra enseme elledim kanamış, kurumuş sivilce gördüm. Büyük ihtimal banyo yaparken kanıyordu farketmedim. Şimdi tekrar gusül almam lazım mı ? Hanefi şafi mezhebi fark eder mi ?

 2. ziya3400
  Devamlı Üye

  Cevap: 6.denememde de gusül abdestinde şüpheye düştüm, lütfen bakar mısınız....


  Reklam


  Namaz kılarken bile kafamda sürekli acaba gusülüm olmadı mı diye geçiyor. Oysa namaz abdesti alırken hiç sorun yaşamıyorum ...

 3. EarthQuake®
  Yolcu
  Ağabeyim hayırlı kandiller. Bunun vesvese olduğunu çok çok iyi biliyorsun. Vesveseye itimat edersen artar, önemsemezsen bir süre sonra kaybolur gider. Selametle.

 4. ziya3400
  Devamlı Üye
  Hayırlı kandiller. Senin başına böyle bir olay geldiğinde ne yapıyorsunuz kardeşim. İçinde bir huzursuzluk olmuyor mu ? Gusül esnasında veya sonrasında bir tarafında kan gördüğünde ?

  Tekrar yapmamalıyım dimi ?

 5. EarthQuake®
  Yolcu
  Eğer bu tip bi vesvese gelirse bunun şeytandan olduğunu bilip önemsememen gerekir, tabii guslün farzlarını yerine getirdiysen.

 6. ziya3400
  Devamlı Üye
  5-6 kere ağzıma ve burnuma bol bol su verdim. Sonra öyle bir yıkanıyorum ki derim büzüşüyor hiçbir yer kuru kalmasın diye. Ama sonra çıktım işte aynadan bakarken sivilcenin kanadığını farkettim bir anda moralim bozuldu. Gusülüm olmadı sandım.


  Alttaki bilgiler neticesinde gusül tekrarına gerek yok DOĞRU MUDUR ?

  99 Mesele-i Mühimme

  1- Gusül abdesti alırken vücuttan durmadan kan aksa, bilerek ya da bilmeyerek yel çıksa
  guslü sil baştan almaya gereğin olmayıp gusle devam edilmesi gerektiğini, burada önemli
  olanın, hiç kuru yerin kalmamasını sağlamak olduğunu, çünkü guslün bozulmasını sadece
  meninin gerektirdiğini ve yukarıdaki gibi abdesti bozan durumların gusülde dahi sadece
  namaz abdestini bozduğunu ve guslün sıhhatine mani olmadığını biliyor muydunuz? 7. EarthQuake®
  Yolcu
  Evet doğrudur, gusül abdesti değil namaz abdesti bozulur. O yüzden tekrar gusül almanıza gerek yok. Ağza ve burna su verişleri de abartmayınız, deriyi büzüştürecek kadar yıkanmayınız, suyu israf etmeyiniz; dinde aşırıya gidenlerden olmayınız. Selametle.

 8. ziya3400
  Devamlı Üye
  Maalesef içimdeki şüpheyi gidermek adına bu aralar suyu çok harcadım. Mesala bugün ilk gusül aldım tam çıkıyordum tekrar niyet ettim yine gusül aldım. Sonra işte başıma bu kan olayı geldi. Şimdi düşünüyordum yarın sabah tekrar gusül alırım ama gerek yok diyorsun almayacağım , Allah razı olsun

 9. muratkalkan41
  Üye
  Vesveseler böyledir şeytan hiçbişey yapamasa bol su harcatıp israf yaptırır bu yüzden vesveseleri takmamaya çalışın inşaallah 3kere su vermek vardır 4-5 olmaz diye biliyorum anlatılıyorki : abdest alırken bir uzvunuzu yıkamayı unutsanız ve abdesten sonra gerçekten yıkanmadığını görseniz abdesti Rabbim kabul eder önemli olan senin vesveselerden kurtulmandır... bu çok kişinin başına gelen bir durumdur Allah'ın bunu kabul ettiğini düşünün ve kendinizi rahat hissetmeye bakın bir süre sonra kaybolacaktır bu vesvese...

+ Yorum Gönder