+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Zaman değerlendirmesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hüşyar22
  Üye
  Reklam

  Zaman değerlendirmesi

  Reklam

  Zaman değerlendirmesi Mumsema Selamun aleykum;
  ben üniversitede okuyan bir gencim. henüz bazı şeyleri yeni farkettim. her zaman ders çalışma nedenim ilerde daha iyi bir hayat daha yüksek bir maddi kazanç idi. ama şimdi öyle düşünmüyorum, çünkü insan ne kadar kazanırsa kazansın doyumsuzdur. demek ki amaç bu değil dedim ve amacın Allah rızası olduğunu buldum Elhamdulillah.
  fakat şimdi ders çalışma isteğim hiç kalmadı, yani hep dini bilgiler öğrenmeliyim hissine kapıldım. eskiden, mesleki olarak çok bilgili olmam gerektiğini, ancak bu şekilde yüksek maaş alabileceğimi düşünüyordum, fakat artık amacım para olmadığı için, mesleki olarak da çok bilgili olmama gerek yok diye düşünüyorum. hatta çok az para alsam da olur diyordum, ama şimdi de aileme güzel bi şekilde bakma zorunluluğum olduğunu öğrendim. Açıkcası kafam çok karıştı..

  zamanımı nasıl değerlendirsem anlamadım, hep dini kitaplar okumak istiyorum ve okuyorum ama, mesleğime de ne kadar önem vermeliyim bilmiyorum. Amacımız Allah rızası, nasıl bir denge kurmalıyım. yani günde 4 saat dini ilimler, 1 saat dünyevi ilimlere vakit ayrılmalıdır, gibi formül bile verebilirsiniz. Nasıl bir ağırlık verilmelidir?
  Allah sizlerden razı olsun

 2. rabbe_ozlem
  Üye

  Cevap: zaman değerlendirmesi


  Reklam


  O kadar çok çalışmalıyızki müslümanlar ilimde ve bilimde kafirlerden ve batıllardan daha ileride olmalı düşünüyorum
  ancak bunları yaparken ibadetler kesinlikle ihmal edilmemeli.


  kısaca ikisini bir arada götürebilirsin çok zor değil.

 3. hüşyar22
  Üye
  peki, bizlerden bunlar istendiğine dair bir hadis yada ayet var mı?
  kafirlerden ilmi olarak üstün olmalıyız konusunda. kusuruma bakmayın böyle soruyorum ama merak ediyorum.


 4. ikindi
  Devamlı Üye
  kardes ben sana söyle bir düsünce verim. kendine hedef koy. gine yüksek maas icin oku. cok para kazanmak icin oku. ama su düsünceyle "bu kazandigim parayla fakir ailelere yardim etmek istiyorum"

+ Yorum Gönder