+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ameli mezhepler arasında geçiş nasıl olmalıdır mutlaka bir sebebi olmak zorunda mıdır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. _İslam_
  Emekli
  Reklam

  Ameli mezhepler arasında geçiş nasıl olmalıdır mutlaka bir sebebi olmak zorunda mıdır ?

  Reklam

  Ameli mezhepler arasında geçiş nasıl olmalıdır mutlaka bir sebebi olmak zorunda mıdır ? Mumsema bir kişi 4 hak mezhepten 1 indeyken diğer üç mezhepten birine nedensiz geçebilirmi ? illa neden olmalımıdır? vede geçtikten sonra tekrar eski mezhebe geri dönülebilirmi ?

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Ameli mezhepler arasında geçiş nasıl olmalıdır mutlaka bir sebebi olmak zorunda mıdır ?


  Reklam


  Mezhep gidilen yol demektir.
  Bazı mezheplerde zor olan bir şey diğer mezheplerde daha kolay olabilir.
  Sonuçta Peygamberimiz (sav) bazı durumlarda başka mezhebide taklit ettiği olmuştur.
  Kendiden örnek vermek gerekirse normalde mezhebim şafidir ama ben bazı durumlarda hanefi mezhebini taklit ettiğim oluyor.Onun için dört mezhepte haktır bunları abartmadan taklit ettiğimizde bir sorun teşkil etmez.
  Selametle

 3. Hud112
  Kâria.! Nedir Kâria?!
  Sonuçta Peygamberimiz (sav) bazı durumlarda başka mezhebide taklit ettiği olmuştur
  !!!!!!!!

  Bu cümlenize izahat getirmelisiniz kardeşim...

  Zaman, zemin ve şartlar değiştiğinde aynı konuda Efendimiz (SAV) den farklı uygulamalar sadır olmuştur bazen... demek daha tutarlı olmalı..

  Selametle.


 4. islamyolu
  Emekli
  Sonuçta Peygamberimiz (sav) bazı durumlarda başka mezhebide taklit ettiği olmuştur.  burada heralde cümlede bir yanlışlık yapmışsın. Peygamber Efendimiz ( sav )zamanında mezhepmi vardıki öyle bir cümle kuruyorsun. o 4 mezhep zaten Peygamber efendimiz (sav) ın yaptıgı hareketleri , davranışları bize iletiyorlar.

 5. aziz83
  Emekli
  Sual: Mezhep değiştirmek için belli bir şart var mıdır? Herkes istediği mezhebe geçebilir mi?

  CEVAP
  İbni Âbidin hazretleri, hocası Mevlana Halid-i Bağdadi hazretlerinin emri ile Hanefi mezhebine geçti. Abdülkadir Geylani hazretleri de, Şafii iken, Hanbeli mezhebinin unutulmak üzere olduğunu görerek, Hanbeli mezhebine geçti.

  Sebepsiz veya dünya çıkarı için mezhep değiştirmek caiz değildir. Bir faydası varsa caizdir. Mesela, yaşadığı yerde kendi mezhebine göre kaynak kitap veya soracak kimse bulamayan kimsenin, orada yaygın olan, dört hak bir mezhepten birine geçmesi caizdir, hatta iyi olur.

+ Yorum Gönder
mezhepten mezhebe geçiş,  mezhepler arası geçiş,  hanbeli mezhebine gecis