+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gebe bir kadın orucunu kaza etmekle beraber fitre vermesi gerekir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. melankoliq
  Emekli
  Reklam

  Gebe bir kadın orucunu kaza etmekle beraber fitre vermesi gerekir mi?

  Reklam

  Gebe bir kadın orucunu kaza etmekle beraber fitre vermesi gerekir mi? Mumsema Gebeyken tutamadığı oruçların doğumdan sonra kazasını tutmakla beraber fitre de vermesi gerekiyormuş.Doğru mu bu,galiba yeni çıktı bu.Çünkü eskiler hepsi şimdiye kadar sadace orucun kazasını tuttular okadar.

 2. _aSya_
  ฟΣŁΣףּ ╜

  Cevap: Gebe bir kadın orucunu kaza etmekle beraber fitre vermesi gerekir mi?


  Reklam


  hayır fitre verilmiyo eski-yeni diye bişey yok efendimiz ne buyurduysa odur sadece yerine tutulcak
 3. melankoliq
  Emekli
  Bizim imam verilmesi gerektiğini söylüyor.Adam boşuna imam değil ya?

 4. Altundal
  Devamlı Üye
  . Gebelik ve çocuk emzirme hali

  Gebe kadının, kendisinin veya başkasının çocuğunu emzirmekte olan kadının, geçmiş tecrübesine veya uzman bir hekimin ifadesine dayanarak kendi şahsına veya emzirmekte olduğu çocuğa bedenî veya aklî bir zarar do­kunacağına galip zanla kanaat getirmesi durumunda oruç tutmaması mubah olur. Bu hususta sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz yüce Allah seferi kişinin üzerinden orucu ve namazın yarısını; hamile ve emzikli ka­dından da orucu kaldırdı." (Nesâî, Sıyâm, 51; Şevkânî, Neylü'l-Evtâr, 4/230.)

  Bu durumdaki kadınlar, kendilerinin veya çocuklarının ölmesinden endi­şe ederlerse oruç tutmaları haram olur. Tutmadıkları oruçları daha sonra gü­nüne gün kaza ederler. Ama sadece çocuklarına zarar gelmesinden endişe etmeleri sebebiyle tutmadıkları oruçları gününe gün kaza etmekle beraber, her gün için birer fidye vermeleri de gerekir. (Şirbînî, Mugni'l-Muhtâc, 2/174.

  Not:Eğer hocandan şüphe duyuyorsan kaynak istiyebilirsin

+ Yorum Gönder
hamile kadin oruc tutamiyorsa fidye verecek mi,  hamile kadın fitre verir mi