+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kaş aldırmak , yüzdeki tüyleri almak ve bacaktaki kılları almak haram mıdır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Neşem
  Üye
  Reklam

  Kaş aldırmak , yüzdeki tüyleri almak ve bacaktaki kılları almak haram mıdır ?

  Reklam
 2. 2
  Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: Bir sorum olacakk


  Reklam


  Bir zaruret yokken insan bedeni üzerinde yapılan değişiklikleri şiddetle yasaklayan Peygamberimiz (a.s.m.), başına ilâve saç takana, cildine dövme yapana ve yaptırana, güzelleştirmek maksadıyla dişini inceltip seyrekleştirene, kaş ve kirpiklerini yolan kadınlara, Allah'ın yarattıklarını değiştirdikleri için ilahi rahmetten uzak kalmış olacaklarını bildirmiş ve ikazda bulunmuştur.

  Fıkıh alimleri bu hadisten hareket ederek yüzünde sakal ve bıyık biten kadının onları gidermesinin caiz olacağını; ancak kaşları inceltmenin, tabi şeklinden çıkarmanın, kirpikleri düzeltmenin veya takma kirpik kullanmanın caiz olmadığını belirtirler. Çünkü diş, kaş ve kirpik birer aza mesabesindedir. Aslında olmayıp sonradan biten yüzdeki kıllar ise bu sınıfa girmediğinden, kadının bunları gidermesin de bir mahzur görülmemektedir. Aynı şekilde kadının bacağındaki kılları gidermesinde de bir mahzur yoktur. Çünkü bu kaş gibi bir uzuv mesabesin de değildir.

  Fıkıh kitaplarına baktığımızda şu hükmü görmekteyiz:

  – Kadını çirkinleştiren yüzdeki tüyler alınır. Erkeklerde görülen sakal, bıyık gibi şeylerin kadınlarda görülmesi halinde; alınması câizdir.

  “İbn-i Âbidin, sakal ve bıyığın kadında fıtrat olmadığını, bu sebeple (eğer çıkarsa) kesilmesinin (müstehab) olacağını beyan etmiştir!

  Bu kılları gidermenin en uygun yolu tıraş olmak değil, ağda, pudra veya benzeri tıbbî şeylerle yolmaktır.” ( Kadın İlmihali, Mürşide Uysal, s. 370)

 3. 3
  melankoliq
  Emekli
  Yüzdeki kılları almak yada bıyıkları almak haram değildir.Bıyıklar erkeklere benzememek için alınmalıdır.Kaş aldırmak haramdır çünkü Allah kaşlarımızın içinde bir haya kılı yaratmıştır.Olurda o haya kılı alınırsa tabii ki haya kalmaz,bu yüzden kaş haramdır ama yine erkeklere benzememek için kaşların ortasını alabilirsin.Eğer çok çirkin duruyorsa ama.Bacakları almakta da bir sakınca yok kimsenin görmemesi şartıyla eşin için alabilrsin helaldir.

 4. 4
  Neşem
  Üye
  ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim Allah sizlerden razı olsun arkadaşlar =)

 5. 5
  Neşem
  Üye
  pekii birşey daha sorabilir miyim ? Adetliyken kıl almak günah mıdır ?

 6. 6
  Yetim
  Hadimul Müslimin
  Kadınlar adet ve lohusa dönemine girmeden önce beden temizliğini yapmaya özen göstermelidir. Ancak özellikle lohusa döneminin uzun olması nedeniyle beden temizliğine tekrar ihityaç olursa bunlar için bir özür olabilir.Yani bu durumda temizlik yapmasında bir sakınca yoktur..

 7. 7
  Misafir
  13 yaşındaki çocukların bacak kıllarını alması caiz midir

 8. 8
  Misafir
  Kaş ya da bıyık almamak günah mı

 9. 9
  mum
  Administrator
  Kadınlar, kocalarının hoşuna gitmeyen kılları alabilirler bıyık gibi...

  adetliyken kaş bıyık alınır mı
  Adetli kadın vücudundan kılları aldırabilir caizdir

 10. 10
  Misafir
  Ramazan da bacak kıllarını almak gunah mı

 11. 11
  Misafir
  Bn erkegim kaşimi aldim.simdi daha iyi durdugunu dusunuyorum. Birakmak icin ne yapabilirim ?

 12. 12
  Misafir

  Reklam


  Yüzündeki kılları almak orucu bozar mı?Tabiki bunun orucu bozduğunu bilmiyordum yine de orucumu tutuyorum bozmayacağım.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

adetliyken kaş bıyık alınır mı

adetliyken kas biyik alinir mi

bacak almak günah mı

Adetliyken kas aldirmak gunahmi

bacaktaki kılları almak günah mı

adetliyken kaş almak günahmıadetliyken bıyık alınır mı