+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazı istemeyerek kılmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. semamca_07
  Üye
  Reklam

  Namazı istemeyerek kılmak

  Reklam

  Namazı istemeyerek kılmak Mumsema Hayırlı cumalar herkese benim sorum şu olacaktı bazen namaz kılmak gelmiyor içimden isteksiz oluyorum ama mecbur olduğum için kılıyorum normalde insanlar işe gitmek istemez veya sevmediği işlerde çalışıyor olabilir ama geçinmek için o işte çalışmak zorundadır veya bazen olur hani hiç çalışmak istemezsin o gün işini düzgün yapmayabilirsin aynı durum değil belki de ama benzerliği olduğu için yazdım örnek olarak birde şu yazıyı yazmak istiyorum bir yerde okudum

  Namazlarında hataya düşen, kıldıkları namaza önem vermeyen namaz kılanların vay haline" Ayeti Celilesindeki veyl'in(vay haline) kelime manası ağır azab olmakla beraber, cehennemdeki içinden dünya dağları geçirilse dağları eritecek "veyl vadisi'de" olabileceği bildirilmiştir.


  kıldığım namaza önem veriyorum ama dediğim gibi bazen içimden hiç kılmak gelmiyor ama kılıyorum.istemeyerek kıldığım zaman günahamı girmiş oluyorum ben yada namazımı kılmasam dahamı iyi olur merak ediyorum illaki iştahla kılmak zorunda değiliz sonuçta değilmi namaz farz olduğu borç olduğu için kılıyoruz bu konuda beni aydınlatırmısınız lütfen son zamanlarda hiç kılmak gelmiyor içimden zorlada olsa kılmaya çalışıyorum niye böyle oldu bilmiyorum sizce ne yapmalıyım sürekli duada okuyorum ama nedenini bilmiyorum.

 2. muvahhidim
  herşey O'nun için..!

  Cevap: namazı istemeyerek kılmak


  Reklam


  Kardeş bilmen gerekirki insanların ruhu maneviyat ister, yani karnımızın doyduğu gibi kalplerimizin de doymasıgerekir. Allah (c.c) da insanları fıtraten dine meyilli yaratmış ve içinde bir manevi aşk taşıtmıştır.
  Sizin namaz kılmanız bundan dolayıdır.
  Namaz kılmak istememenize gelecek olursak o da Şeytanın ve nefsinizin sizi namazdan uzaklaştırmak için vermiş olduğu bir vesvesedir. Onun içinbu aralar kendinize mukayyet olun. Bu sıkıntınızı yenmek için de üzerine gidin yani ibadetlerinize daha çok ağırlık verin,

  O'na emanet olun Hayırlı Cumalar..


 3. Bir G@rip
  Üye
  Allah omrune bereket ibadetlerine baglilik ve sevgi ihsan etsin insallah ,
  Su an icinde bulundugun ruh hali aslinda namazdan uzaklasmak gibi bir dusunce icinde olmamanizi gerektirir,nedenine gelince nefisle yapilan mucadelede aklin galip gelmesi icin ondan hep bir adim onde olmaniz gerek.
  Dünyâda iyi, fâideli seyler, kötü, zararlı seylerle karısıkdır.Se’âdete, râhat ve huzûra kavusmak için, hep iyi, fâideli seyleri yapmak lâzımdır. Allahü teâlâ çok merhametli oldugu için, iyi seyleri kötülerden ayıran bir kuvvet yaratdı. Bu kuvvete (Akl) denir.Temiz ve saglam olan akl, bu isini çok iyi yapar, hiç yanılmaz. Günâh islemek, nefse uymak, aklı ve kalbi hasta yapar. Iyiyi kötüden ayıramaz. Allahü teâlâ merhamet ederek, bu isi kendi yapmakda,iyi isleri, Peygamberler vâsıtası ile bildirmekde ve bunları yapmagı emr etmekdedir. Zararlı seyleri de bildirip, bunları yapmagı yasak etmekdedir.Her seyden once zorunluluk olarak bakma nefsine telkin de bulun yaratilis ta kotu yaratilmis olan nefis kendine ogut verilirse buna uyar ve sakinlesir kontrol altina alinir,ve surekli boyle yapilarak nefsimizin bize ahireti unutturmasi engellenir ve ozellikle namaz icin vermemiz olan degeri akli miz la verip nefsimizi bu konuda geri tutmus oluruz.Peygamberimiz “sallallahü aleyhi vesellem” bir hadîs-i serîflerinde buyurdu ki: (Ey ümmet ve Eshâbım!Edâsına tamâmiyle riâyet olunan namâz, Allahü teâlânın begendigi bütün amellerin en üstünüdür. Peygamberlerin sünnetidir.Meleklerin sevdigidir. Ma’rifetin, yerin ve göklerin nûrudur.Bedenin kuvvetidir. Rızkların berekâtıdır. Düânın kabûlüne
  vesîledir. Melek-ül-mevte [ya’nî ölüm melegine], sefâ’atçıdır.Kabrde ısık, Münker ve Nekîre cevâbdır. Kıyâmet gününde üzerine gölgedir. Cehennem atesiyle kendi arasında siperdir.Sırât köprüsünü yıldırım gibi geçiricidir. Cennetin anahtârıdır.Cennetde basına tâcdır. Allahü teâlâ, mü’minlere namâzdan dahâ önemli bir sey vermemisdir. Eger namâzdan dahâ üstün bir ibâdet olsaydı, en önce mü’minlere onu verirdi. Zirâ meleklerin kimi devâmlı kıyâmda, kimi rükü’da, kimi secdede, kimi de tesehhüddedir. Bunların hepsini bir rek’at namâzda toplayıp,mü’minlere hediyye verdi. Zirâ namâz, îmânın bası, dînin diregi, islâmın kavli [sözü] ve mü’minlerin mi’râcıdır. Gögün nûru ve Cehennemden kurtarıcıdır).
  İnsan,öldükten sonra Yüce Allah ile olmas ı için O'na kulluk ve ibadet te kusur etmemek gerekir. Ayet i Kerimede belirtildiği gibi, "Dönüş O'na doğrudur" (Maide: 18)
  Bilgi olmadan ve Allah'ı çokça anmadan Allah sevgisi kalpte üstünlük kazanmaz.Herkes daima sevdiğini düşünür ve anar.Ve andıkça da daha çok sever.Kalbin devamlı Allah'ı anması, devamlı ibadet etmekle mümkün olur Ozaman ibadet etmek büyük bir zevk olur, kalb arzu ve şehvet bağlarından kopar.Kalbin şehvet ve arzu bağlarından kurtulması,itaatsizlik ve günahtan el çekmekle olur.Saadetin tohumu da budur. Buna felah(kurtuluş) denir.
  "Gerçeği anlayıncaya kadar onlara varlığımızın belgelerini hem dış dünyada, hem de kendi içlerinde göstereceğiz."FUSSİLET SÜRESİ, Ayet : 53

  Allahin rahmeti bereketi uzerine olsun Rabbim Insallah kalbine hidayet verip dogru yolunda daim ettigi sevgili samimi sevdigi kullarin zumresine dahil etsin.

 4. musab.b.umeyr
  Hamım, pişme yolunda.
  Yaz ayları geldi.Başka insanlarda a bu olay oluyor.Birçok şey yapma isteği oluşuyor ama bir türlü yapılmıyor.
  Bu olay sende çok sıkıntı oluşturuyordur eminim.Senin yapman gereken namazlarını huşu içinde kılmaya çalışmak.Huşu içinde kılmaya çalışırsan huşu içinde namazlarını kılabilirsin.Bilakis kendiliğinden huşu gelmez.Eğer başarabilirsen namazlarından zevk alırsın.


  Selametle.

 5. semamca_07
  Üye
  Allah razı olsun verdiğiniz cevaplar için çok daha dikkatli olmak lazım okudukça insan bilgileniyor ve doğruların farkına varıyor sizler gibi arkadaşlarımız oldukça inşallah bizde bilgisiz kalmayız sizler içinde dua edecem namazlarımdan sonra çok sağolun.

 6. Misafir
  Allah razı olsun bilgilendiren arkadaşlardan şeytanın vesvesi bunun farkina vardim

+ Yorum Gönder
namazdan uzaklaşmak,  namaz kılmak istememek,  namaz uzaklaşmak istemiyorum,  namaz kilmak icimden gelmiyor ne yapmaliyim,  namaz kılmak istiyorum ama içimden gelmiyor,  namazdan duadan uzakla,  namazdan neden uzuklasilir