+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İsteğe bağlı sigorta primi yatırmak caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Altundal
  Devamlı Üye
  Reklam

  İsteğe bağlı sigorta primi yatırmak caiz mi?

  Reklam
 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: İsteğe bağlı sigorta primi yatırmak caiz mi?


  Reklam


  SORU: Hayat sigortası. araba sigortası, deprem sigortası gibi kimi durumlarda yapılması gereken veya kişilerin kendi istekleriyle yaptırdıkları sigotalar var. Bu sigortaları yaptırmak caiz midir?

  CEVAP: Muasır ulemamız. sıgortanın caiz olmayacağı kanaatidedr. Ancak şeratımızın zaruret adını verdiği kualları da vadır. Evet, zaruret kişinin keyfinin bozulmsı olarak anlaşılamaz. Zaruret hayati denebilk düzeyde bir sıkıntının oluşması ile ortaya çıkar. Buna göre, sıgorta için caiz diyemeyiz. Ama Müslüman’ın zarureten yaptığı işler de olabilir. Allah korkusu seviyesi ise Müslüman’ı yönlendiren etken olacaktır.
  Nureddin Yıldız Hoca


  İsteğe bağlı (ssk) sigorta caiz midir?

  hiçbir çalışma göstermeden ssk'lı olunuyor. Dinen hükmü nedir?
  Sosyal Sigortalar Kurumu, Emekli Sandığı ve Bağ-kur gibi sosyal güvenlik kurumları, kuruluş amacı gereği insanların sosyal güvenliği, sağlık yardımı ve emeklilik ihtiyaçları gibi hizmetlerini karşılamaktadır. Bu kuruluşların mevzuatı dahilinde bir kimsenin pirim ödeyerek (veya kendi adına pirim ödenmesi suretiyle) günü gelince emekli olması ve emeklilik haklarından istifade etmesinde bir sakınca görülmemektedir.

  DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI

+ Yorum Gönder
isteğe bağlı sigorta caiz mi