+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaz Kıldığım Zamanlar Sırtım Tam Olarak Düzmü Anlayamıyorum Ne yapmam Gerekir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ferhat1991
  Emekli
  Reklam

  Namaz Kıldığım Zamanlar Sırtım Tam Olarak Düzmü Anlayamıyorum Ne yapmam Gerekir

  Reklam

  Namaz Kıldığım Zamanlar Sırtım Tam Olarak Düzmü Anlayamıyorum Ne yapmam Gerekir Mumsema Selamun Aleyküm Namaz Kıldığım Zamanlar rükuda ve secdeden kalkarken Sırtım Tam Olarak Düzmü Anlayamıyorum Ne yapmam Gerekir Bilmeden Sırtım Düz Olmazsa Namaz Kıldığım Zamanlar Namazım geçersiz olurmu

 2. Ehfiya
  عُضْو

  Cevap: Namaz Kıldığım Zamanlar Sırtım Tam Olarak Düzmü Anlayamıyorum Ne yapmam Gerekir


  Reklam


  Selamun Aleyküm Namaz Kıldığım Zamanlar rükuda ve secdeden kalkarken Sırtım Tam Olarak Düzmü Anlayamıyorum Ne yapmam Gerekir Bilmeden Sırtım Düz Olmazsa Namaz Kıldığım Zamanlar Namazım geçersiz olurmu
  ve aleykumusselem ve Rahmetullahi ve Bereketuh...


  Değerli Kardeşimiz;

  Namaz kılma esnasında özellikle Ruku' yaparken rukunun geçerli olabilmesi için sırtınızı düzlemeniz gerekmektedir.
  Kambur bir şekilde yapılan bir Ruku' geçersizdir..
  Ta'dil-i Erkan'a uymanız gerekmektedir..


  Teberanî'nin el-Kebr'indeki bir hadise göre : Hz. Peygamber (s.a.s) namaz kılarken rükûyu tam yapmayan, secdeye de yatıp kalkan bir adamı görünce: "Şu adam bu hali üzere ölse Muhammed milleti dışında ölmüş olurdu" buyurdu. Huzeyfe (r.a) rükû ve secdelerini tam yapmayan bir adamı gördü ve adam namazı bitirince, namazının olmadığını, eğer ölmüş olsa, sünnet üzere ölmeyeceğini;

  bir başka rivâyette de, Hz. Muhammed (s.a.s)'in yaratıldığı fıtratın dışında bir fıtrat üzere ölmüş olacağını hatırlattı (Buhârî, Ezan 119; Nesâî, Sehv, 66; Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 384).


  Ayrıca Hz.Peygamber ahirette kişinin ilk sorguya çekileceği ibadetin namaz olduğunu haber vermektedir. Eğer namazı düzgün ise felah bulmuş, kurtulmuştur. Eğer namaz konusunda başarısız olmuş ise, hüsrana uğramıştır (Tirmizî, Salât, 188; Ebû Dâvud, Salât, 145; Nesâî, Salât, 9, Tahrîm, 2; İbn Mâce, İkâme, 202; Darimı, Salât, 91,...).

  Ta'dil-i Erkân'ın farz olduğunu söyleyen fukahaya göre, bunun terki halinde namaz bâtıl olur ve ta'dîl-i erkâna riayet ederek yeniden kılmak gerekir (Ali el-Kârî, a.g.e., vr. 127b,128a). Vacip olduğunu söyleyenlere göre ise sehv secdesi gerekmektedir.

  Hanefilerden bazıları rükû ve secdelerde i'tidâle riayet etmeyenin namazını iade etmesi gerektiği görüşündedir. Diğer bazısı da ta'dîl-i erkânın sehven terki halinde sehiv secdesi, kasden terki halinde ise namazın iadesi gerektiği görüşündedir (Ali el-Kârî, a.g.e., vr. 128a, 130a-b).

  Ta'dîl-i erkâna riayet etmeksizin kılınan namaz, sıfatındaki noksanlık sebebiyle kâsır (eksik) edâdır. Kasır eda ile ödenmiş yükümlülükteki eksiklik, misli varsa misliyle telâfi edilir. Eğer yoksa noksan olanın hükmü sâkıt olur ve noksanlıktan dolayı günah terettüp eder. Ta'dil-i erkânın misli olmadığından misli ile telâfisi mümkün değildir (Şâşı, el-Usûl, Beyrut 1402/1982, s. 150).


  Hayırla Kalın...

 3. Ferhat1991
  Emekli
  peki teşekkürler ALLAH (CELLE CELALÜHÜ) RAZI olsun yalnız sırtım düzmü deilmi tam olarak bilemiyorum bu konu hakkında ne yapmam gerekir nasıl anlayabilirim

 4. stajer imam
  الإمام المتدرب
  yanınızda bir arkadaşınız varsa ondan yardım isteye bilirsinin ya da bir camii imamına durumu izah edip düzleye bilirsin,,vs.

 5. Mürid74
  Devamlı Üye
  Benim size tavsiyem rükuyu (Sırtın Tam Olarak Düz olmasi) namaz vakti disinda ögrenmeniz ve namaz vaktinde kafanizi dogru yapyiyormuyum ve yanlismi diye husuya engel olmanizdan uzak durmaniz.


  Allah (c.c.) yardimcimiz olsun!!!

 6. peugeot_bor
  Devamlı Üye
  Çok doğru söylüyorsun. Böyle şeyleri namaz sırasında aklına getirmek ileride vesveselere neden olacak. Buda namazdaki huşuya engel olacak ve namzadan zevk almayacaksın.Bende sırtımdaki hafif kamburluktan dolayı sırtım tam düz olmuyor.Ömer Nasuhihoca efendi Büyük islam ilmihalinde rukudan şöyle bahseder;108- Namazlarda rükû da bir rükün olduğundan farzdır. Kıraetten sonra eğilerek rükûa varılır. Baş ile sırt düz bir doğrultuda bulunur. Eller dizlere kadar uzatılıp dizler kavranır. Ayakta namaz kılan kimsenin rükû için yalnız başını eğmesi kafi gelmez. Arkasını da eğerek doğru bir çizgi gibi düz bir durum almış bulunur. Bu, tam bir rükûdur. Rükûa giden kimse böyle bir vaziyet almaz da kıyama daha yakın bir şekilde eğilirse, onun rükûu sahih olmaz. Fakat rükû vaziyetine daha yakın eğilmiş ise, rükûu sahih olur. Yardımcı ola bildiysem ne mutlu.

 7. mustafaTR
  Üye
  kardeşlerim ben aynanın karşısında denedim rükuda iken sırtım düz olmuyor yani sırtımın ortası havada kalıyor. başım ve kalça kısmı aşağıda kalıyor. tabiri caiz ise dağ gibi oluyor. Nasıl düzeltebilirim acaba? Yardımlarınızı bekliyorum.

+ Yorum Gönder