+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Pantolon giymek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. SUDEM
  Üye
  Reklam

  Pantolon giymek

  Reklam

  Pantolon giymek Mumsema kapalıyız ama kumaş ve bol olmak üzere pantolon giyiyoruz yanlız üzerine dizimize kadar uzun elbise çekiyoruz günümüzdeki adıyla tunik giyiyoruz. genel olarak kış aylarında etek yerine hep bu şekilde tercih edilir. bu dinimizce günahmıdır.

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: pantolon giymek


  Reklam


  Alıntı SUDEM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  kapalıyız ama kumaş ve bol olmak üzere pantolon giyiyoruz yanlız üzerine dizimize kadar uzun elbise çekiyoruz günümüzdeki adıyla tunik giyiyoruz. genel olarak kış aylarında etek yerine hep bu şekilde tercih edilir. bu dinimizce günahmıdır.
  Örtünmek farzdır bunu hepimiz biliyoruz.
  örtünmeden kasıt: geniş vücut hatlarını belli etmeyecek, ince olup teni göstermeyecek elbisedir. (renk önemli değil) bu şartları taşıyan elbiselerin tümü giyilebilir fakat bu da erkeklerin ve gayri müslimlerin kullanmadıkları elbiseler olursa. müminelere yakışan da budur.

  şahsen kadının pardesü altında dahi olsa pantolon giymesi hoşuma gitmez/yakıştırmam. bilinçli olan mümine kızların giydiğini zannetmiyorum. farz belki yerine geliyor ama edebe uygun değil.

 3. sare
  Üye
  Alıntı SUDEM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  kapalıyız ama kumaş ve bol olmak üzere pantolon giyiyoruz yanlız üzerine dizimize kadar uzun elbise çekiyoruz günümüzdeki adıyla tunik giyiyoruz. genel olarak kış aylarında etek yerine hep bu şekilde tercih edilir. bu dinimizce günahmıdır.
  hanımların giyim kuşamında birinci ölçü tesettür ise, ikincisi de erkek giyimi olmaması, erkek giyimine benzememesidir.Efendimizin ikazı da bunu açıkça ifade etmektedir.
  Erkeklerden kadın giysisi, kadınlardan da erkek giysisi giyerek karşı cinse benzeyenlere.. diye başlayan hadiste lanet bedduası vardır.Bu ikazı unutmayan hanımlar, giyimlerinde birinci olarak tesettürü esas aldıkları gibi, ikinci olarak ta erkeğe benzememeyi esas alırlar.Nitekim Efendimiz aleyhisselam İmam-ı Ali ile (Baki) mezarlığında iken yan yoldan bir kadının, bindiği eşek üzerinde giderken yağışlı hava sebebiyle ayağı kayan eşekten düştüğü görülür. Derhal yüzünü başka tarafa dönen Efendimize:
  Kadın sirval giymiş, bir yeri açılmadı! derler.
  Bunun üzerine Efendimizin, bindiği eşekten düştüğü halde bir yerinin açılmasını önleyen sirvali giyen hanımlara dua ettiği duyulur.Sirval, hanımların vücut hatlarını belli etmeyen anadoluda giyinen şalvar türünde bir giysi olduğu rivayet ediliyor.

  ben pantolon giydim ama üstümde tunik yada uzun bir pardösü var demek doğru bir söz değildir. umarım yeterli olmuştur.

 4. elif07
  Kıdemli Üye
  selamun aleykum bu sirval konusunu biraz açarmısınız çünkü ben Ahmet şahinin bir yazısını okudum o sirvaldan yola çıkarak geniş pantolonun giyilmesinde bir sakınca olmadığını anlatıyor.

  isterseniz o bölümü aktarıyım
  .
  .
  .
  Bunun üzerine Efendimizin, bindiği eşekten düştüğü halde bir yerinin açılmasını önleyen sirvali giyen hanımlara dua ettiği duyulur.
  Bu anlayış içinde pantolona baktığımızda üzerinde bir giyim olması halinde Efendimizin duasına mazhar olan bir giyim şekli dolduğunu düşünmek yanlış olmasa gerektir.
  Çünkü geniş pantolonun da, arabaya binip inerken, merdivenden inip çıkarken, sirval gibi tesettürü temin ettiği bilinmektedir.
  Nitekim siyerde Efendimizin sirval satın aldığı kaydı da vardır. Bizzat kendisinin giydiği görülmediğine göre, yakınlarına hediye etmek için almıştır diye düşünmek de mümkündür.
  Sirval, Anadolu hanımlarının vücut hatlarını belli etmeyecek bollukta giydikleri şalvarı hatırlatıyor insana. Bu kadar bolluktaki şalvardan kimsenin şikayeti de olmamaktadır.
  Ben konuya böyle bakmaktayım.
  Siz bu bakışı zorlaştırıcı da bulabilirsiniz, kolaylaştırıcı da görebilirsiniz..
  Bu biraz da sizin içinde bulunduğunuz şartlar ve kendi ruh halinizle ilgili olabilir.


 5. teolog
  Üye
  bende katılıyorum elif hanıma kesinlikle.....ve diğer yorumları eleştiriyrum.çünkü pantolon erkek kıyafeti ve etekte kadın kıyafeti değil bence.bazı ülkelerde erkekler etek giyiniyo ve yine endonezyada da bayanlar uzun tunikler altına paçaları geniş pantolon şeklinde kıyafetler giyiniyorlar

 6. bay_dogru
  Üye
  Selamun aleyküm;
  ben mumsema hocama katılıyorum,

  bir bayanın pardesü içine de olsa pantolon giymesi edebe aykırı dır,

  teolog kardeş, sen etek giyermiydin peki ?

 7. Gölge AdaM
  Devamlı Üye
  Buluğ çağına girmiş hiç bir kızın pantolun giymesi hiç hoşuma gitmez isterse üzerine başka birşey giysin vucut hatlarını belli etmeyecek şekilde ama hiç hoş ve doğru değil

  şahsen karşıyım

 8. teolog
  Üye
  etekte giyerim bay doğru....pantolonada karşı degilim

 9. Fatıma-Tuana
  Emekli
  Tesettür Ne Demektir..Tesettür dediğimiz Zaman Tessettür Giyim kesinlikle Hiç Bir Şekilde Pantolonu İçine Almaz....Lakin Şuan Bakıyorum Tesettür Giyim Mağazalarının 100/70'inde Pantolon,Kısa Libaslar v.b yanı Tessettür diışı giyimler Satılıyor Halkın Önüne Çıkartılıyor Haliyle Bizim İnsanlarımızda neden olsa tesettür giyimde satılıyor diye Tesettür elbise olarak alıyorlar...Rabbim Herşeyi Bilinçli olarak yapmayı nasip etsin inşaallah Vesselam.....

 10. rana
  Aciz Kul
  Tesettürün şekli ve kime, nasıl olması gerektiğinin sınırları gayet net çizgilerle çizilmiş. Kendimizi Kur’ân’ın ve Sünnetin mihengine vurmamız gerekiyor. Ölçümüz Kur’ân ve Sünnettir! Ve bu ölçü kıyamete kadar değişmez, değiştirilemez!


 11. faybar
  Üye
  sahsen bende karsıyım bır bayanın pantolon gıymesıne..
  mumsema abıyede katılıyorum

 12. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  Reklam


  http://www.mumsema.com/tesettur/1873...on-giymek.html
  Birkaç yorum ve bilgide bu linkte var buyrun bir göz gezdirin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
pantolon pantolon giyiyorum