+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şafii'lerde Yatsı Namazı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. VanLi*
  Devamlı Üye
  Reklam

  Şafii'lerde Yatsı Namazı

  Reklam

  Şafii'lerde Yatsı Namazı Mumsema Şafii'lerde yatsı namazının vakti hanefilerinkine göre değişiklik gösteriyormu.
  Ben zamanında araştırmıştım bulamamıştım.
  Şuandada lazım bu bilgi.

  Şafiilerin yatsı namazı vakti yaklaşık olarak 50 dk öncemi girer.?


 2. find
  Devamlı Üye

  Cevap: Şafii'lerde Yatsı Namazı


  Reklam


  Vakit aynıdır değişmez.
  Şafiilere göre Akşam namazı vakti 1 saat 10 dk dır diyenler var ama siz yinede Diyanet takvimine uyun.

 3. ammar murat
  Devamlı Üye
  sanırım, şafii mazhebinde, yatsı namazı gün tam battikdan sonra(işiksiz gökyüzü, gölge tam boyut olurken) işa namazina bir buçuk saat ve yarıgece olmadan süre verilmiştir.

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Şafii'lerde Yatsı Namazı
  sanırım, şafii mazhebinde, yatsı namazı gün tam battikdan sonra(işiksiz gökyüzü, gölge tam boyut olurken) işa namazina bir buçuk saat ve yarıgece olmadan süre verilmiştir.
  Şafii Mezhebinde Yatsı Namazı

  Yatsı namazının vakti, akşamın sona ermesiyle başlar, fecr-i sadık'ın doğuşuna kadar devam eder. Fakat en muhtar görüşe göre, gecenin üçte birinden daha fazla erteîenmemelidir. Fecr-i sadıktan maksat, doğu ufkuna yayılan bir ışıktır; bu ışık güneşin aksetmesiyle meydana gelir. Sonra yavaş yavaş göğe doğru yükselip güneşin doğusuyla tamamlanır. Yatsı namazının başlama, sona erme ve muhtar olan vaktinin delili, vakitleri bildiren hadîsle birlikte bir de şu hadîstir:
  Dikkat edin! Şu muhakkak ki uyku ile namaz kaçırmakta bir tefrit yoktur. Tefrit ancak diğer bir namaz vakti girinceye kadar namazını kılmayan kimse içindir.[20]
  Bu hadîs, bir namaz vaktinin diğer namaz vakti girdiğinde sona erdiğine delâlet eder. Fakat sabah namazı bundan hariçtir. Zira sabah namazının vakti, öğle namazı vaktinin girmesiyle değil, güneşin doğma­sıyla sona erer.
  İşte bunlar, beş vakit namazın vakitleridir. Fakat namazları kasden vaktin sonuna bırakıp da vaktin genişliğini mazeret olarak ileri sürmemek gerekir. Çünkü böyle yapmak, namaz vaktinin çıkmasına sebep olabilir. Hatta bu gevşeklik namazı terketmeye bile sebep olabilir. Sünnet olan, namazları vaktin başlangıcında kılmaktır.
  Hz. Peygamber'e 'Amellerin en efdali hangisidir?' diye sorulduğunda 'Vaktinde kılınan namaz' diye cevap vermiştir.[21]
  Namazın bir kısmı vakti içinde, bir kısmı da vakti dışında kıhnırsa, o namaz, vakti içinde kılınmış sayılır. Aksi takdirde kaza edilmiş bir namaz sayılır. Bunun delili, Hz. Peygamber'in şu hadîsleridir:
  Kim güneş doğmadan sabah namazının bir rekâtına yetişirse, o, sa­bah namazına yetişmiştir. Kim güneş batmadan Önce ikindi na­mazının bir rekâtına yetişirse ikindi namazına yetişmiştir.[22]
  Bir namazın bir rekâtına yetişen kimse, o namaza yetişmiştir.[23]


  (Kaynak: Büyük şafii Fıkhı)

+ Yorum Gönder