+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdesti alırken şarkı söylemek gusül abdestini bozar mı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 06askerim06
  Üye
  Reklam

  Gusül abdesti alırken şarkı söylemek gusül abdestini bozar mı ?

  Reklam

  Gusül abdesti alırken şarkı söylemek gusül abdestini bozar mı ? Mumsema öncelikle selamun aleyküm
  abilerim size sormak isteidiğim soru bazen güsül abdesti alırken istemeden içimden şarkı söylüyorum bu güsül abdestimi bozar mı_
  cevap veren abilerimden Allah Razı Olsun.

 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  Cevap: güsül ve şarkı


  Reklam


  öncelikle selamun aleyküm
  abilerim size sormak isteidiğim soru bazen güsül abdesti alırken istemeden içimden şarkı söylüyorum bu güsül abdestimi bozar mı_
  cevap veren abilerimden Allah Razı Olsun.

  ve aleykumusselam ve rahmetullah kardeş. Gusül abdesti alırken şarkı söylemek abdesti bozmaz. Fakat şarkı kalpteki nifakı artırır.

 3. rabbe_ozlem
  Üye
  ayrıca gusül abdesti alırken duada okunmaz diye biliyorum

 4. 06askerim06
  Üye
  Teşşekür ederim.Allah Razı Olsun

 5. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Gusulün Adapları
  Abdestin âdabları, aynı zamanda guslün de âdâblarıdır. Ancak abdestte kıbleye karşı dönmek ve duaları okumak âdâbdan sayılır iken, gusülde bunlar yapılmaz. Avret yeri açık olabileceği için, kıbleye dönmek mekruh görülmüştür.

  Guslün en mühim âdâbı; yıkanırken avret yerlerini örtülü bulundurmaktır.Bütün peygamberler, utanmanın insanın en büyük meziyeti ve vasfı olduğunda ittifak etmişlerdir. Utanan insan, bedenini, bilhassa avret yerlerini başkalarına teşhir edip baktırmaktan hoşlanmaz. Terbiye ve edebi buna mâni olur. Beşeriyete örnek olan din büyüklerinden bir Sahâbe:

  "Gökten düşüp parça parça olmaya razıyım. Fakat avret yerimi açarak başkalarına göstermeye razı değilim" sözüyle, bizlere bu yolda örneklik etmişlerdir. Bu sebebledir ki, müslümanlar, gerek hususî ve gerekse umumî yerlerde yıkanırken dikkat etmeli, avret yerlerini daima örtülü bulundurmaya gayret göstermelidirler.

  Şu kadar var ki, evlerdeki şahsî banyolarda veya umumi hamamların tek kişilik banyo odalarında kısa bir süre için, insan, bedeninin tamamını açıp traş ve benzeri temizlikleri yapabilir. Kimse görmediği için bunda mahzur söz konusu değildir. Ama bu hâl, âdet hâline getirilmemeli, istenen temizlik yapıldıktan sonra, hemen avret yerleri örtülerek haya duygularının zedelenmesine meydan verilmemelidir.

  Abdestte olduğu gibi, guslü müteâkip iki rek`at namaz kılmak da âdâbdandır. Din büyükleri bu namazı hiçbir zaman ihmal etmezlerdi. Bu namaz Allah`a hamd ve şükür makamında yapılan bir nafile namazı olabileceği gibi, kaza namazı da olabilir.

  Mehmet Dikmen
  _______________________
  Banyo yaparken veya gusül abdesti alırken avret yerlerini örtmek ve konuşmamak banyo adabındandır. Ancak gusül geçerli olur.

  BANYO ADABI:
  1- Banyo yapmadan önce misvakla dişimizi temizlemeliyiz.
  2- Banyoya,Allah’ın huzuruna temiz çıkmak gibi, güzel düşüncelerle girmelidir.
  3- Sol ayağımızla banyoya girmelidir.
  4- Girerken “Bismillahirrahmanirrahim, pisliklerin her cinsinden ve kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım” demeliyiz.
  4- Banyoyu kimsenin göremeyeceği şekilde kapatmalıyız.
  5- Hamamda setr-i avrete riayet etmeli ve peştamal giymelidir.
  6- İlk girişimizde sağ ve sol omuzlarımızı yıkamalıyız.
  7- Suyu lüzumundan fazla israf etmemeliyiz.
  8- Banyoda suyun sıcaklığı gibi ürperten hallerde cehennemi düşünmeli, bununla cehennem arasında mukayesede bulunmalıdır.
  9- Banyoda konuşmamalı, aşikare Kur'an ve ilahi gibi şevler söylememelidir.
  10- Akşama yakın, akşam ile yatsı arasındaki vakitlerde banyoya girilmemelidir.
  11- Banyoda su dökünürken ayakta su dökünmelidir. Oturarak su dökünmemelidir.
  12- Banyoda küçük büyük abdest bozulmaz. Peygamberimiz bu hususta da önemle durur. " Sizden biriniz banyo yaptığı yere idrar etmesin. Sonra bu idrar ettiği yerden abdest almasın. Vesvesenin çoğu bundan ileri gelir."
  14 Banyo, yıkanan tarafından güzelce temizlenir. Nahoş görüntülere meydan verilmez. Sabun, saç ve pis su artıkları giderilir. Kirli çamaşır asılmaz. Kirli olarak bırakılmaz.
  15- Herkesin özel banyo peştamalı olur ve kendi peştamalını kullanır.
  16- Banyodan evvel saç, bıyık gibi yerleri uzamışsa düzeltmeli ve kısaltmalıdır.
  17-Koltuk altlarında biten tüyleri azami kırk günde bir yolmak ve tıraş etmek müstehaptır.
  18- Kasıkları azami kırk günde bir temizlemek sünnettir.
  19-Sağ gözümüze üç, sol gözümüze iki sürme çekmek ve sürme çekerken sağdan başlamak Peygamberimizin bir sünnetidir.
  20 - Kestiğimiz tırnakları, tüyleri bir parçaya sararak toprağa gömmeli ya da yakmalıyız.
  arşivden...

 6. nurya
  Devamlı Üye
  11- Banyoda su dökünürken ayakta su dökünmelidir. Oturarak su dökünmemelidir----- bu zannedersem eski bir kitaptan alınma bir bilgilidir ayakta yıkanmak doğru değildir şimdi ki modern banyolar da bile benim yaşıtlarım ve büyüklerimiz hep banyo için olan küçük taburelere oturup yıkanırız ayakta yıkanan gençler bize hoş gelmez onların gençliklerine veririz yaşları kemale erince onlarda oturarak yıkanırlar diye konuşuruz ---- ayakta yıkanılmaz ---

 7. cavraşım
  Devamlı Üye
  bu zannedersem eski bir kitaptan alınma bir bilgilidir ayakta yıkanmak doğru değildir şimdi ki modern banyolar da bile benim yaşıtlarım ve büyüklerimiz hep banyo için olan küçük taburelere oturup yıkanırız ayakta yıkanan gençler bize hoş gelmez onların gençliklerine veririz yaşları kemale erince onlarda oturarak yıkanırlar diye konuşuruz ---- ayakta yıkanılmaz ---
  Nurya hanım,yukarıdaki görüşte sizin şahsi görüşünüz değil mi?

 8. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Alıntı nurya Nickli Üyeden Alıntı
  ayakta yıkanılmaz
  sebebi nedir açıklarsan merak ettim doğrusu
  hem ne olurki günah mıdır?+ Yorum Gönder
gusül abdesti alırken şarkı söylemek,  şarkı söylemek abdesti bozar mı,  gusül abdesti alırken müzik dinlenir mi,  Abdest alırken şarkı söylemek,  gusül alırken şarkı söylemek,  gusül abdesti alırken şarkı dinlemek,  şarkı söyleyince abdest bozulur mu