+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusülde Tıkalı olan Buruna Su vermede problem yaşıyorum, bakar mısınız ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ziya3400
  Devamlı Üye
  Reklam

  Gusülde Tıkalı olan Buruna Su vermede problem yaşıyorum, bakar mısınız ?

  Reklam

  Gusülde Tıkalı olan Buruna Su vermede problem yaşıyorum, bakar mısınız ? Mumsema S.a cümletten. Pazartesi gününden bu yana gusül abdestimi aynı sorundan dolayı 3 kere tekrarladım. Sorun şu burnumun bir deliği genelde diğerine oranla tıkalı gibi oluyor, rahat nefes alamıyorum. Tabi bu benim burnuma su verirken problem yaşamam sebebiyet veriyor.

  Burnum tıkalı gibi oluyor bol bol su veriyorum ama bir delikten rahatça çekerken diğer deliğe sanki su tam girmiyor rahat çekemiyorum. Bu bende sıkıntıya neden oluyor içimden ses OLMADI diyor , burnumun deliklerinin açılmasını bekliyorum açılmıyor, ne zamanki banyo yapıyorum o zaman açılıyor, aksilik midir nedir anlamadım.

  Yarın yine burnuma sanki su tam girmemişçesine tekrar gusül alacam. 7-8 defa burnuma su veriyorum ama yine rahatlayamıyorum, bir delik tıkalı gibi olduğu için.

  Burun tıkanıklığı meselesi büyük bir mesele sanırsam cevap gelmedi. Ne yapacaz böyle durumlarda yahu sürekli tekrar mı edecez...

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Gusülde Burna Su vermede problem yaşıyorum, bakar mısınız ?


  Reklam


  S.a cümletten. Pazartesi gününden bu yana gusül abdestimi aynı sorundan dolayı 3 kere tekrarladım. Sorun şu burnumun bir deliği genelde diğerine oranla tıkalı gibi oluyor, rahat nefes alamıyorum. Tabi bu benim burnuma su verirken problem yaşamam sebebiyet veriyor.
  Gusülde Burna Su vermede problem yaşıyorum, bakar mısınız ?
  Burnum tıkalı gibi oluyor bol bol su veriyorum ama bir delikten rahatça çekerken diğer deliğe sanki su tam girmiyor rahat çekemiyorum. Bu bende sıkıntıya neden oluyor içimden ses OLMADI diyor , burnumun deliklerinin açılmasını bekliyorum açılmıyor, ne zamanki banyo yapıyorum o zaman açılıyor, aksilik midir nedir anlamadım.

  Yarın yine burnuma sanki su tam girmemişçesine tekrar gusül alacam. 7-8 defa burnuma su veriyorum ama yine rahatlayamıyorum, bir delik tıkalı gibi olduğu için.
  ve aleykumusselam.
  Kardeş,
  İçinden gelen ses şeytandandır. Uymamalısın/vesveseye kulak asmamalısın.
  Burna su vermek hanefi ve hanbelilerde farzdır.
  Şafii ve Malikilerde ise sünnet.

  Hepimiz yıkanırken su veriyoruz ve bazen burun değiliği tıkalı olabiliyor.
  Yapmamız gereken burna verebildiğimiz kadar su vermektir.
  Yani avuç içi suya burnu batırmak bile faz olan miktar için yeterlidir.
  Allaha emanet ol

 3. ziya3400
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun içim bundan sonra rahat olacak burnum tıkalı olsa bile

  Bugün gusülü tekrar alırken ; burnuma su verme esnasında ağzıma su kaçtı - acaba burnumdan mı geldi kaçtı yoksa burnuma su verirken elimden mi ağzıma kaçtı anlayamadım tükürdüm, sonra yine o içimdeki ses bu seferde buradan kaybettin dedi, BEN DE GÜLDÜM GEÇTİM ALLAH KABUL EYLESİN DEDİM çıktım iyi yaptım dimi ? GUSÜL tekrarı yaptıracak bir şey yok dimi ?

 4. Muhasibi
  Editör
  GUSÜL tekrarı yaptıracak bir şey yok
  aynen öyle içinden gelen ses şeytandandır
  Sen o sese kulak verdikçe banyodan çıkamazsın seni oyalayıp durur...

 5. nurr
  Üye
  kardeş çok vesvese ediyorsunuz. bu sizi hasta eder. bende de bu haller vardı. ve ınanın sınır hastası etdı. ve artık ıbadetlerımede mani oluyor. demek istedıyım yol yakınken ıcınızı rahat edın. sonra alışkanlığa donuyor yanlış olduğunu bılsende yapıyosun...
  vesvese şeytandandı. bızlerı dınden uzaklasdırmaya çalışıyor.

 6. SHarLaTaNs
  Üye
  S.a
  Benimde bi sorunum var lütfen sadece cok iyi bilenler solesin. Ben gusul alırken su sekılde alıyorum(bunlara ek solemedıgım bısı yok); nıyet edıyorum, 3 kere agıza 3 kere burna su verıyorum sonra ılk once her yerımı ıslatıyorum sonra sacımı sampuanlıyorum sonra vucudumu sabunluyorum sonra onları temızlıyorum yanı sacımdakı ve vucudumdakı sampuanları temızlıyorum sonra vucudumda hıc bı sabun kalmayıncada kafamdan parmak uclarıma kadar her yerımı sabunsuz bı sekılde yıkıyorum sonra cıkıp kurulanıyorum. Eger anlatamadıysamda su sırayla yapıyorum;
  1-Niyet etmek
  2-3 kere ağıza su vermek
  3-3 kere burna su vermek
  4-Vucudu ıslatmak
  5-Sampuanlanmak
  6-Butun vucudu sabunlamak (hemen hemen butun vucud)
  7-Sabunları ve sampuanları vucudumdan temızlemek
  8-Tekrardan butun vucudu yıkamak

  Gusulden once abdest almıyorum sorun olurmu bıde o var. Ben bu sekılde gusul alıyorum kabul olurmu veya yanlısmıdır c*nabetlıgı kaldırırmı uzerımden cok acıl cevap lazım.


 7. mum
  Administrator
  SHarLaTaNs
  Guslün geçerlidir.
  Ama önce güzelce yıkan, sonra abdest al sonra boy abdesti.
  Bu sıralama daha iyi


 8. Misafir
  Kardeşim mantıklı düşün güsul abdesti almak zorun da olan bi insan ilk önce adest alırsa kabul olurmu zaten adam cünüp
  ilk önce boy abdesti alınır sonra normal abdes alınır

 9. mum
  Administrator
  burun tıkalıyken gusül abdesti
  ilk önce boy abdesti alınır
  4 mezhebe göre önce abdest alınır sonra gusül alınır. Neden mi?
  Çünkü bu uygulama sünnettir. Peygamberimiz (sav) önce abdest alırdı sonra gusül.

 10. Misafir
  Önce güzelce yıkan demişsin ama bir kişi cünip iken saçını kesemez, tırnaklarını kesemez bunlar caiz değildir gusül abdestinden öncede eğer yıkanırsan saçından kopan teller ve kıllar vs. sen cünip iken koptuğundan onlarda cünüp şekilde ayrılır buda caiz değildir. Banyoya girince ilk önce gusül abdesti alınmalı daha sonra traş, saç yıkama vs. yapılır

 11. Misafir
  - Burnum tıkalı iken gusül aldım sonra dışarı çıkınca içimde bir şüphe vardı bu ne demektir

  - Hocam benim burnum kırık 1delik tıkalı burnuma su cektigimde 1delikten genzekadar su cekiyorum sonrada banyodan cıkmadan tıkalı burna su cekip. Cıkıyorum yeterlimidir

 12. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  - Burnuna su vermişsen farz yerine gelmiştir.

  - Suyun girmesi yeterlidir. Bu konuda ne aşırıya kaçmaya gerek vardır nede zorlamaya gerek var.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
gusül alırken burun tıkanıklığı,  gusülde burun tıkanıklığı,  gusul abdesti alırken burun tıkalı olması,  burun tikaliyken gusul abdesti almak,  burun tıkalıyken gusül abdesti,  gusül abdestinde burun tıkanıklığı,  burnum tıkalı gusül abdesti