+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İslam ordusu, kafirlerin ordusu çok diye savaştan kaçması veya geri çekilmesi caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Öksüz
  Üye
  Reklam

  İslam ordusu, kafirlerin ordusu çok diye savaştan kaçması veya geri çekilmesi caiz midir?

  Reklam

  İslam ordusu, kafirlerin ordusu çok diye savaştan kaçması veya geri çekilmesi caiz midir? Mumsema İslam ordusu, kafirlerin ordusu çok diye savaştan kaçması veya geri çekilmesi caiz midir?

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: İslam ordusu, kafirlerin ordusu çok diye savaştan kaçması veya geri çekilmesi caiz midir?


  Reklam


  Gerektiği ve kaçınılmaz hale geldiği zaman bire on bile savaşılabilir; karşı tarafı savaşa iten sebep ve saiklerle müminlerinki farklı olduğu için bu bilinç farkı gücü ve dayanmayı (sabrı) etkiler, Allah rızâsı için savaşan ve şehid olduğu takdirde kendisini dünyadakİnden daha mutlu bir hayatın beklediğine inanan müminlerin gücü on katına çıkar ve Allah'ın izniyle zafer kazanılabilir. Bu iman ve bilinç zayıfladıkça güç de azalır. Savaşı­lan düşman bire iki, bire on bile olsa gerektiğinde müslümanlar, Allah'ın yardımına güvenerek savaşa girmeye ve dayanmaya teşvik edilmiştir (bkz. Enfal, 8/16-65-66)
  Askerî birlikler fiilen çarpışırken bazı askerlerin tek başlarına veya grup halinde, savaş gereği olmaksızın kaçmaları hem diğerlerine zarar vereceği hem de harbi kazanma şansını azaltacağı için şiddetle yasaklanmıştır. Ancak teke tek çarpışmalarda canı kurtarmak için ge­rektiğinde kaçmak veya büyük bir düşman gücü karşısında zafer ihtimali bulunma­dığı için savaşa girmemek, keza büyük zayiat verilmesi hali ve ihtimali karşısında kumanda ile ve düzenli bir şekilde çekilmek... savaştan kaçma veya bunun kınanan, yasaklanan çeşitlerinden birisi olarak değerlendirilemez(Diyanet tefsiri, Kur’an Yolu, II/532).


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet+ Yorum Gönder