+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tasavvuf nedir? en guzel sekilde anlatabilimisiniz ve ornek verirseniz sevinirim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Sergen Osman
  Emekli
  Reklam

  Tasavvuf nedir? en guzel sekilde anlatabilimisiniz ve ornek verirseniz sevinirim

  Reklam
 2. musab.b.umeyr
  Hamım, pişme yolunda.

  Cevap: Tasavvuf


  Reklam


  Tasavvuf Nedir? Sufilik Felsefesi
  Tasavvuf (Arapça: تصوّف taṣawwuf, Farsça: تصوف tasavvof) ya da Sufizm veya Sufilik (Arapça: صوفية ṣūfīya, Farsça: صوفی-گری sūfīgarī), İslam inancında Allah’a ulaşmanın yollarından biridir. Bir başka tanıma göre, insanın akıl yoluyla erişemediği ilahî hakikatlere ve gayb alemine ait hakikatlere sezgiyle ulaşma yoludur.

  Mutasavvıfların tanımları
  •Tasavvuf, Allah’ın, seni sende öldürüp, Kendinde ebediyen diri kılmasıdır. (Cüneyd Bağdadi الجنيد البغدادي)
  •Tasavvuf ehlinin üç vasfı vardır. Toprak gibidir, iyiye de, kötü kimseye de verir. Bulut gibidir, her şeyi gölgeler. Yağmur gibidir, sevilen kimseyi de, sevilmeyen kimseyi de sular. (Harkûşî Abdülmelîk bin Muhammed)
  •Tasavvuf hâldir, söz değildir, söz ile ele geçmez. (Abdülkadir Geylani)
  •Tasavvuf, Resûlullah efendimizin sünnet-i seniyyesine uymak, fazla konuşmayı, fazla yemeği ve fazla uykuyu terk etmektir. (Alâüddevle Semnânî Ala’ Ad-Dawla As-Simnani علاء الدوله سمنانی)
  •Tasavvuf, insanı Allahü teâlâdan uzaklaştıran şeylerin hepsini terketmektir. (Ali ibn Sahl Rabban al-Tabari علی ابن سهل ربان طبری)
  •İnsana lâzım olan önce Ehl-i sünnete uygun inanmak, sonra şerîate uymak, daha sonra tasavvuf yolunda yükselmektir. (Muhammed Bâkî-billah)
  •Şimdiye kadar yedi yüz velî, tasavvufun târifinde türlü sözler söylemişlerdir. Bu sözlerin özü, şu noktada toplanabilir: Tasavvuf, vakti, en değerli olan şeye harcamaktır. (Ebû Saîd Ebü’l-Hayr)
  •Tasavvuf ahlâktan ibarettir. Bu bakımdan ahlâkı senden yüksek olan, senden daha fazla arınmış demektir. (Ebû Bekr el-Kettânî)
  •Tasavvuf: Kâinatı eksik görmek, hatta daha da ötesi bütün eksikliklerden münezzeh olanı müşâhede ederek bu eksik varlıkları hiç görmemektir. (Ebû Amr ed-Dımeşkî)
  •Sufizm Peygamberlerin öğretisinin özüdür. Kaynağı ilk insana kadar gider, çünkü tohumu her insanın kalbinde mevcuttur. (Salahattin Ali Nader Angha صلاح الدین علی نادر شاه عنقا Sufizm)
  Bilgi kuramı
  Tasavvufa göre, bilginin kaynağı üçtür: 1. Akıl 2. Nakil 3. Vahiy. Tasavvuf her üçünü de kabul etmekle beraber vahiyin özel bir şekli olan ilhama dayalıdır. İlham ise ancak nefsini arındırmış, temiz bir kalbe vahyolur. Vahiyin çeşitleri vardır. En üstte peygambere yapılan vahiy, en altta ise arı gibi hayvanlara yapılan vahiy vardır. İlham ise peygamber olmayan insanlara Tanrı’nın bildirmesidir.

  Buna göre, şeriat ve Kuran yargıları da dahil olmak üzere, söze dayanan teorik bilgilerin tümü sözel bilgidir. Bu bilgiler dıştan okunarak elde edilebilir. Oysa iç bilgi, dıştan okunarak elde edilemez, bu bilgi insanın içinden doğarak gelir ve gerçek bilgi budur. Tasavvufa göre, asıl bilginin, tasavvuf bilgisi denilen bu bilgi olduğu; kardeşlik duygusunu geliştirdiği, toplu olarak bir arada yaşama duygusunu güçlendirdiği, insanları iyilik ve olgunluğa götürdüğü kabul edilir.
  Dış bilgi elde eden kişi iyi insan olur. Fakat, bu iyilik çoğunlukla, yalnız kendisi içindir. Tasavvuf bilgisi olan kişi ise, yaptığı her işte, tüm insanlığı düşünür.

  (Alıntıdır)

  Bana göre tasavvuf aşktır.

  Selametle...

 3. Sergen Osman
  Emekli
  Sagol kardes ,vikipeden almissin ama yine de sagol ben bunu okudum ama dogrusunu soylemek gerekirse ben hic bisey anlamadim onun icin sordum yoksa ben bunu viki bir kac sefer baktim.

 4. Altundal
  Devamlı Üye

 5. musab.b.umeyr
  Hamım, pişme yolunda.
  Sagol kardes ,vikipeden almissin ama yine de sagol ben bunu okudum ama dogrusunu soylemek gerekirse ben hic bisey anlamadim onun icin sordum yoksa ben bunu viki bir kac sefer baktim.
  Önemli değil.
  Wikipedia dan almadım başka bir siteden aldım ama demekki aynı yazıyı yazmışlar.Wikipedia da hala da bakmadım inan.Seni bir nebzede aydınlatır diye düşündüm ama olmadı.İstersen mevlana ile ilgili kitaplar oku.Tasavvufun nasıl oldugunu daha iyi anlarsın.İnan bende tam anlatamıyorum.O da bilgimin tam olmayışından.

  Sende sağol..

  Selametle...

 6. Misafir
  Bence din kültürü çok iyi ve güzel bir ders ama bazıları bunun kıymetini biimiyorlar

+ Yorum Gönder