+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Osmanlı tarihini anlatan kaynak eser ismi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. zeynep murat
  Üye
  Reklam

  Osmanlı tarihini anlatan kaynak eser ismi

  Reklam
 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Osmanlı tarihini anlatan kaynak eser ismi


  Reklam


  Yeni Şafak Gazetesinin verdiği Bütün Yönleriyle Osmanlı Kitabını tavsiye ederiz.  Kitabın Detayları:

  “Usuller, kanunlar, kurallar, teşrifat, yöntem, edep, terbiye, saygı, sıra, töre, erkân, intizam, inzibat, itaat, zabt-ürabt…” gibi geniş bir anlam kapsamı olan “adab” sözcüğü, Osmanlı kültüründe devlet ve toplum hayatının ilişkilerini düzenleyen yarı kutsal bir “simge-kavram”dır. Olaylara katkısı katalizör niteliğinde olduğundan varlığı her zaman açıkça görülemez, bazan yalnızca sezinlenir. Ne var ki etkisi dikkate alınmazsa, tarihsel gerçeklerin üstü örtülü kalabilir.
  Örneğin öteden beri “devletin mutlak sahibi” olarak tanıtılan Osmanlı padişahının aslında yetkilerini, davranışlarını sınırlayan, kararlarının yönlendirilmesine, yaptıklarının irdelenmesine olanak sağlayan kendisinin de saygıyla itaat ettiği bir Hânedân-ı Âl-i Osmân âdâbı vardır.
  Kitabın konuları bu bağlamda ve çağdaş yorumlar eşliğinde ele alınmıştır. Örneğin “Halk” konusunda bir yandan “Millet” ve “Berâya-Reâya” gibi İslâm-Osmanlı kültürüne ait klasik ayırımlar yapılırken toplumsal gerçeklik olarak yaşanan “Soyluluk” ve “Kölelik” gibi statüler de özgün bölümler biçiminde ayrıca incelenmiştir. Ya da Osmanlı şehirleri anlatılırken “iç göçler, mahalle örgütlenmesi, asayiş, denetimler, …” gibi teknik konularla birlikte “çocuk hakları, halk eğlenceleri, halk takvimleri, dilenciler, hayvan ve çevre sevgisi, …” gibi psiko-sosyal açıdan önemli ayrıntılara da özel yer ayrılmıştır.
  Başka bir deyişle içeriğin kurgusu Osmanlı kimlik ve kişiliğinin niteliklerini, özelliklerini otantik biçimleriyle aktaracak, olguları ise çağdaş ölçütlerle değerlendirecek biçimde düzenlenmiştir.

 3. nurol
  Devamlı Üye
  saygı değer mumsema yetkilileri sizden ricam osmanlı tarihini anlatan kaynak eser ismi

  tarih isi bıraz karısık yani birtakıminsanlar olayları kendi arzuettikleri gibi yazmıslar .kendi idioljilerine göre masallastırdıklarından malesef cok uzucu birgercek bu. 80-90 yıl önce yazılmıs bir eseri bile okuyamıyoruz anlayamıyoruz ezdadımızın mezartasını bile okuyamıyoruz buda bir gercekki yakın tarihimizi bilmiyoruz bildiklerimiz de düzmece gerceklerle ilgisi yok resmi tarih ideolojik yazdırılmıs .
  fatat azda olsa bazı tarihcilerimiz gercekleri yazmıslar mesela kadir mısıroğlu ve mustafa armagan gibi bırkactane var bu tarihciler belgelerle konusur ve yazar bir arastır ..

+ Yorum Gönder