+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazım kabul olunur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. EarthQuake®
  Yolcu
  Reklam

  Cevap: Namazım kabul olunur mu?

  Reklam  Cevap: Namazım kabul olunur mu? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Namazım kabul olunur mu?
  Yani 3. ve 4. rekatta okuyacağım sureler ya art arda gelmeli ya da aralarında en az iki sure bulunmalı?

  Allah razı olsun.

 2. VanLi*
  Devamlı Üye

  Cevap: Namazım kabul olunur mu?


  Reklam


  Yani 3. ve 4. rekatta okuyacağım sureler ya art arda gelmeli ya da aralarında en az iki sure bulunmalı?
  evet doğru anlamışsınız.

 3. Star
  Devamlı Üye
  Şimdi ben ilk rekatta Asr suresi,ikinci rekatta Kevser suresi,üçüncü rekatta Felak,dördüncü rekattada Nas okuyorum sünnetlerde kabul olur mu namazım ve bir mahzuru var mıdır?

 4. VanLi*
  Devamlı Üye
  Alıntı Star Nickli Üyeden Alıntı
  Şimdi ben ilk rekatta Asr suresi,ikinci rekatta Kevser suresi,üçüncü rekatta Felak,dördüncü rekattada Nas okuyorum sünnetlerde kabul olur mu namazım ve bir mahzuru var mıdır?
  Herhangi bir mahzuru yoktur.Sünnete uygun okuyorsunuz.

 5. Star
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun bir an şüphe düştü içime

 6. EarthQuake®
  Yolcu
  Eyvallah Vanlı kardeşim, Allah razı olsun.

 7. noktasal
  Emekli
  fatihadan sora okunacak dualar kurandaki sıralamaya göredir illa sadece zammı sure okunacak diye bi kaide yok yada zammı surelerin hepsini ezberlemeyede gerek yok herkez kendi bilgisinde kuranı ne kadar biliyosa kolayına giden ezberliyebildigi istedigi sureyi okuyabilir. yasini şerif gibi uzun sure bile okuyanlar var.sıralama konusundada mesela 4 rekatlık farzda ilk rekatda maun okuduktan sora fil okunmaz ama 2inci rekatda maun okuduktan sora sondaki surelerde okunur yani aradakileri ezberlemek şart deyil konuya cevap veren arkadaşlarında dedikleri doru elbetde elden geldigince sünnete uymak lazım
  ama unutmayınki allah kimseye kaldıramıycagından fazlasını yüklemez dinimiz kolaylık dinidir
  bu arada Ayetel kursiyi ezberlemenizi tavsiye ederim ben namazı bitirdigim rekatlarda okuyorum hem kurandaki en önemli ayetlerden biri önemi ve hayrı cok özellikle şeytana karşı sakınmak icin birebir hem uzun hemde ezberi kolay

 8. EarthQuake®
  Yolcu
  fatihadan sora okunacak dualar kurandaki sıralamaya göredir illa sadece zammı sure okunacak diye bi kaide yok yada zammı surelerin hepsini ezberlemeyede gerek yok
  Fatiha'dan sonra okunanlar dua değil suredir bir kere. Kişinin vacibi yerine getirecek kadar Kur'an okuması gerekir, dua edemez. Ayrıca "zamm-ı sure"yi yalnızca Kur'an'ın sonundaki kısa sureler olarak biliyorsunuz sanırım.

  Zamm, bilinen zam kelimesiyle aynı kökten gelir. ilave, ek, fazlalık demeye gelir. fatiha okunduktan sonra üzerine bir miktar daha kıraat edildiği için böyle denir.

  namazda fatihadan sonraki kıraat sürecinde, kur'andan okunan pasajların en az bir satır uzunluğunda olması gerekir (Küçük bir süre yada anlam ifade eden bir ayet). mesela kevser ve ihlas sureleri, sırayla 3 ve 4 ayetten oluşurken, uzunlukları bir satırdır. dolayısıyla bir satırlık bir ayet veya bir ayet parçası da zammî sure kapsamındaki okumalara girer.


  Sonuç: Kur'andan okunan küçük süre yada herhangi üç kısa veya uzun bir ayet zammı süredir/yerine geçer

  Mum hocamdan alıntı.
  Namazda Fatiha suresine başka bir sure veya bir sure yerini tutacak kadar ayet ilavesi Hanefi mezhebine göre vacibdir. Şöyle ki: Farz namazların önceki ilk iki rekatlarında Fatiha'dan sonra diğer bir sure veya bir sureye denk bir mikdar ayet okunması vacib olduğu gibi, vitir namazı ile nafile namazların her rekatında Fatiha ve Fatiha'dan sonra bir sure veya ona denk bir ayet okunması da vacibdir.


  Fatiha'ya başka bir sure veya ayetin eklenmesi üç imama göre sünnettir.
  Namazda Fatiha'dan sonra okunması gereken asgarî miktar, kısa üç ayet veya buna denk bir uzun ayettir. Okunan ayetlerin ille de bu kadar harf veya kelimeden meydana gelmesi gibi bir zorunluluk söz konusu değildir. En kısa ayetlerden biri olan: “Mudhammetan” ayetinin üç katı kadar uzun olan herhangi bir ayeti veya o uzunluktaki bir ayet parçasını okumak yeterlidir.


  Kevser suresinin zamm-ı sure olarak okunmasının yeterli olduğunda ufak bir tereddüt söz konusu değildir. (bk. Ö. N. Bilmen, İslam İlmihali, s.129; İSAM ilmihali, s.241).


  SİE

 9. noktasal
  Emekli
  dua olmadıgı biliyorum öle yazmışım yanlışlıkla

  zammı sure kavramında bi bilgi eksikliğim yok ne oldugunu biliyorum zaten araştırırsan sıralama listesini cok rahat bulursun o listeye göre konuştum yani maundan sora nas suresi okunur aradakileri okumak şart deyildir demek istedigim bu idi

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12