+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Vitir namazı kılmamak günah mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Zeineb
  Küllinefsin zaikatül mevt
  Reklam

  Vitir namazı kılmamak günah mıdır?

  Reklam

  Vitir namazı kılmamak günah mıdır? Mumsema Esselamun Aleyküm.
  5 vakit namazdan başka namazım yok.
  Vitir namazı takıldı aklıma.
  Kılınmaması günah mıdır, yoksa isteyen kılmayadabilir mi?

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Vitir namazı kılmamak günah mıdır?


  Reklam


  Şafi mezhebine göre kılmazsan bir sakıncası yoktur
  Hanefi mezhebine göre vaviptir. kılmazsan kaza etmen lazım.
  Kılarsan sevabı çoktur. Tavsiye ederim.

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Şafi mezhebine göre kılmazsan bir sakıncası yoktur
  Hanefi mezhebine göre kılmazsan kaza gereklidir.
  Kılarsan sevabı çoktur. Tavsiye ederim
  .


  Sebebi de şu Vitir Namazı Şafiide Müekked Sünnet yani kuvvetli sünnet
  Hanefide ise Vaciptir kardeşim.

 4. konya442
  (Cezalı)
  Sebebi de şu Vitir Namazı Şafiide Müekked Sünnet yani kuvvetli sünnet
  Hanefide ise Vaciptir kardeşim.

  Es-Selamu Aleykum
  Bilginiz varmi neden Hanefide Vacip ve Şafiide Müekked Sünnet yani kuvvetli sünnet.

  Simdiden Allah razi olsun

 5. _Kul
  Emekli
  Vitir, itıifakla kılınması istenen bir namazdır. (Fethu'l-Kadîr, I, 300-310) Çünkü Hz. Peygamber (a.s.) şöyle buyurmuştur: "Ey Kur'an ehli! Vitir namazı kılın. Çünkü Allah tektir, teki sever." (Ebu Dâvud ve Tirmizî sahih diyerek rivayet etmiştir.) Vitir namazı Hz. Peygamber (a.s.)'e farz idi. Bunun delili şu hadis-i şeriftir: "Üç şey vardır ki, bana farzdır, fakat size farz değildir: Kuşluk namazı, kurban ve vitir namazı." (Bu hadisi Hakim ve Ahmed İbni Abbas'tan tahric etmiştir. Zehebi, Hakim sükut etti, demiştir. Hadis münker ve gariptir. Nasbu'r-Râye, II, 115)

  Vitir namazı, Ebu Hanife'ye göre, bayram namazları gibi vacip bir namazdır. İmam Ebu Yusuf ile İmam Muhammed'e ve diğer fakihlere göre sünnet-i müekkededir.  Ebu Hanife'nin dayandığı delil şu hadistir: "Allah size bir namaz daha fazladan ilâve etmiştir. Bu namaz da vitirdir. Vitir namazını yatsı ile sabah vakti doğuncaya kadar geçen zaman içinde kılın," (Tirmizi rivayet etmiştir) Bu hadisteki kılın sözü emirdir, emir ise vacip olmayı gerektirir. Hanefilerin ittifakı ile bu namazı inkâr eden kimsenin kafir olmamasının sebebi âhad sünnet ile sabit olmasıdır. Bu Ebu Hanife'den rivayet edilen, vitir namazının sünnet olduğu ile ilgili görüşün manasıdır. Buna binaen Ebu Hanife'ye göre, özürsüz olarak vitir namazının oturarak yahut binek üzerinde edâ edilmesi caiz değildir.

  Bu hadisi başka bazı hadisler de kuvvetlendirmekledir. Bu hadislerden biri de Ebu Eyyub'dan rivayet edilen şu hadistin "Vitir haktır. Beş rekât ile vitir kılmak isteyen kılsın Üç rekât ile kılmak isteyen kılsın, tek rekât ile kılmak isteyen yine kılsın." İbn Bureyde'nin rivayetinde ise şöyle denilmektedir: "Vitir haktır. Vitir kılmayan bizden değitidir.:" (Bu hadisi Ahmed rivayet etmiştir.)

  Cumhur vitir namazının sünnet olduğuna hadisleri delil getirmiştir. Bu hadislerden bazıları şunlardır:

  "Hz. Peygamber (a.s.)'e bir bedevî "Benim üzerimde farz bir namaz var mıdır? diye sorduğu zaman: "Beş vakit namaz" cevabını vermiştir. Bedevî: "Benim üzerimde bundan başka bir boç var mıdır?" sorusunu tekrarlayınca Hz. Peygamber (a.s.): "Hayır, ancak nafile kılarsan bu müstesna" buyurmuştur."(Bu hadis üzerinde Buharî ile Müslim ittifak etmişlerdir.)

  Ubade b. Sâmit, vitir namazı vaciptir diyen bir adamı yalanlamış ve şöyle demiştin "Resulullah (a.s.)'ın şöyle buyurduğunu duydum: Beş vakit namazı Allah kullar üzerine gece ve gündüz farz kılmıştır."(Bu hadisi Ebu Dâvud ile Ahmed rivayet etmişlerdir.)

  Hz. Ali'nin de şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Farz namazlarda olduğu gibi, vitir vacip değildir. Fakat o, Hz. Peygamber (a.s.)'in sünnet kıldığı bir ibadettir. "(Bu hadisi Ahmed ile Tirmizî rivayet etmişlerdir.)

  Vitir namazının hayvan üzerinde zaruretsiz olarak eda edilmesi de caizdir. Dolayısıyla sünnetlere benzemekdir. İbni Ömer'in rivayet ettiğine göre: "Hz. Peygamber (a.s.) devesi üzerinde giderken vitir namazı kılardı."(Buharî ve Müslim rivayet etmişlerdir.)

  Hadis âlimleri bunlar hakkında tenkit edici sözler söylemişlerdir. "Vitir namazı kılmayan bizden değildir." hadisi zayıftır. Ebu Eyyub'un rivayet ettiği "Vitir haktır" hadisinin ravileri her ne kadar güvenilir ise de kuvvetle müstahap olduğu manasına tevil edilmiştir. Çünkü İmam Ahmed şöyle demiştir: "Kasten vitir namazını terk eden kişi kötü bir adamdır. Bunun şahitliğinin kabul olunmaması gerekir." (İslam Fıkhı, Zuhayli, c.II, s.130-131)
  Sorularla İslamiyet

 6. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  Selamün aleyküm kardeşlerim...

  Vitir namazını üşenmeden kılalım.Vacipde olsa sünnette olsa fark etmez.Zarar etmeyiz kâr ederiz.Mecbur olmadıkça terketmeyelim diyorum...


 7. noktasal
  Emekli
  müslümanlık bildiğimiz gibi kolaylık dinidir insanların sosyal hayatlarını devam ettirmeyi engelliycek emirller vermemiştir rabbimiz bize .vitir namazının vakti yatsı ve sabah namazı arasıdır yani sabah olmadan önce gece yarısıdır. bu vakitlerde insanların cogu uykuda oldugu icin kalkmaları cok zordur kalkanda bedenini yorup zarar vermiş olur bu yüzden sadece peygamberimize emredilmiştir
  cünkü kuranda geçtigi ayetde `Gecenin bi yarısı kalkıp namaz kıl` denilerek apaçık sadece peygamberimize emrediliyo bizede emir olunsa idi Kılın gibi cogul şekilde sölenirdi. ama bizimde kılmamız sünnettir misal eger sabah namazından 1-2 saat önce ayakta isek özellikle ramazan ayında kılınması cok hayırlıdır.
  sadece ramazan aylarına özelde kılabilirsin sahur vakti kılınması güzel olur
  hanefi mezhebine göre bunlar benim kendi düşüncem ben şahsen ramazan ayı gelince 1 ay aralıksız kılmayıı diger aylarda ise ara sıra nafile namaz olarak kılmayı düşünüyorum.çünkü asıl vakti varken yatsı ile beraber kılınması bana pek hayırlı gelmiyo
  Allah hepimizi yanlış ilim ve imandan korusun

 8. Muhasibi
  Editör
  Noktasal kardeş sana öncelikle şunu söylemek istiyorum bir şeyi önce iyi anla sonra yorum yap. Aklına geleni farklı şekilde yorumlama
  Gecenin bir vaktinde kalk namaz kıl deniyor müzzemmil suresinin ikinci ayetinde oradaki gecenin bir vaktinde namaz kıl ayeti vitir namazı için değil gece namazı için inmiştir.
  Zaten bu ayet inmeden önce beş vakit namaz farz kılınmamıştı daha
  Gece namazı kılmak zaten farz bir nafile değil kılarsan büyük ecir alırsın kılmazsan bir sakıncası yoktur.
  Bilmem anlatabildim mi??

 9. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  Noktasal kardeş sana öncelikle şunu söylemek istiyorum bir şeyi önce iyi anla sonra yorum yap. Aklına geleni farklı şekilde yorumlama
  Gecenin bir vaktinde kalk namaz kıl deniyor müzzemmil suresinin ikinci ayetinde oradaki gecenin bir vaktinde namaz kıl ayeti vitir namazı için değil gece namazı için inmiştir.
  Zaten bu ayet inmeden önce beş vakit namaz farz kılınmamıştı daha
  Gece namazı kılmak zaten farz bir nafile değil kılarsan büyük ecir alırsın kılmazsan bir sakıncası yoktur.
  Bilmem anlatabildim mi??
  Noktasal kardeşimiz Vitir namazını gece namazından sayıyor.Yani teheccüd namazı gibi.Oysa vitir namazı gece kılınır ama yatsının peşinde kılınmaktadır.Yatsıyı kılıp da vitiri sonraya bırakılırsa bu da olmaz.UYUYUP UYANDIĞINDA VİTİR KILMAK İSTİYORSA KENDİ BİLECEĞİ İŞTİR.ANCAK BU ŞEKİLDE YAPARSA TEHECCÜD NAMAZI SAYILMAZ. noktasal kardeşimiz Vitir namazını teheccüdden saymış.Bu yanlıştır.Dolayısıyla vitir namazını gece uyanamama korkusu olacağından yatsı namazından hemen sonra kılmalıdır.Teheccüd namazını adet haline getirip her gece kılınacaksa bu büyük bir sevaptır.Müzemmil Suresi'nn 2.inci ayeti, dediğiniz gibi teheccüdün ta kendisidir.Teheccüd namazı peygamberimize farz kılınmıştır.Müslümanlara ise kuvvetli sünnetlerdendir.Kılındığında bereketler ve çok sevaplar vardır...Meselenin özü budur...

 10. noktasal
  Emekli
  öncelikle bu gergin üslubun sebebi nedir.ikincisi tek o ayeti degerlendirip yorum yapmadım vitir namazı hakkında derin araştırmalar yaparken ayet ve onla ilgili hadislerden gece namazı deyil vitir namazı oldugu anlaşılıyo.bide gece namazı farzdır kılınmazsa sakınca yoktur diyosun farzın yapılmaması nasıl sakıncalı olmuyo?
  konu sonunda kendi düşüncelerim diye ekledim zaten rica ediyorum benle muhatab olucaksan üslubunu karşında bi arkadaşın yada küçüğün varmış gibi ayarlama

 11. Muhasibi
  Editör
  Yazdığım şeyi iyi okumanı tavsiye ederim
  Ben gece namazı farzdır diye bir şey demedim
  Beş vakit namaz farz kılınmadan önce Peygamberimize farzdı

 12. Ufkuaçık
  Devamlı Üye

  Reklam


  Teheccüd namazı peygamberimize farz kılınmıştır.Müslümanlara ise kuvvetli sünnetlerdendir.Kılındığında bereketler ve çok sevaplar vardır...Meselenin özü budur...
  Bu mesajımı okumadın mı noktasal kardeşim.Senin için kötü bir uslüple cevap vermedik ki.İzah ettik adam gibi...

  Hadisleri okuyalım..
  Gece seherde kılınan iki rekat namaz, dünya ve içindekilerden daha kıymetlidir. Eğer meşakkat vermeseydi, gece namazını ümmetime farz kılardım (Deylemi)

  Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece kılınan teheccüd namazıdır.
  (Müslim)

  (Selamı yayar, açları doyurur, sıla-i rahimde bulunur, geceleri herkes uyurken namaz kılarsanız, selametle Cennete girersiniz.)
  [Tirmizi]

  (Müminin şerefi gece namazı kılmasındadır.
  (Hatip)

  Teheccüd, günahları affettiren salihlerin ameli olup, hastalıklara da şifa verir.(
  Tirmizi)

  Yatarken gece kalkmaya niyet eden, sabaha kadar uyuya kalsa, gece namazı kılmış gibi sevaba kavuşur, uykusu da kendisine sadaka olur.
  (Nesai)

  Seher vakti Hak teâlâ buyurur: İstiğfar edeni affederim, isteyene istediğini verir ve duasını kabul ederim.(
  Müslim)
  Uyanacağını uman, vitri seherde kılsın! Çünkü o vakit rahmet melekleri hazır olur.(Müslim )


  Seher vakti Hak teâlâ buyurur: İstiğfar edeni affederim, isteyene istediğini verir ve duasını kabul ederim. (Müslim )


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
vitir namazı farz mıdır,  vitir namazı farz mı,  vitir namazi farz mi,  vitir namazı farzmı,  vitir namazi kilmak sartmi,  vitir namazi farzmidir,  vitir namazını kılmamak