+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hanefi ya da şafi mezhebinden birinin caferi olan birisiyle evlenmesi dinen sakıncası var mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. reyna89
  Es Rahmet Rüzgarı
  Reklam

  Hanefi ya da şafi mezhebinden birinin caferi olan birisiyle evlenmesi dinen sakıncası var mıdır?

  Reklam

  Hanefi ya da şafi mezhebinden birinin caferi olan birisiyle evlenmesi dinen sakıncası var mıdır? Mumsema hanefi ya da şafi mezhebinden birinin caferi olan birisiyle evlenmesi dinen sakıncası var mıdır ? ben bu paylaşılan uzun yazıdan ziyade şöyle bir bilgi istiyorum caferinin kısacası özellikleri nedir

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Cübbeli hoca mehdi mi ve caferi ne demek Mum hoca yardım


  Reklam


  Caferilik oniki İmamlardan altıncısı olan
  İmam Caferi Sadık tarafından kurulan bir alevi mezhebidir ve Müslümandırlar
  Caferilikte İmamlar ruhani lider olarak kabul edilir.
  Kardeşim bu mezhebin çok kolu vardır yani ehli sünnet görüşünde
  olanlarının yanı sıra sapıtanları çoğunluktadır.
  Ehli Sünnet mezhebi yani Hanefi ve Şafii olan bir kişiyle
  Caferi mezhebi mensubu biriyle evlenmesinde sakınca görülmemiştir.
  ama bahsettiğim hususlara çok dikkat etmek gerekli.
  Allah c.c ya ve O'nun Peygamberi (s.a.v)e muhalif görüşte
  olmayanlar Müslümandır ve evlenmekte bir sakınca görülmemiştir.

 3. -UGUR-
  Emekli
  ilk önce şunu söyleyeyim caferi mezhebinde evlenebilirsin ama şartlar cok. o kişi namaz kılmasada namazı dinimizde yeri var diyecek. sonra sahabelerimize karşı tutumu kötü olmayacak , şi'i ler gibi Kuran eksik basılmış demiyecek. İmanı bizimle aynı olursa Tamamdır. Eğerki imanın şartlarından 1 tanesini bile inkar etse kesinlikle evlenilmez caizde olmaz. Çünkü tanıdıklar var gerek Alevi olsun Gerek caferi olsun inkarcı olanlardan.

 4. reyna89
  Es Rahmet Rüzgarı
  Allah razı olsun bu bilgi önemliydi benim için

 5. Misafir
  Hocam onu çok seviyorum Caferi olması benimle beraber yakınımdaki herkesi düşündürüyor.ben Hanefi mezhebine mensubum ondan en azından cuma namazlarını kılmasını istesem olmaz mı ? Her gece bu sebepten ağlamaktan yoruldum gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum

 6. Misafir
  Bir kere caferilik alevi mezhebi degil bir sii mezhebidir alevilikle caferiligi karistirmamak gerek. Ve caferilerde namaz kilan insanlardir ve namaz kilmak caferilerde de farzdir ayrica caferiler 12 imamin direk peygamberin sozlerini aktardiklarina inanirlar

 7. Misafir
  Ben İmam Caferi Sadık (ra) nın izinden giderek İslam ı yaşayan birisiyim.. Bizler Hz Peygamberi sav. ve onun EHL-İ BEYTİNİ (ailesini) çok severiz..
  İman ebu Hanifi (numan) bir CAFERİ dir.
  Gelelim ayrıma,
  Peygamberimizin vefatından sonra Ehli Beyt e yapılan zulüm doğrultusunda (Yeni İslam halifesi MUAVİYE ve oğlu YEZİDin zulmü) kaçan PEYGAMBER AİLESİ nin Bugünkü İran ve Irak dolaylarına sığınmasıyla MEKKE ve MEDİNE ile bağlantıları kesilmiştir. İslamı İmamlarından,onlarda dedelerinden gördükleri şekliyle öğrenmişlerdir..
  O kötü,bu kötü.. Şu iyi,bu fena FETVALARINA girmeyeceğim
  Alkol alıp,karısını kumar mezesi yapan bir Sünni mi?
  Namazını elini açarak kılan bir Caferi mi?

 8. Misafir
  Şia ile sünni arasında farklılıklar olabilir ama en önemlisi Kıblemiz bir kitabımız bir , gerisi Allah cc bileceği birşey... evlen kardeş Allah mutlu mesut etsin

 9. Misafir
  evlenme derim. ismail ağa fetva hattına sor bide

 10. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Bizler Hz Peygamberi sav. ve onun EHL-İ BEYTİNİ (ailesini) çok severiz..
  İman ebu Hanifi (numan) bir CAFERİ dir.
  İmam-ı Âzam, İmam-ı Cafer'e büyük saygı duyardı. Fakat İmam-ı Âzam caferî değildir. Çünkü caferîlik İmam-ı Cafer'e dayandırılmaya çalışılan yalan haberlerden ve bir takım menfaatçi insanlwr tarafından kurulmuştur.

  Gelelim ayrıma,
  Peygamberimizin vefatından sonra Ehli Beyt e yapılan zulüm doğrultusunda (Yeni İslam halifesi MUAVİYE ve oğlu YEZİDin zulmü) kaçan PEYGAMBER AİLESİ nin Bugünkü İran ve Irak dolaylarına sığınmasıyla MEKKE ve MEDİNE ile bağlantıları kesilmiştir.
  Ehl-i sünnet hiçbir zaman ayrım yapmamıştır. Biz, siz takiyye (iki yüzlülük) yapmayı bırakana ve hak yolunu buluna kadar sizinle mücadeleler edecek ne oyunlar çevirip insanları saptırmaya çalıştığınızı göstereceğiz.

  Gelelim Hz. Muaviye meselesine. Hz. Muaviye Ehl-i Beyte hiçbir zaman zulüm etmemiştir. Bunu söyleyenler uydurukçu olan sizin Acem ahundlarınızdır. Kerbelayı bahane ederek muharrem ayını matem ayına çevirdiniz. Yetmedi bütün sahabi efendilerimize sövdünüz. Hz. Aişe (r.a.) validemize iftira attınız.

  Şimdi de kalkmış masum rolü yapıyorsunuz. Allahın izniyle sizin oyunlarınız suya düşecek.

 11. Misafir
  Hangi agaya sorarsa sorsn ama şunu deyim sana kardes sen önce itikadi imanı öğren sonra en ilk dininin gece esaslarını daha sonra Mezhebinin esaslarini öğren evlenme de. Sen kendini tam olarak bilmezken elalaeme evlenme evden deyip bol keseden konuşmazsn. Evlenme dediğin ceferiler emin ol senin gibi çoğu adamdan daha müslüman daha insan..

 12. Misafir

  Reklam


  Yazık yazık molla efdal. Sen maviye kim at gözlüğü çıkar oku . Sen sialarin hepsine kurban ol. Imam Ali a.s hadisi var diyor belimi dindar görünen cahiller buktu . Sen ikiyuzlunun daniskasisin sen ve senin gibi insanlar yüzünden bir çok insan rahat rahat mezhebini soyleyemiyo toplumda dislanma kokusu ile çünkü senin gibi densiz hadsiz Insanlarin bu şekil konuşması olayları çok farklı mecralara taşıyor. Cafer olarak sana kul hakkimi helal etmiyorum sen iftira atarak bizleri lekeliyosn. Sen adam olsan sen öylesine ben böyle diyerek yoluna bakarsın senin gücün yetmez bizim oyunları ortaya cikarmak bizim yolumuz çünkü doğru yol Allah muhammed ali ehlibeyt yolu . Bizlerin sahibi allahttr kardess çok uğraşma Siadan bir şey çıkmaz sana

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

caferilik mezhebinin özellikleri

caferi mezhebinin özellikleri

caferi ile hanefi evlenebilir micaferi biriyle evlenmekhanefilik şafilik caferilikhanefi mezhebi ile caferi mezhebi evlenebilirmicaferi mezhebi özellikleri