+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 34
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Geçmişin Kazasını Yaparken Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. halim_38
  Üye
  Reklam

  Cevap: Geçmişin Kazasını Yaparken

  Reklam  Cevap: Geçmişin Kazasını Yaparken ile ilgili yazı Yudumla.com
  aciz insanlar iftira eder. iftira ederek kendinizi rahatlatmak istiyorsunuz. halbuki sizde biliyorsunuz neyin doğru olduğunu. akıllı insan ise dogmatik davranamaz.
  “Kim Rahman’ın Zikri’ni (Kur’ân’ı) görmezlik¬ten gelirse onun başına bir şeytan sararız. O onun arka¬daşı olur.
  Onlar bunları yoldan çevirirler ama bunlar doğru yola girdiklerini hesap ederler.” (Zuhruf 43/36–37)
  Allah adına konuşmak da çoğu insanın düştüğü tuzak-lardandır. Bu konuda ya Allah’ın gücüne, ya büyüklerin sözlerine yahut kitaplardaki hurafelere dayanılır. Yanlış söz söylememek için Kur’ân’a bakmak gerekirken Kur’ân’ın, bu yanlışları destekleyecek şekilde yorum-lanması işi çığırından çıkarır.

 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: Geçmişin Kazasını Yaparken


  Reklam


  Benim anlamadığım siz hangi mezeheb tabîisiniz
  Aldığı yazının kaynağındaki isme bakarsan görürsün.
  11.İbn Teymiye, Mecmuu Fetâvâ Teymiye 1. baskı, 1382 h. C. XII, s. 106 []
  Hem mezheplere karşıyım diyorsunuz hem de bir mezhebe tabii olduğunuzu söylüyorsunuz. Söylemlerinizle eylemleriniz birbirini tutmuyor.Yani sizde bir çelişki var. Bilmem farkedebildiniz mi Halim ve musab...

 3. _Kul
  Emekli
  Hem mezheplere karşıyım diyorsunuz hem de bir mezhebe tabii olduğunuzu söylüyorsunuz. Söylemlerinizle eylemleriniz birbirini tutmuyor.Yani sizde bir çelişki var. Bilmem farkedebildiniz mi Halim kul ve musab...
  Yetim biraz dikkatli okursan ben müdafa ediyorum arkadaşlar mezhebe karşı çıkıyor :/


 4. musab.b.umeyr
  Hamım, pişme yolunda.
  Siz ya daha iyi bir yol buldunuz! yada tam yoldan çıktınız kusura bakmayın
  Kusura bakmıyorum.Doğru söylüyorsanız ne ala.Doğrusunu Allah bilir.

  Selametle...

 5. musab.b.umeyr
  Hamım, pişme yolunda.
  Hem mezheplere karşıyım diyorsunuz hem de bir mezhebe tabii olduğunuzu söylüyorsunuz. Söylemlerinizle eylemleriniz birbirini tutmuyor.Yani sizde bir çelişki var. Bilmem farkedebildiniz mi Halim kul ve musab...
  Şu ana kadar 3 yazı yazdım bu 4. sü.Ve benim mezhebim var demedim.Ama merak edenler varsa mezhebim var değil, hanefi mezhebindenim yazarım buraya.Ayrıca sünniyim.
  Ben mezhebe karşı çıkmıyorum.Varsa var bu mezhepler.Ama Allah'ın dininde ortak noktaları bazı konularda ayrıysa ben bundan şüphe duyarım.Mezhep ayrıcalığı ve bu insanların nereye sürüklendiği konusunda kararsız kalıyorum.Hani ortak kararları olmasına rağmen çokçada karşı karşıya kaldıkları noktalar var.Neden?

 6. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Aşağıda vereceğim makale Nureddin yıldız hocaya aittir onu tanıyan herkes bilirki İbn teymiyye herkesten iyi anlayıp ve onu seven birisidir bakalım Nureddin yıldız hoca ne diyor

  SORU: Hocam kaza namazı var mıdır? Hadislerde 3 durumdan dolayı kaza namazı olduğunu biliyoruz bugün insanlar keyfi olarak namaz kılmıyorlar bir hocaefendinin yanına gittiklerinde ise onlara şu kadar senelik kaza namazın var denilince büsbütün namaza başlama arzu duymuyorlar.Bazı alimler ise samimi bir tövbenin ardından kaza namazı olmaksızın namaza başalayabilecekleri yönde fetva verebiliyorlar bu durumda olan çok tanıdıklarımız var bizi aydınlantıcı bir cevabınızı istirham ediyoruz.

  Namazın, dinin direği olmaktan dinde önemli bir ibadet olmaya doğru kaydığı bir zamanda yaşıyoruz. Dinin dağılacak en son halkası olan namaz, toplantı, misafir gibi hiç bir şekilde özür sayılmayacak nedenlerle terk edilebilmektedir. Daha da vahim olanı, Müslümanların namaz kusuru bulunan insanları ayıplı görmemeye başlamalarıdır. Diploma ve kariyerin namaz kusurunu örtebildiği bir zamanda yaşadığımızı bilmemiz gerekiyor.
  Namaz, asla önemli bir ibadet olarak tarif edilemez. Namaz dindir, İslam’dır.
  Namazın terk edilmesi durumunda kaza edilip idilmeyeceği hakkında konuşulanlar sözünü ettiğimiz anlayıştan kaynaklanmaktadır. Bu ümmetin ilim erbabı olan büyükleri (bunların başında da dört mezhep imamı gelmektedir.) namazın herhalükârda kesinlikle kaza edilmesi gerektiğine ittifak etmişlerdir. Sadece İbni Hazm ve İbni Teymiye, BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE TERK EDENİN namazlarını kaza etmesinin mümkün olmadığını iddia etmişlerdir. Onlara göre böyle bir tavır kaza ile kapatılamaz bir durumdur. Ama onlar da BİLİNÇLİ BİR TERK OLMADIKÇA namazın kaza edileceğini söyleyenler arasındadırlar.
  Netice olarak ilim erbabı, namazın unutma, sıkışıklık ve benzeri özürlerle kılınamaması veya kasten terk edilmesi halinde kesinlikle kaza edilmesi gerekmektedir. İmam Nevevi, bu konuda görüşüne dikkat edilmesi gereken ulemanın icmaı bulunduğunu söylemektedir. (Mecmu’, 1/578, Beytülefkârıddevliyye, Lübnan,2009)
  Ümmet olarak, dinimizin direğinde ortaya çıkan gevşekliğe karşı topluca onu güçlendirme hamlesinde olmamız şarttır. Zaten fırsat kollayan tembel nefislerimizi, kenarda kalmış itibar edilmez görüşlerle kışkırtmak akıllıca değildir. Bu ümmet namazın din demek olduğuna, onu bir nedenle kılamayanın kesinlikle kaza etmesi gerektiğine ittifak etmiştir. Kimin ne diyeceği çok önemli değildir. Sözüne itibar edilir âlimler diyeceklerini demişlerdir. (Bkz. Said Ebu Ceyb, Mevsuatulicma’, 3/954, Dımaşk; el-İkna’ Fi Mesaililicma’, el-Fasî, Tahkik, Faruk Hammade, 1/354, Dimaşk,2003; el-İcma’ İnde Eimmeti Ehilssünnetilerbaa, 42, Riyad, 2003)
  Namazın nasıl kaza edileceğine dair bilgiyi de hehangi bir ilmihalden okumanızda fayda vardır. Zira namazın kaza edilmesi ürkülecek kadar ağır bir yük değildir. Allah’ın rahmetinin ne denli geniş olduğunu unutmayalım.
  Fetvameclisi.com

 7. _Kul
  Emekli
  Hani ortak kararları olmasına rağmen çokçada karşı karşıya kaldıkları noktalar var.Neden?
  Musab şu hadise bir bak
  Ümmetimin ihtilafı rahmettir.
  Tabi fıkhi konularda. Ruhsat meselesini atlıyorsun.Mesala örnek veriyim hanefide imam'ın önünde namaz kılınmaz.Ama çok kalabalık bir cenaze namazında imamın önünde kalan sıkışan bir hanefi malikiyi taklit edip namazı imamın önünde kılabilir.Allah katında bunlardan biri geçerliyken işte burda ruhsat oluyor.Anlatabildim mi?
  ----
  Ayrıca yetim helal olsun ne demek (:

 8. musab.b.umeyr
  Hamım, pişme yolunda.
  BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE TERK EDENİN namazlarını kaza etmesinin mümkün olmadığını iddia etmişlerdir. Onlara göre böyle bir tavır kaza ile kapatılamaz bir durumdur. Ama onlar da BİLİNÇLİ BİR TERK OLMADIKÇA namazın kaza edileceğini söyleyenler arasındadırlar.
  Ben de böyle söylemek istiyorum.Zaten ilk yazımda da yazmıştım.Hepsinde de yazdım kazaya karşı değilim.Ama bilinçli bir şekilde olursa yazık olur görüşündeyim.O kadar katı değilim bu konuda ama adam 40 rekatın 40ınıda kaza yapıyorsa vardır bunda bir yanlışlık diye düşünüyorum.İşinde kılma tamam dersin mescit yoktur vakit yoktur vs. bir de evine gelince kılmazsan ona yazık olur derim.
  Ama hala da şüpheliyim.Şüphelerimide hoşgörün.Şüphelerim sizden ötürü değil sadece yanlış mı yapılıyor dan kaynaklanıyor.

  Selametle...

 9. Şema
  el-âsa limen âsa
  kazaya karşı değilimAma bilinçli bir şekilde olursa yazık olur görüşündeyim
  Herkes görüş belirtirse dinde milyarlarca görüş ortaya çıkar.
  Görüş yani içtihad sahibi olabilmenin bazı şartları var.

  Müçtehid-İçtihad kavramlarını araştırmanı tavsiye ederiz musab kardeş

 10. musab.b.umeyr
  Hamım, pişme yolunda.
  Tamam hocam.Yani mesajlarımda bir art niyet olmadığını söylemek istemiştim.

  Allah razı olsun.

+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 34