+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül aldıktan sonra ayak parmak baş ucunda nokta şeklinde toz gördüm, tırnakla et arasına sıkışmış, Gusüle mani mi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ziya3400
  Devamlı Üye
  Reklam

  Gusül aldıktan sonra ayak parmak baş ucunda nokta şeklinde toz gördüm, tırnakla et arasına sıkışmış, Gusüle mani mi ?

  Reklam

  Gusül aldıktan sonra ayak parmak baş ucunda nokta şeklinde toz gördüm, tırnakla et arasına sıkışmış, Gusüle mani mi ? Mumsema Gusül aldıktan sonra ayak parmak baş ucunda nokta şeklinde toz gördüm, tırnakla et arasına sıkışmış, Gusüle mani mi ?


  Sonra çıkarmak için uğraştım onu epey uğraştım, eti parçaladım hafif, sonra tekrar ayağımı sağlama alıyım diye musluğun altına tuttum. Ama yine de içimdeki huzursuzluk gitmedi.


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Gusül aldıktan sonra ayak parmak baş ucunda nokta şeklinde toz gördüm, tırnakla et arasına sıkışmış, Gusüle mani


  Reklam


  Tırnak arasındaki kirler gusüle mani değildir.
  İçin rahat etmemiş tekrar suyun altına tutmuşsun.
  Müsterih olun Gusül abdestiniz geçerlidir kardeşim.
  Fazla takıntı yapmanız vesveseye girer.

 3. -UGUR-
  Emekli
  bence ufak bir şüphe olursa yenilemekte fayda vardır.. çünkü dikkat edilmesi lazım tırnaklar

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  bence ufak bir şüphe olursa yenilemekte fayda vardır.. çünkü dikkat edilmesi lazım tırnaklar
  Dini hükümler kişisel bencelerle yürümez
  akıl karıştıran benceleri yazmayalım lütfen kardeşim.

  Deriye yapışan maddeler ve vücut kirleri gusle mani olur mu?

  Abdest konusunda olduğu gibi, gusülde de suyun deriye geçmesine engel olan maddeler önceden giderilmelidir. Aksi halde yapılan guslü yerine gelmemiş olur.


  Örneğin tırnak üzerinde kuruyup kalan hamur, sürülen oje ve benzeri maddeler suyun alta geçmesine engel teşkil eder. Gusülden önce bunların giderilmesi gerekir. Yağlı boya niteliğinde olmayan normal kir, suyun geçmesini engellemez. Sabunsuz su ile yıkanan bir organda hâlâ kirin izine rastlanıyorsa, bu guslün yerine gelmesine engel sayılmamıştır. Çünkü su deriye nüfuz etmiştir. Ancak Sünnete uygun olanı, bu tür kirleri iyice yıkadıktan sonra gusletmektir. Bu konuda şehirli ile köylü aynıdır.


  Tırnak aralarına giren çamur, toprak da böyledir. Derici ve boyacının tırnaklarına ve tırnak altlarına bulaşan boya ve benzeri şeyler, suyun geçmesini engellerse de, ilim adamlarının çoğu bunda zorluk bulunduğunu dikkate alarak cevaz vermişlerdir. O halde bu konuda da zaruri (kaçınılması çok zor) halleri genel hükmün dışında tutmak gerekir. Çünkü Şer'î kaidelerde bu kapıyı açık tutmuştur.


  Ama deriye yapışan balık pulu, çiğnenmiş ekmek parçası kuruyup suyun geçmesini engelliyorsa, o takdirde bunları gidermek lâzımdır. Çünkü bunlardan kaçınmak mümkündür, zarurî bir durum mevcut değildir.


  Bunun dışında pire ve sinek pisliğinden genellikle kurtulmak mümkün olmadığı için deri üzerinde yapışıp kalmaları gusle engel sayılmamıştır. Bununla beraber iyice yıkanıp temizlenmesi Sünnet gereğidir. El-Muhit ve Fetevâ-yı Hindiyye'de bu konuya yer verilmiştir.


  Çiçek ve egzama gibi bir hastalıktan dolayı deri üzerinde meydana gelen kabuklar kabarık bir vaziyette olup kenarları deriye bitişikse gusle mâni' sayılmaz. Yıkandıktan sonra bu kabuklar kalkar ya da dökülürse guslü yeniden yapmayı gerektirmez. Abdestte olduğu gibi gusülde de suyu gözlerin içine ulaştırmaya lüzum yoktur. Serahsî'nin Muhitinde ve" Fetevâ-yı Hindiyye'de buna cevaz verilmiştir. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/50-51.)

  arşivden alıntı...

 5. ziya3400
  Devamlı Üye
  Teşekkürler desert arkadaşın dediği gibi bence diye yazıyorsunuz sonra bir anlamda vesveseyi yaratanlar oluyorsunuz. Kafamıza takılıyor mesala şimdi sen tekrarla dedin o benim beynimin yine içine girdi. Yarın son kez gusül tekrarı yapacam bu sebepten ötürü. Sonrada böyle bir durum tekrarında kesinlikle bir daha gusül tekrarlamıcam

 6. -UGUR-
  Emekli
  iyide ben orada sizlere hükümmü verdim. benim duydugum birşey vardı bildigimde buydu. onun için benim düşüncem oldugu için bence dedim. vede oradaki yazdıgım yazıda yanlış birşey degil.

+ Yorum Gönder
gusülde tırnak araları