+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sakın kendisine verdiğin değeri sana vermeyenlere arkadaş olma. Hz.Muhammed Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ferhat1991
  Emekli
  Reklam

  Sakın kendisine verdiğin değeri sana vermeyenlere arkadaş olma. Hz.Muhammed

  Reklam
 2. imam
  Üye

  Cevap: "sakın kendisine verdiğin değeri sana vermeyenlere arkadaş olma."Hz.Muhammed(S.A.V.)


  Reklam


  "sakın kendisine verdiğin değeri sana vermeyenlere arkadaş olma."Hz.Muhammed(S.A.V.)


  Açıklarmısınız
  Bu hadis midir? Hadis demişsiniz kaynağı nedir?
  Hadis Kitabı ve hadis numarasını verirmisiniz?


 3. Ferhat1991
  Emekli
  Hz.Muhammedin Sözü Deilmi

 4. mfcanbaz
  Devamlı Üye
  Cümleyi Molla Google'ye sordum , birçok sitede söz Peygamberimize (s.a.v) ait olarak verilmiş ama güvenilir bir kaynak bulamadım...

 5. Misafir
  Söz konusu hadis rivayetini İmam Gazalî de nakletmiştir(İhya, 2/187). Bu hadisin tahricini yapan hafız Irakî, bunun zayıf olduğu belirtmiştir(bk. Tahricu ahadisi’l-İhya -İhya ile birlikte-a.g.y.).

  Nitekim, İmam Mucahid bu ifadeyi kelam-ı kibar olarak değerlendirmiş ve şöyle aktarmıştır: “(Büyükler) şöyle diyorlardı: ‘Kendisine tanıdığın hakkın aynısını sana tanımayan (kendisine verdiğin değerin aynısını sana vermeyen) kimsenin arkadaşlığında hayır yoktur’”(bk. Kenzu’l-Ummal, 9/179/h. no: 25593).

  Bu sebeple bu ifadeyi yorumlamaya gerek olmadığını düşünüyoruz.

  Bu hadis rivayeti ile, "3 günden fazla küs kalmaz caiz değildir" düsturuyla bu ne kadar uyumludur?” sorusundaki ilişkiyi göremedik. Çünkü burada küs kalmak diye bir şey söz konusu değildir. Bir müslüman diğer bir müslümana üç günden fazla küsemez. Ancak küs olmasa bile, sırlarını paylaşacak kadar samimi de olmayabilir.

  “Bencilce tavırlar”, insanların sadece kendileri için gösterdiği düşkünlüktür. İnsanlara gösterdiğiniz saygıyı, sevgiyi onlardan da görmezseniz, onlarla samimi arkadaşlık kurmanız çok zordur.

  Ailenin konumu elbette farklıdır. Onlardan ayrı olmak, evladını, eşini veya ebeveynini beğenmediğinden ötürü onlardan uzak olmak asla doğru olmaz.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder
senin verdiğin değeri sana vermeyenle,  sana değer vermeyenle arkadaş olma,  sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma hadisinin kaynağı,  sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma. (hz. muhammed s.a.v),  sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma kaynak,  sakin kendisine verdigin degeri sana vermeyenle arkadas olma,  senin ona verdiğin değeri