+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Müslüman olmayanın arkasından konuşmak gıybet olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. cıvanmert
  Aday Moderatör
  Reklam

  Müslüman olmayanın arkasından konuşmak gıybet olur mu?

  Reklam
 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Müslüman olmayanın arkasından konuşmak gıybet olur mu?


  Reklam


  Müslümanın gıybetini yapmak haramdır. Bu kesindir. Ancak, Müslüman olmayana gelince durum ikiye ayrılır:
  1- Harp halinde olduğumuz gayr-i müslim
  2- Sulh halinde olduğumuz gayr-i müslim (Şu andaki Hıristiyan ve Yahudiler gibi.)
  Harp halinde iken kafirlerin gıybetini yapmak haram değildir. Onların kötülenmesi, harbin lehimize gelişmesi için gereklidir. Bunda günah söz konusu olmaz. Ancak, sulh halinde olduğumuz bu günkü gayr-i müslimlerin durumu aynı değildir. Onların gıybetini yapmak (şahısları ile sıfatlarını ayırmak suretiyle) ancak caiz olur. Yani, Allah'ın yarattığı mükemmel bir varlık olarak değil de, bu mükemmel varlığa ilave ettikleri küfürlerinin gıybetini yapmak, küfürden ürkmeyi netice verecek mânada gıybetlerini yapmak caizdir.
  Demek ki şahısların değil, sıfatlarının gıybetini yapmak caiz olur. Maksat, şahıslarının gıybeti olmayıp, inançlarındaki yanlışlıklarının kötülüğünü anlatmak olduğundan mahzur bulunmadığını, Gazali'nin fetvalarından öğrenmekteyiz.
  Müslümanların içinde bulunan azınlıklara gelince: Bunların bütün durumları Müslümanlar gibi İslamın teminatı altındadır. Yüce İslam'ın adaleti, himayesine aldığı bu zımmilerin gıybetini caiz görmez. Verdiği teminatın zedelenmesine müsaade etmez. Bunların dışındaki dedikodular haramdır. Gıybetleri yapılmışsa helallik dilemek gerekir.

 3. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Gıybet ile ilgili ayette kardeşlerinizin etini yemeyin yani gıybetini yapmayın buyrulsa da ğıybet yasağı geneldir ve kim olursa olsun başkasının hakkında olumsuz konuşulmaz.

+ Yorum Gönder
kafirin arkasından konuşmak,  kafirlerin arkasından konuşmak,  MÜSLÜMAN VEYA GAYRİMÜSLİM ARKASINDAN KONUŞMA,  ölen kafirin arkasından konuşmak,  ölmüş kafirin arkasından konuşmak,  müslüman olmayana gıybet olur mu,  müslüman bir gayri müslimle konuşurken