+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mevlana neden dönüyormuş, çok merak ettim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Zeineb
  Küllinefsin zaikatül mevt
  Reklam

  Mevlana neden dönüyormuş, çok merak ettim?

  Reklam

  Mevlana neden dönüyormuş, çok merak ettim? Mumsema Esselamun Aleyküm dostlar.
  Aklıma kaç gündür takılıp duruyor, neden dönüyormuş merak edip sizlere sorayım dedim. İnternette bakındım ama alaya alınmış sözler buldum. Açıklama getirirseniz sevinirim.

 2. Hud112
  Kâria.! Nedir Kâria?!

  Cevap: Mevlana neden dönüyormuş, çok merak ettim?


  Reklam


  İşin hakikatini ben de merak ederim. Ben de bu başlığı takip edeyim inş.

 3. yaseydi
  Devamlı Üye
  Mevlevîlik deyince ilk akla gelen semâ’, lügatte işitmek mânâsındadır. Terim olarak, mûsikî nağmelerin dinlerken vecde gelip hareket etmek, kendinden geçip dönmektir. Hz.Mevlânâ zamanında belli bir nizâma bağlı kalmaksızın dînî ve tasavvûfî bir coşkunluk vesîlesiyle icrâ edilen sema’, sonradan Sultan Veled ve Ulu Ârif Çelebi zamanından başlayarak Pîr Âdil Çelebi zamanına kadar tam bir disiplin içine alınmış, sıkı bir nizâma bağlanmış; icrâsı öğrenilir ve öğretilir olmuştur

  Sema’, sembolik olarak, kâinatın oluşumunu, insanın âlemde dirilişini, Yüce Yaratıcı’ya olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak edip “İnsan- ı Kâmil” e doğru yönelişini ifâde eder.

  Sema’ eden canlara Sema'zen denilmiştir.

  Mevlevilikte dönmek tabiri yoktur. Mevleviler Sema' eder. Her tarikatın zikir ederken (Allah'ı anarken) kendilerine özgü bürhanları vardır. Mevleviliğin de bürhanı Sema' dır.

  Sema' ederken başınız dönmüyormu?

  Sema' belli kuralları ve teknik eğitimi olan bir zikir şeklidir. Sema eğitimi alırken vücudu yavaş yavaş belli eğitimlerle hazırlayarak baş dönmesi ortadan kalkar.
  Sema' ederken ne hissediyorsunuz?
  Sema' ederken semazen her çarh'da Allah ismini (ism-i celal) okur. Ve her selamın anlamlarını düşünerek bir vecd içinde Allah'ı anar. Bir de mühim olan şuursuzca dönmek değil, Sema' ederken Allah'ı düşünmektir. Bu sayede Allah'ın sevgisini kazanmaktır. Hissettiklerimize gelince anlatılacak veya yazılamıyacak kadar bir duygu selidir.
  Hz. Mevlana Sema' etmiş mi?
  Sema', Hz. Mevlana'dan çok önceleri de islam toplumlarında bilinmektedir. Hz.Mevlânâ zamanında belli bir nizâma bağlı kalmaksızın dînî ve tasavvûfî bir coşkunluk vesîlesiyle icrâ edilen sema’, sonradan Sultan Veled ve Ulu Ârif Çelebi zamanından başlayarak Pîr Âdil Çelebi zamanına kadar tam bir disiplin içine alınmış, sıkı bir nizâma bağlanmış; icrâsı öğrenilir ve öğretilir olmuştur
  Kıyafetlerinizin anlamları nelerdir?
  Siyah hırka kabiri toprağı, Tennure saflığı ve kefeni, sikke ise tevhidi ve mezar taşını ifade eder.
  Post'ta oturan kişi kim?
  Kırmızı Post'a oturan kişiye Postnişin denir. Hz. Mevlana'nın makamını temsil eder. Herkesin oturması uygun değildir.
  Postnişin'in başındaki Destarın anlamı nedir?
  Sarık kelimesinin Farsça karşılığı Destar'dır. Sarık sarmak Hz. Peygamber'in sünnetidir. Mevlevilerde Destar sarmak, Şeyhlerin ve Halifelerin hakkıdır. Şeyh, seyyid ise; yani Hz. Muhammed'in soyundansa yeşil, değilse beyaz destar sarar. Halifeler ve Çelebiler, dühani, yani bakılınca siyah görünecek derecede mor destar sararlar. Çelebiler, destarı, alttan sikke görünmeyecek tarzda sarar, çelebi olmayanların destarlarının alt tarafından sikkeleri görünür.

  Mevlevi dervişinin hırkası kabridir, sikkesi de mezar taşı. Otururken ölmüş sayılan derviş, adeta bir sur sesini duyup dirilir ve Devr-i velediye başlar. Bu bakımdan Devr-i Veledi ölümden sonra dirilmeye benzer. Semahaneyi ikiye böldüğü kabul edilen hatt-ı istivâa, bu çizginin sağ tarafı zahir alemi ve sol tarafı da batın alemidir. Bu devirler, şeyh denilen mânevî terbiyecinin rehberliğinde Mutlak Hakîkat’i “İlm-el Yakîn” olarak bilişi, “Ayn-el Yakîn” olarak görüşü, “Hakk-al Yakîn” olarak da O’na erişi sembolize eder.
  Yapılan bu 4 selamın anlamı nedir?
  I.Selâm, insanın kendi kulluğunu idrâk etmesidir.

  II.Selâm, Allah’ın büyüklüğü ve kudreti karşısında hayranlık duymayı ifâde eder.

  III.Selâm bu hayranlık duygusunun aşka dönüşmesidir.

  IV.Selâm ise insanın yaratılıştaki vazîfesine yani kulluğa dönüşüdür. Çünkü İslâm’ da en yüce makam, kulluktur.

 4. Zeineb
  Küllinefsin zaikatül mevt
  Allah razı olsun inşaAllah, merakımı giderdiğiniz için.

 5. yaseydi
  Devamlı Üye
  Rica ederim,Allah sizden de razı olsun.

+ Yorum Gönder
mevlana neden dönüyormuş,  mevlana niye dönüyormuş,  mevlana neden dönüyormus,  mevlana neden donuyormus,  mevlana neden dönüyormuş cevabı,  mevlana neden dönmüş,  mevlana dönüyormuş neden