+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Secdede dua edebilirmiyiz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ikindi
  Devamlı Üye
  Reklam

  Secdede dua edebilirmiyiz?

  Reklam
 2. DangeR
  bir mum ışığı

  Cevap: Secdede dua edebilirmiyiz?


  Reklam


  namaz esnasında duada buluna bilirsiniz.tek başına kıldığınız zamanlar bile dilediğin kadar dua ede bilirsin kişinin rabbine en yakın olduğu an secde anıdır selametle...

 3. YARALI MELLE
  Üye
  cevabınız için Allah razı olsun mücahid kardeşim...

 4. Cennet_Işığı
  Üye
  Allah Razı Olsun Çok İşime Yaradı

 5. musab.b.umeyr
  Hamım, pişme yolunda.
  Cennet_ışığı kardeşim sende de hep bende olan şeyler varmış ya...

  Bende secdede ''Subhane rabbiyel ala''dan sonra hep dua ederim.Çünkü secdeden istifade etmek isterim.Çok güzel oluyor.Tavsiye ederim.Faydasınıda görürsün inşallah.

  Selametle...

 6. Cennet_Işığı
  Üye
  Sağol Musab Kardeşim Senin Bilgilerin Bana da Çok Yaradı Allah Razı Olsun Üzerimde Hakkım Yoktur Ama Helal Olsun !!! Selametle ve Mutlu Kal...

 7. NURİMERCAN
  İNNALLAHE MEASSABİRİN
  allah razı olsun kafama taktığım ve tereddüt ettiğim bir konuydu...bunda sınır varmı secdede iken dakikalarca kalınabilirmi.?

 8. Mürid74
  Devamlı Üye
  Bende farz namazlari haricinde secde aninda dua edebiliriz diye duymusdum ve bu bana hep soru isareti olarak kalmisdi.
  Cevabiniz icin Allah (c.c.) sizden razi olsun.


  Allah (c.c.) yardimcimiz olsun!!!


 9. şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...
  arkadaşlar mutlaka okuyun..

  Namazda ve secde anında duanın ölçüsü nedir? İstediğimiz gibi dua edebiliri miyiz?

  Soru

  Resulullah (sav) Efendimiz buyuruyor ki: "Kulun Allah'a (manen) en yakın olduğu hal, secdede bulunduğu halidir. Secde (esnasında) Allah'a çok dua edin." (Müslim) secdede dua nasıl yapılır?secdede namazın içindedir,namazda konuşmak namazı bozar,içindenmi fısıldıyacaksın?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;


  Farz namazlarda duanın ölçüsü:

  Namazın teşehhüdünde “et tahiyyatu, allahümme salli, allahümme barik, Rabbena Atina ve rabbenağ firli” dualarının dışında başka dualar okunabilir mi?

  Dualarda efdal olanları bunlardır. Bu bakımdan halkın sözlerine benzer tarzda dua yapmak veya halktan istenilmesi her zaman için mümkün olan şeyleri arzulayarak bazı sözlerle duada bulunmak uygun değildir. Buna bir örnek verelim:

  «Allahım! beni falan kızla evlendir..», «Benim tarla bahçeme su indir..» gibi. İşte bu tür sözlerle duâ etmek doğru değildir. Hatta caiz olmadığını söyleyenler var ki sahih olan da budur. (El-Ayni Şerh-i Hidâye - Fetavâ-yi Hindiyye.)

  Duada bu ölçüyü dikkate alanlara göre, «Allahım! Bana çok mal ver» derse, namazı bozulur. «Allahım! Bana ilim ve hac nasîb eyle» derse, namazı bozulmaz. Çünkü birincisi halk sözlerinden birdir.

  Bunun için Sünnete uygun duaları ezberleyip okumak daha uygundur. Dilin başka bir söze kaymasını önler. (El-Velvaliciyye / Abdürreşid – Tatarhaniyye.)

  Ancak bu konuda genel kaideyi unutmamak gerekir:

  Teşehhüde oturduktan sonra, yani «Et-Tahiyyat’ı» okuduktan veya onu okuyacak miktar oturduktan sonra halkın sözüne benzer anlam ve ölçüde yapılan dualar namazı bozmaz, ancak kişi böyle yapmakla namazdan çıkmış olur. Son farz olan Teşehhüd Miktarı oturmak gerçekleştiği için namazın bozulması söz konusu değildir. Bu miktar oturmadan belirtilen anlam ve ölçüde duâ yapacak olursa, o takdirde namazı bozulmuş sayılır. (Et-Tebyin / Zeylaî - Fetava-yi Hindiyye.)

  Rivayet yoluyla sabit olan dualardan biri de, Ebu Bekir Sıddîk (R.A.)'den nakledilenidir:

  Resûlullah (A.S.) Efendimiz, namazda okumam için bana şu duayı öğretti:

  «allahümme, innî zalemtu nefsî zulmen kesîren ve innehu lâ yağfîru'z-zünube illâ ente, fağfir lî mağfireten min indike verhamnî inneke ente'l-ğafuru'r-rahîm.»

  Türkçe anlamı:

  «Allahım! Ben kendime çok haksızlık ettim. Doğrusu günahları ancak Sen bağışlarsın; beni bağışla, kendi katından bir bağışlamayla beni mağfiretine erdir. Bana merhamet et. Çünkü ancak Sen hem Ğafur'sun, hem Rahîm'sin,»

  Büyük sahabi İbn Mes'ud (R.A.) de daha çok şu duayı tavsiye etmiştir:

  «allahümme innî eselüke mine'l-hayrî küllihî, ma alimtü minhu vema lâ a'lemu ve euzu bike mine'ş-şerrî küllihî ma alimtu mînhu vema lâ a'lemu. »

  Türkçe anlamı:

  «Allahım! Bildiğim, bilmediğim bütün hayırları Senden dilerim.
  Bildiğim ve bilmediğim bütün şer ve kötülüklerden Sana sığınırım.»

  Et-Tahiyyat ve bazı dualardan sonra şu duayı da yapmak müstehabdır:

  «Rabbî'c'alnî mukîme's-salâtî ve mîn zürriyyetî rabbenâ ve tekabbel duaî rabbanâ, iğfir lî veli valideyye ve lil mü'minîne yevme yekumu'l-hisab.»

  Türkçe anlamı:

  «Rabbimiz! Beni de, soyumu da namaz kılanlardan eyle. Rabbimiz! Duamızı kabul buyur. Rabbimiz! Beni, anamı-babamı ve bütün mü'minleri -insanların hesaba kalkacakları gün bağışla.»

  (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/263-265.)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 10. EarthQuake®
  Yolcu
  Allah razı olsun Şafak, önceki görüş beni tatmin etmemişti çünkü paylaştığına benzer yazılar okumuştum daha evvelinde, vaktim olmadığından buraya da aktaramamıştım.

 11. şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...
  Allah razı olsun Şafak, önceki görüş beni tatmin etmemişti çünkü paylaştığına benzer yazılar okumuştum daha evvelinde, vaktim olmadığından buraya da aktaramamıştım.
  ALLAH razi olsun
  Allah cc sizlerden de razı olsun =)

 12. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu

  Reklam


  Okuduk yararlandık ALLAH C.C razı olsun bende sadece secdede RABBİM sen affedicisin bizleride affeyle diyordum ama namazı bozuyor diye okuduğumda artık demiyorum şimdi aydınlandık

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
secdede dua,  subhanerabielala ne demek