+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ezan okununca söylenecek sözler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hanne_65
  Üye
  Reklam

  Ezan okununca söylenecek sözler

  Reklam
 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: ezan okununca soylenecek sozler


  Reklam


  ezan okununca ezızallah şefaat ya resulllah dıyoruz bu dogru..
  Kardeş yanlış biliyorsun.
  Hadislerde bize tavsiye edilen:
  ezan okununca, ezanın sözleri tekrar edilir.
  Heye saleh ve Heye alelfelah denince "lahavle vela kuvvete illa billah" denir.

  Ezana saygı
  Ezan şeâirdendir. Yani İslâm’ın nişanıdır. Beldelerin şehadetidir. Kur’ân ve Kâbe gibi, Namaz ve hac gibi.. Şeâire ise sahip çıkmak ve saygı göstermek Kur’ân’ın bize bir emridir: “…Kim Allah’ın şearini tazim ederse, şüphe yok ki bu kalplerin takvasındandır.” (Hac, 32) Dolayısıyla Allah’ın şeâirine saygı göstermek, Müminin kalbinde takva olduğunu gösterir. Kaldı ki ezan kelimesinin lügat manâlarından biri de “işitilen bir şeye kulak verip dinlemek,”19 yani dikkatli dinlemek demektir. Kelimenin lügat anlamı da bizi şeâire karşı saygı ve dikkate davet etmektedir.

  Peki ezan nasıl dinlenir? Ezana saygı nasıl gösterilir? Bunu da dinimiz adına her şeyi kendisinden öğrendiğimiz, Rehber-i Ekmel Yüce Peygamberimizden öğreniyoruz. Zira Hakk ve hakikate ondan daha derin bir saygı duyan yoktur. O, bu manâda da bir Rehber-i Ekberdir. İşte Efendimiz buyuruyor ki: “Ezanı işittiğiniz zaman siz de müezzinin dediğini deyin.”20 Resûlü Ekremin bu konudaki uygulamasını, Ümmü Habîbe validemiz şu şekilde anlatmaktadır: “Peygamber (s.a.s.), benim yanımda bulunduğu zaman, müezzinin ezan okuduğunu duydum. Müezzin sustuğu anda, onun söylediğini tekrar ederdi.

  Hz. Ömer’den rivayet edilen bir hadis-i şerifte de bunun karşılığında cennet vaad edilmektedir:

  “Resûlüllah (s.a.s.) buyurdular ki: Müezzin, ‘Allahu ekber Allahu ekber’ deyince sizden kim samimiyetle, ‘Allahu ekber, Allahu ekber’ derse, sonra müezzin: ‘Eşhedu en lâ ilâhe illâllah’ deyince, ‘Eşhedu en lâ ilâhe illâllah’ derse; sonra müezzin: ‘Eşhedü enne Muhammeden Resûlüllah’ deyince, ‘Eşhedü enne Muhammeden Resûlüllah’ derse; sonra müezzin: ‘Hayye ale’s-salâh’ deyince ‘Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh’ derse; sonra müezzin: ‘Hayye ale’l-felâh’ deyince, ‘Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh’ derse; sonra müezzin: ‘Allahu ekber Allahu ekber’ deyince, ‘Allahu ekber Allahu ekber’ derse; sonra müezzin: ‘Lailâhe illâllah’ deyince ‘Lâilahe illâllah’ derse cennete girer.
  KAYNAK: Müslim, Salât 12; Ebu Dâvud, Salât 36.


 3. Şuara
  Üye
  Ben de yanlış bliyormuşum.Bilgilendirdiginiz için Allah razı olsun

+ Yorum Gönder
ezan okunurken söylenen söz,  ezan okunurken söylenecek söz,  ezan okununca,  ezan okununca söylenen söz,  ezan okunurken ne söylenir,  ezan okunurken ne denir,  ezan okunduğunda söylenen söz