+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kadın adetli iken imam nikâhı kıyılabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Yuzarsif
  YAKIŞIKLI
  Reklam

  Kadın adetli iken imam nikâhı kıyılabilir mi?

  Reklam
 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Kadın adetli iken imam nikâhı kıyılabilir mi?


  Reklam


  Adet döneminde kıyılan nikâh geçerlidir. Nikâh için kadının adetli olmaması diye bir şart yoktur

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  adetli bayanın nikahı kıyılır mı

  Kadınların adet hali, birtakım hususları yerine getirmelerine engel olmakla birlikte, bunun nikahla alakası yoktur. Dolayısıyla kadın adetli iken kıyılan nikah geçerlidir. Ancak adetli iken cinsel ilişkide bulunmak haramdır. Nitekim Kur’an’da; “Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: O bir ezadır (rahatsızlıktır). Ay halinde kadınlardan uzak durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri vakit, Allah’ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın. Şüphesiz Allah çok tövbe edenleri sever, çok temizlenenleri sever” (Bakara, 2/222) buyrulmaktadır. Buna göre adetli halde bulunan bir kadına nikah kıyılabilir ancak temizleninceye kadar onunla cinsel ilişkide bulunulamaz (Ahmed b. Hanbel, Müsned, III, 132; Mevsılî, İhtiyâr, İstanbul, ts. I, 26-28).

+ Yorum Gönder
adetliyken imam nikahı olur mu,  adetliyken imam nikahı kıyılır mı diyanet,  adetliyken imam nikahı kıyılır mı,  adet iken imam nikahı kıyılır mı,  adetliyken imam nikahı kıyabilirmi,  regl iken imam nikahı kıyılır mı,  adet döneminde imam nikahı kıyılır mı