+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaz kılarken çocuklar önümüzden geçerse namaz bozulur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Yuzarsif
  YAKIŞIKLI
  Reklam

  Namaz kılarken çocuklar önümüzden geçerse namaz bozulur mu?

  Reklam
 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Namaz kılarken çocuklar önümüzden geçerse namaz bozulur mu?


  Reklam


  Çocukların namaz kılanın önünden geçmesi namazı bozmaz

  Namaz kılarken çocuklar önümüze geçerse namazı bozmalı mıyız?

  Küçük çocuklar sizi çekiştirdiği zaman namazı bozmanıza gerek yoktur. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem namazda iken kızı Zeynep’ten olma torunu Ümame onun omuzlarına çıkar, oynardı. Fakat Peygamberimiz onu engellemediği gibi kendi namazını da bozmazdı. Üstelik Resulullah torunu Ümâme sırtında olduğu halde namaz kılarken ashaba da imamlık yapmaktaydı.
  Bununla ilgili bir hadis şöyledir:
  Ebû Katâde’den; demiştir ki: Biz öğle yahut da ikindi na­mazı için Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemi beklemekteydik. Bilâl de Peygamberimizi na­maza davet etmiş iken bir de baktık ki, kızının (Zeynep) kızı Ümâme binti Ebi’l-Âs omzunda olarak mescide girip namaz kılacağı yere durdu. (Ona, uyarak) biz de arkasına durduk. Ümâme ise, bulunduğu yerde (yani Resûlullah’ın omzunda) duruyordu. (Resûlullah) tekbir aldı. Biz de tekbir aldık. Resûlullah rükû’a varmak isteyince onu tuttu (omzundan aşağı) indirdi. Sonra rükû ve secdeye vardı. Secdeyi bitirip de ayağa kalkmak isteyince Ümâme’yi yine (eski) yerine yani omzuna koydu. Resûlullah namazı bitirinceye kadar her rekâtta bunu yapmaya devam etti.” (Ebu Dâvûd, Salât, 164-165; Nesâî, İmamet, 37.)
  Hadisten de anlaşılacağı gibi gerek anne-babanın gerekse de cami cemaati ve imamların bu gibi durumlarda çocukları üzmemesi, azarlamaması, onları namazdan ve camiden soğutacak tavırlardan uzak kalması gerekir.

 3. Misafir
  Namaz da iken çocuğum düşüp kafasını masaya vurdu... ben o anda namazı bozup kurtarabilirdim ama bozmadım.. bozmalı mıydım...

 4. arifselim
  Yönetici
  Evet bu durumda namazını bozmalısın. Eğer o tehlikeli duruma müdahale edecek kimse de yoksa namaz hemen anında bozulabilir ve duruma müdahale edilebilir.

+ Yorum Gönder
namaz kılarken çocuğun önünden geçmesi,  namazda çocuğun önünden geçmesi,  namaz kilarken cocuk sarilsa namz bozulur mu,  bebek namazda önümüzden geçer se bozulur mu,  namazda cocuklarin onune gecmesi,  namazda cocuk onune gecerse,  namaz kilarken cocugun onune gecmesi