+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Geçmişteki hatalardan duyulan pişmanlık Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. barışuğur
  Emekli
  Reklam

  Geçmişteki hatalardan duyulan pişmanlık

  Reklam

  Geçmişteki hatalardan duyulan pişmanlık Mumsema selamun aleykum,
  ben 26 yaşındayım. 10 yaşından itibaren düşünülürse geçen 15-16 yılımı pek iyi geçirmedim bir müslüman olarak. bundan sonra daha iyi olma kararı almakla birlikte bu geçmişe üzülüyorum. çünkü insan dünyaya bir kere geliyor ve bu sonsuz bir hayata açılıyor. isterdim ki bütün ömrümü tam bir bilinçle yaşayayım acaba benim geçmişi geri getirme şansın var mı? yani çok iyi, olumlu bir yaşantıyla o geçmişi de geri dönürebilir miyim sanki o zamanları da böyle iyi ve olumlu yaşamışım gibi. Mevlana "Tanrı velilerinde öyle bi kudret vardır ki yapılmış işi yapılmamışa çevirir." diyor mesela. Yoksa o geçmiş öyle kalır illa ki anlayışı mı. Şefaat konusunu da içeriyor galiba bu sorum. Dini yönden görüşlerinizi öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler. Allah razı olsun.

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: geçmişteki hatalardan duyulan pişmanlık


  Reklam


  Kardeşim sana öncelikle şunu söylemek istiyorum.
  Anladığım kadarıyla sen geçmişte yaptığın kötü şeylerden dolayı pişmansın.
  Ama sen pişman olduğunu ve tevbe etmek istediğini söylüyorsun.Merhametlilerin en merhameti olan Allaha samimi bir şekilde temiz bir kalple dua etki Allahu teale senin yaptığın şeyleri bağışlasın.
  Zamanı geri getirmeye gelince zaman tekrar geri gelmez.
  Ama o zamanda işlediğin günahlardan dolayı Allahu teallaya samimi bir şekilde dua etki senin günahlarını bağışlasın....

 3. barışuğur
  Emekli
  Muhasibi, Allah razı olsun dediğini anladım da.. Herkese soruyorum. Yani diyelim bi insan cennetlik ömrünün ilk yarısını kötü; ikinci yarısını iyi bir müslüman gibi yaşadı. Bu kişi cennette ne kadar lütuflarla da donansa da o geçmişe mantıken hala pişmanlık duymaz mı? Mevlana'nın "Tanrı velilerinde öyle bi kudret vardır ki yapılmış işi yapılmamışa çevirir." sözü ve cennet'te de şefaat olması bakımından kötü geçmiş iyi geçmişe döner mi?

 4. Muhasibi
  Editör
  Kardeşim sen ne kadar günah işlersen ve bu günahlardan dolayı samimi bir şekilde tevbe edersen ve bir daha o günahı tekrarlamazsan Allah seni bağışlar sen geçmişine takılıp kalma bir söz vardır geçmişimi karıştıranlar kediler ve köpeklerdir diye sen geçmişe takılıp kalam
  Selametle

 5. Misafir
  Bende geçmişte çok büyük hatalar yaşadım. Ve bu anlar sürekli aklıma geliyor kendimden nefret ediyorum sevgilimle aram bozuluyor annesi beni beğenmez diye korkuyorum ben ne yapmaliyim

+ Yorum Gönder
geçmişteki hatalar,  geçmişteki hatalara takılıp kalmak,  geçmişe duyulan pişmanlık,  gecmisteki hatalar ve pismanlik