+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ezan okunduktan sonra namaz kaç dakika veya kaç saat içinde kılınabilir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Neşem
  Üye
  Reklam

  Ezan okunduktan sonra namaz kaç dakika veya kaç saat içinde kılınabilir ?

  Reklam




 2. sakirozhan
  Üye

  Cevap: Ezan okunduktan sonra namaz kaç dakika veya kaç saat içinde kılınabilir ?


  Reklam


  Ezan okunduktan itibaren namaz vakti girer bu andan itibaren kılabilirsiniz ve bir farz namazı kılabilecek vakit kalana kadar namazınızı eda edebilirsiniz. yani son ana kadar vaktiniz var.
  kimileri son yarın saat kala veya son 15 dakika kala namaz kılınmaz diyorlar aslı yok.
  ezan ile insanlar Allah(c.c) huzuruna çağırılırlar.bize 3 kuruş para veren patronlarımız, müdürlerimiz vesairelerimiz çağırdığında dakika bekletmiyoruz.bize herşeyi veren Allah(c.c)'ı keyif için bekletmek kimin ne haddine ki?nasıl olsa vakit var diyerek ertelemek olur mu sizce?
  ayrıca şu hadis-i şerife çok dikkat etmek lazım "
  İbni Mes'ud radıyallahu anh şöyle dedi: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e: Hangi ameller daha faziletlidir? diye sordum. "vaktinde kılınan namaz" buyurdu. "Sonra hangisi?" dedim. "Ana babaya iyilik etmek" cevabını verdi.
  (Buhârî, Mevâkît 5, Cihâd 1, Edeb 1, Tevhîd 48; Müslim, Îmân 137-139. Ayrıca bk. Tirmizî, Salât 14, Birr 2; Nesâî, Mevâkît 51)

  Allahu alem

 3. halilcan
  Devamlı Üye


 4. Misafir
  Bende bugun uyuyakaldim 8 ceyrek kala kildim acaba yanlismi yaptim yoksa kilinmazmiydi bilemedim ..bir haftadai basladim namaza cok bilgim yok

 5. Şema
  el-âsa limen âsa
  namaz ezandan ne kadar sonra kılınır
  uyuyakaldim 8 ceyrek kala kildim acaba yanlismi yaptim
  Diyanet takvimi kullanın, bir namaz başlayınca diğer namaz vakti girene kadar kılınabilir.

 6. Misafir
  Selamün aleyküm. Ben yeni namaz kılmaya başladım. Surelerin hepsini ve namazda ki sıralamayı bilmediğim için telefonumdan namaz kılan çizgi film açıyorum. Hem kılınışı gösteriyor hem de duaları sesli okuyor. Bildiklerimi okuyorum bilmediklerimi onunla tekrarlıyorum. Bunu iyice öğreninceye kadar sürdürmeyi düşünüyorum. Başka bu şekilde yapanlar var mı merak ediyorum.

 7. Misafir
  Bende telefona baka baka kılmıştım ilk başta zararın neresinden dönersen kardır. Bence hiç kılmamaktan daha iyidir bu yaptığın.

 8. Misafir
  Kuranin neresenide 45 dk gibi bir zaman vakti belirten sayı gördünüz ki de 15 -30-45 dk kala diyebiliyorsunuz.kerahat vakti ne bakın olmadi bir imama sorun.burlarda aramayin cevaplarinizi

 9. arifselim
  Yönetici
  Herşey kuranı kerimde yazılı olması gerekmez. Bize kuranı kerim peygambere uymamızı emretmiştir. Bu kerahat vakitlerini de peygamberimiz hadislerde bildirmiştir.

 10. Misafir
  O zamanda namazını eda etmiş olursun yani oluyor ama namazlarini vaktinde kilmalisin yoksa sama geç faide verir.

 11. FulyaFulya
  Üye
  Çok önemli iki sorum olacak

  Tabloya göre sarı ile gösterilen sabah namazı vakti girdiğinde namazımızın peşine kaza kılamaz mıyız? Çünkü yeşil değil sarı. ?

  İkinci sorum akşam vakti öncesindeki kerahat vaktinde ikindinin farzı kılınabilir yazmışsınız. Kerahat vaktine denk gelmiyor mu o farz kabul olur mu?


 12. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Sormuş olduğun bu vakitte yani sabah namazının vaktinde kaza namazları kılınabilir. Kerahat vaktinde ise eğer hala farz kılınmamışsa tabiki kılınır çünkü bu farzdır ve son bir kaç dakika kalsa bile kılınmak zorundadır.

+ Yorum Gönder
akşam namazı yatsıya kaç dakika kalana kadar kılınır,  namaz ezandan ne kadar sonra kılınır,  ezan okunduktan ne kadar sonra namaz kılınır,  namaz ezandan kaç dakika sonra kılınır,  ezan okunduktan sonra ne zamana kadar namaz kılınır,  namaz ezan okunduktan ne kadar sonra kılınır,  ezandan ne kadar sonra namaz kılınır