+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yeminimi bozdum diye oruç tuttum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ikindi
  Devamlı Üye
  Reklam

  Yeminimi bozdum diye oruç tuttum

  Reklam

  Yeminimi bozdum diye oruç tuttum Mumsema s.a. kardeslerim

  ben birseye yemin etmisdim (Allah adina ettimi emtedimmi bilmiyorum ama rahatlamak icin oruc tuttum) ve orucumun 3. gününde gece yemek yiyip yattim. sonra sabah beste sabah namazina kalkmak istedim, ve kalkdiktan sonra burnum kanadi. neyse namazimi kilmadan yattim ve uyandiktan sonra arastirdimda burun kanamasinda mideye kan giderse orucun bozuldunu ögrendim. simdi sorum su. ben 3 gün oruc tutmaya niyet ettim, 2 gün tuttum, 3üncü günde niyet ettim ama olmadi, bozuldu. yemin kefareti icin bir daha bastan 3 gün orucmu tutmam gerek?yoksa sadece 1 günmü tutmam gerek?yoksa tutma niyetim yetiyormu?

  Allah simdiden razi olsun ve yolumuzu acik etsin

 2. Sinansc
  Üye

  Cevap: Yeminimi bozdum diye oruc tuttum


  Reklam


  Herşeyden önemlisi elbet niyet'dir.3. gün orucunu kasten bozmamışsın zaten. İçinin rahat olmasını istiyosan şüpheden kurtulmak istiosun o kalan 1 günü'de tut derim

 3. ikindi
  Devamlı Üye
  yanliz üc gün pespese tutmak gerekiyor

 4. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  yanliz üc gün pespese tutmak gerekiyor

  Keffâret-i Yemin (Yemin keffâreti): Ettiği yemini yerine getirmeyip bozmaktan dolayı lâzım gelen keffârettir. Yeminin keffâreti olarak 10 fakiri akşam ve sabah olarak günde iki öğün doyurmak veya giydirmek cihetine gidilir. Buna güç yetirilmezse, 3 gün ardarda oruç tutulur. Bu oruçların arasına hiç bir mâni girmemelidir. Girerse keffâret bozulur, yeni baştan tutulması gerekir. Şâfiîlere göre yemin keffâretini ardarda tutmak mecburiyeti yoktur.


 5. ikindi
  Devamlı Üye
  Allah razi olsun. Demekki bidaha tutmam lazim

+ Yorum Gönder