+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Resûl-üs-Sakaleyn Nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. find
  Devamlı Üye
  Reklam

  Resûl-üs-Sakaleyn Nedir?

  Reklam
 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Resûl-üs-Sakaleyn Nedir?


  Reklam


  Resûl-üs-Sakaleyn:
  İnsanlara ve cinne peygamber olarak gönderilen Muhammed aleyhisselâm.
  Rivâyet olunur ki, Mekke'de bir ağaç, Resûl-üs-sakaleyn'in önüne gelip; "Yâ Resûlallah! Cinnîlerden bir cemâat sizinle görüşmeye gelmişler. Hüsûn denilen yerde bekliyorlar" dedi. Peygamber efendimiz buyurdu ki: "Ben bu gece cinnîler ile mülâkât etmeğe ve onlara dîn-i İslâm'ı ve Kur'ân-ı kerîmi öğretmeye emr olundum. Benimle gelecek kim vardır?" Eshâb-ı kirâm sustular. İbn-i Mes'ûd (r.anh); "Yâ Resûlallah! İzin buyurursanız ben gelebilirim" dedi. Kalkıp o yere gittiler. Resûlullah efendimiz mübârek parmağıyla bir dâire çizdi ve İbn-i Mes'ûd'a; "Bu dâire içine otur, sakın dışarı çıkma. Yoksa beni göremezsin" buyurdu. Sonra namaza durdu. Tâhâ sûresini okumaya başladı. Daha sonra cinnîler gelip Resûlullah'a uydular. Hepsi on iki bin cinnî idi. Namazdan sonra onları İslâm'a dâvet eyledi. Hepsi kabûl ettiler. (Molla Miskîn)
  ????: Tevbe ~ Tevbe Edenler'in
  Resûl-üs-sakaleyn Muhammed aleyhisselâma tâbi olmak demek; O'nun gittiği yolda yürümektir. O'nun yolu, Kur'ân-ı kerîmin gösterdiği yoldur. Bu yola, dîn-i İslâm denir. O'na uymak için, önce îmân etmek, sonra müslümanlığı iyice öğrenmek, farzları yapma k, haramlardan kaçınmak, daha sonra sünnetleri yapıp mekruhlardan kaçınmak lâzımdır. Bunlardan sonra, mübahlarda (yapılması emir olunmayan ve yasak da edilmeyen şeylerde) da O'na uymaya çalışmalıdır. (Ahmed Fârûkî)

 3. Misafir
  Tesekkurler öğrendim

 4. Misafir
  Bir kisi uyku ile uyaniklik arasinda bir seyh gorse ve ruya sahibine 3 kere sakaleyn diye hitap etmesi vedahi seyh ruya sahibinin kelimei tevhit yazili elini opmesi nin manasi nedir.Cevaplarsaniz sevinirim Allaha emanet olun.

 5. arifselim
  Yönetici
  Değerli kardeşim. Bunu tabir edebilmemiz için bunun rüyada olduğundan emin olman gerekir. Uyku ile uyanıklık arasında olmaması ve bir düşünce yada hayal olmaması icap eder. Aksi takdirde bunu biz yorumlayamayız.

+ Yorum Gönder
sakaleyn ne demek,  sakaleyn nedir,  resulus sakaleyn,  rasulu sakaleyn ne demek,  sakaleyn,  resuli sakaleyn,  resulus sekaleyn