+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Abdest alırken ayaklarımı mest mi etmeliyiz yoksa yıkamalı mıyız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Zeineb
  Küllinefsin zaikatül mevt
  Reklam

  Abdest alırken ayaklarımı mest mi etmeliyiz yoksa yıkamalı mıyız?

  Reklam

  Abdest alırken ayaklarımı mest mi etmeliyiz yoksa yıkamalı mıyız? Mumsema Farklı farklı görüşler var, sinirim bozuluyor yahu.
  Daha abdest de bile ihtilafa düşülürken, aramızda bir bütün olarak geriye kalan ne var bilmiyorum.

  Eğer, “ercül” (ayaklarınız) tümleci “vücûh” (yüzleriniz)’a atfedilmiş (bağlanmış) olsa, bu ahenk ve tenâsüb (uygunluk) bozulur ki bu, Kur’ân’ın bilinen mucizevî ahenk ve üslubuna aykırı olur… Yani abdestte yıkanması gereken uzuvların teyemmümde mesh edilmesi emredilmiş fakat abdestte mesh edilecek uzuvlar, meshten düşürülmüştür. Bu da ayakların, yıkama uzvu değil, mesih organı olduğunu kanıtlar.” (Süleyman Ateş Tefsiri, 5/6 açıklaması.)
  Taberi diyor ki: “Bize göre ise asıl maksat, ayaklann tümünün su ile meshedilmesidir. Bu itibarla ayaklanın elleriyle veya ellerinin yerini tutacak her­hangi bir şeyle meshetmeksizin sadece onlara su dökmek veya onları suya so­kup çıkarmak yeterli değildir. Nitekim Tavus’tan, abdest alan kimsenin ayakla­rını sadece suya sokup çıkarması sorulunca “Ben bunun, maksada ulaşan bir amel olduğunu kabul etmem.” dediği rivayet edilmiştir. Buna mukabil ayakların yıkanmasını farz sayan Hasan-ı Basri’den, gemide abdest alan kimsenin, ayaklana nasıl yıkayacağı sorulduğunda onun: “Ayaklarını suya daldırıp çıkannasın-da bir mahzur yoktur.” dediği rivayet edilmiştir.
  Hasan el-Basrî ve Muhammed İbn Cerîr et-Taberî ise, mükellefin (kulun), yıkama ile meshetme arasında muhayyer bırakıldığını söylemişlerdir…
  Ben nasıl abdest almalıyım buna göre?Yıkamalı mıyım, yoksa mest mi etmeliyim? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Abdest alırken ayaklarımı mest mi etmeliyiz yoksa yıkamalı mıyız?


  Reklam


  Ben nasıl abdest almalıyım buna göre?Yıkamalı mıyım, yoksa mest mi etmeliyim?
  Ayaklarını yıkamalısın tabi.
  Ayak yıkanmaz diyenleri dinlemeyin.
  Ne yaşar nuriyi nede süleyman ateşi.


 3. Zeineb
  Küllinefsin zaikatül mevt
  Allah razı olsun inşaAllah.

 4. bahadır emin
  Devamlı Üye
  soğuklarda mest kullanabilirsiniz, ince mestler de var, yazın bile kullanılabiliyo. bayanlar için de mestler var. kahverengi veya siyah.

  ayakları yıkamak farz. 1400 senedir farzdı. şimdiki mezhepsizlere zor geliyo anlaşılan ki milletin kafasını karıştırıyolar.

+ Yorum Gönder