+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oyunda günah olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. bulutt
  Üye
  Reklam

  Oyunda günah olur mu?

  Reklam

  Oyunda günah olur mu? Mumsema Online oyunlarda bazen kasıtlı ve kasıtsız din geçiyor örneğin s1lkroad(cleric),met1n2(şaman vb.).Bu tür oyunları oynamamız günah olur mu?Örneğin met1n2 oyunun sura adında karakter sınıfı var.Oyunu Almanlar yapmış olabilir.Almanca sura Türkçe de sure anlamına geliyor.Fakat oyunun Türkçe halinde karakterin adı yine sura ve bu bir özel isim olabilir.Bu tür oyunları oynamak günah mı?Lütfen açık cevap verilsin.Lütfen konumla dalga geçilmesin.Şimdiden teşekkürler.

 2. MaxiMilyan
  SÜPER EDİTÖR

  Cevap: Oyunda günah olur mu?


  Reklam


  Online oyunlarda bazen kasıtlı ve kasıtsız din geçiyor örneğin s1lkroad(cleric),met1n2(şaman vb.).Bu tür oyunları oynamamız günah olur mu?Örneğin met1n2 oyunun sura adında karakter sınıfı var.Oyunu Almanlar yapmış olabilir.Almanca sura Türkçe de sure anlamına geliyor.Fakat oyunun Türkçe halinde karakterin adı yine sura ve bu bir özel isim olabilir.Bu tür oyunları oynamak günah mı?Lütfen açık cevap verilsin.Lütfen konumla dalga geçilmesin.Şimdiden teşekkürler.
  Helal Ve Haramın Belli Olması


  Nu'mân b. Beş îr (r.a)'tan rivayet edilmiştir:

  Nu'mân, iki parmağıyla kulaklarına uzanıp- Resulullah (s.a.v)'in şöyle buyurduğunu işittim:

  Doğrusu helal belli, haram da bellidir. (Fakat) bunların arasında (helal mi, haram mı olduğu belli olmayan bazı) şüpheli şeyler vardır ki, insanlardan bir çoğu, onları bilmez. Buna göre kim bu şüpheli şeylerden sakınırsa, dinini ve ırzım kurtarmış demektir. [91] Kim de bu şüpheli şeylere dalarsa, harama dalmış olur. [92] Korunan bir yerin etrafıda hayvan otlatan çobanın hayvanlarını oraya kaçırması çok yakın olması gibi.

  Dikkat edin ki! Her hükümdann bir korusu vardır.

  Dikkat edin ki! ALLAH'ın korusu ise haram kıldığı şeylerdir.

  Dikkat edin ki! Bedende bir et parçası vardır ki, bu parça işe yarayışlı olursa, bütün beden yarayışlı olur. Eğer (bu parça) bozuk olursa, bütün beden bozuk olur.

  Dikkat edin ki! Bu (parça), kalptir. [93]

  Bu hadis(in bu şekildeki metnin)i, Buhârî ile Müslim rivayet etmiştir.

  Tirmizî'de,'bu hadisi, "ALLAH'ın haram kıldığı şeylerdir" ifadesine kadar rivayet etmiştir.

  Ebu Dâvud'da, bu hadisi, Harama dalmış olur" ifadesine kadar rivayet ermiştir.

 3. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  Bulut kardeşim s1lkroad onlayn dama bir süre önce hastalık derecesinde bizdede oynanırdı vakit kaybı bir işe yaramıyan oyunlar namazının zamanını bile geçirttiren annemin dediği gibi gavur icadı oyunlar onu oynamak yerine kitap oku kuranımızı oku yararlı işler yapmak en iyisi bence....

+ Yorum Gönder