+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İstemiyorsan git,yapamıyorsan bırak gibi sözlerde talak gidermi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. SIMPSON
  Üye
  Reklam

  İstemiyorsan git,yapamıyorsan bırak gibi sözlerde talak gidermi?

  Reklam
 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Istemiyorsan git,yapamıyorsan bırak gibi sözlerde talak gidermi?


  Reklam


  Talak konusunda bilgi verir misiniz?

  Hangi sözlerle talak gerçekleşmiş olur?

  Şakayla da olsa erkek eşine seni boşadım derse talak gerçekleşir mi?

  Hanefi mezhebine göre Ergen olup aklı başında olan her erkeğin talakı vaki olur. İster hür, ister köle olsun, isterse kendi iradesiyle boşasın, isterse zorlamakla boşasın farketmez. (Ancak Maliki mezhebinde zorlananın talakı vaki olmaz. 1)

  İslam evlilik müessesini her zaman korumuştur. Rastgele kadın boşamayı uygun görmediği gibi, şaka veya laf olsun diye karı boşama laflarını ağza alıp kadının onurunu zedelenmesine cevaz vermemiştir. bu bakımdan şaka ve laf olsun diye karısına "Sen benden boşsun" diyen erkeğin boşamasının hüküm ifade edeceğini kabul etmiştir.

  Çünkü Resulullah (asm) efendimiz şöyle buyurmuştur: "Üç şeyin ciddisi de ciddi, şakası da ciddidir: Nikah, Talak ve Ric'a.

  Bunun gibi, yanlışlıkla dili kayıp karısını boşayan kimsenin bu tarz boşaması da vaki sayılır. Bu bakımdan mümin kimse hem davranışlarına, hem ağzından çıkacak söze her zaman dikkat etmek ve kendini kontrolde bulunmak zorundadır.

  Sarih talak, açık ve maksadı yansıtır şkilde belli lafızlarla yapılan talaktır. Açık olduğu için niyete muhtaç değildir. Adamın ağzından çıktığı takdirde hüküm ifade eder, niyeti ne olursa olsun niyete itibar edilmez. Sen boşsun, seni boşadım gibi sözler açıktır.

  Kinaye lafızlarla talağın ise niyete ihtiyacı vardır. Çünkü kullanılan lafızların hem talak da hem de başka manalarda kullanılma ihtimali vardır.

  Bunun için Fukahanın hepsi, kinaye lafızla söylenen talak ancak niyet ile vaki olur. Çünkü hangi manada kullanıldığı açık değildir demişlerdir.

  Geniş bilgi için bkz. İslam Fıkhı Celal Yıldırım

  1- El-Cevheretün Nariye 3. SIMPSON
  Üye
  ALLAH RAZI OLSUN sorumun cevabını alamadım tam niyetimi hatırlamayırom ama ders alsın diye söylenmiş kızgınlık anında ayrılma niyeti olmadan

+ Yorum Gönder